Aga Khan Harası'nı Basıp Şampiyon Atı Kaçırdılar!

 Dünya yarışçılık tarihinde yaşanan büyük skandalları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Daha önce "KOŞAN ÖLÜ AT" ve "e-BAYİ SİSTEMİNE SIZILMASI" konularını işlemiştik. Bugün ilginç ve bir o kadar da üzücü bir olay ile karşınızdayız. Okuduğunuzda "Böyle hadiseler de mi oluyormuş?" diyeceksiniz. Gelin şimdi, filmlere konu olan bu olaya göz atalım.

REKORU KIRILAMAYAN ŞAMPİYON AT: SHERGAR

ShergarYukarıda gördüğünüz safkanın ismi Shergar. Dünyaca ünlü Aga Khan Ekürisi'nin bir atı olan ve kariyeri boyunca başarıdan başarıya koşan İrlanda menşeili Shergar, 226 yıllık tarihinde  Epsom Derby'yi şu ana kadar en farklı (10 boy) şekilde kazanmış bir yarış atı. 


Shergar - Epsom Derby


Dünyanın en zengin adamı tarafından satın alınan dünyanın en iyi yarış atı Shergar için o dönemde 44 milyon dolar ödenmişti. Bu rakamın ne anlama geldiğini daha iyi anlamanız adına şöyle anlatalım: Ronaldo'nun transfer bedelinden pahalı. 

Aynı zamanda Shergar, İrlanda'nın zor bir dönemden geçtiği o yıllarda millî bir sembol, İrlanda toplumu için umut ışığıydı. İrlanda halkının sevgilisiydi. 

20. YÜZYILIN ÇÖZÜLMEMİŞ EN BÜYÜK KAÇIRILMA VAKASI

8 Şubat 1983 tarihi dünya atçılığı adına unutulmaz bir gündü, hatta bir dönüm noktasıydı. O sisli kış gecesinde Ballymany Harası'nın yakınlarında bir arabada bekleyen maskeli dört adam son kez birbirine baktı. Şoför koltuğundaki maskeli kontağı çevirdi ve aracın ışıkları yandı. Hara'ya doğru süratle ilerleyen gangsterler oldukça soğukkanlıydılar. 

Çiftliğe hızlı bir giriş yaptıktan sonra ilk iş olarak 6 çocuk babası Jim Fitzgerald'ı etkisiz hâle getirdiler ve şampiyon Shergar ile birlikte onu da taşıma aracına bindirip oradan uzaklaştılar. Bir müddet gezindikten sonra Fitzgerald'ı araçtan ata dört gangster, şampiyon Shergar ile ortadan kayboldu.ZAMANLAMA MÜKEMMELDİ

Haydutlar Shergar'ı öyle bir günde kaçırdı ki ertesi gün İrlanda'nın en büyük at satışları yapılacaktı ve yollarda birçok at taşıma aracı bulunuyordu. Bu yüzden soruşturma da ilerleyemedi. 

Safkanı kaçıran kişiler daha sonra müzakere için iki yarış yazarı ve bir televizyoncu ile müzakere talebinde bulundular. Bu müzakere o dönemde Avrupa'nın en çok bombalanan oteli Europa Hotel'de gerçekleşecekti. O yılların başarılı televizyoncularından Thompson, Europa Otel'e gittiğinde haydutlardan bir telefon aldı. Karşı taraftaki şahıs, Thompson'a izlendiğini ve 45 km uzaklıktaki harabe bir çiftlik evine gitmesini söyledi. Thompson, bu teklifi kabul etti.
POLİS SORUMSUZ DAVRANDI

Shergar'ı kaçıranların yerinin belirlenmesi için Thompson'ın telefonu 90 saniye açık tutması, yani karşıdakileri oyalaması lazımdı. Başardı da. Tam 95 saniye süren konuşmanın ardından yanındaki polis memuruna baktı ve başarıp başarmadıklarını sordu. Aldığı yanıt ise tam bir hayal kırıklığıydı: Üzgünüm Efendim, izlemeyi yapan arkadaşın mesaisi bitti.

"ÖLDÜ" DEDİLER

Shergar için 3 milyon dolar fidye talebinde bulunuldu fakat bu talep Shergar'ın 34 ortağı tarafından reddedildi. Çünkü yarışçılık camiası böyle bir isteğin karşılık bulması durumunda kaçırılma olaylarının artacağını düşünüyordu. 

Ertesi gün gelen telefonda Shergar'ın bir kaza sonucu öldüğü haberi alındı. Bu, Shergar hakkında alınan son bilgiydi. Bir daha ne kaçıranlardan ne de Shergar'dan haber alındı. IRA SORUMLU TUTULSA DA İSPATLANAMADI

Safkanı IRA'nın kaçırdığı hep söylendi durdu ancak asla ispatlanamadı. Görüşmeleri gerçekleştiren Thompson, bu konuşmalar esnasında karşıdaki şahsın aynı kişi olup olmadığın anlamak için bazı şifreler kullandığını ve bunu da at isimlerinden seçtiğini söyledi. Daha sonra eski IRA üyesi Sean O'Callaghan'ın 1999 yılında yayımladığı otobiyografisinde o konuşmalar esnasında kullandığı ve hiç kimseye söylemediği şifreli at ismine rastladığını iddia etti. 

Bu hadise yarışçılık camiasında büyük etkiler yarattı. Güvenlik bir kez daha gözden geçirildi. Ahırlar daha modern ve güvenli hâle getirildi. Fakat Shergar geri dönmedi. 

Shergar'a ne olduğu ise hâla gizemini koruyor. 1999 yapımı Shergar filmini izleyerek bu olay hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.