Tarihin En Büyük Yarışçılık Skandalları: KOŞAN ÖLÜ ATTriple Crown yaptığı esnada gelmiş geçmiş en iyi at Secretariat'ın da veterinerliğini yapan Mark Gerard, Uruguay'dan Amerika'ya Cinzano ve Lebon isimli iki safkan ithal etti. Bunlardan Cinzano, 1976 yılında Uruguay'da yılın atı seçilmişti. Lebon ise tabiri caizse sütçü beygiriydi. Neden onu da ithal etmiş diye sorduysanız, okumaya devam edin. 


Bu iki safkan çiftliğe vardıktan hemen sonra Veteriner Gerard, Cinzano'nun bir kaza sonucu öldüğünü rapor etti. Buraya kadar her şey çok normal görünüyordu. Fakat gerçeğin ortaya çıkması pek uzun sürmedi. 


Belmont'ta çalışmalarına hız kazandıran Lebon, ilk sınavı için hazır görünüyordu. 9 Eylül'de katıldığı bu koşuda pek bir varlık gösteremedi ancak Gerard, ondan ümidi kesmemiş gibi duruyordu. İki hafta sonra 23 Eylül 1977 tarihinde Amerika'nın Belmont Hipodromu'nda düzenlenen mücadelelere kaydı yapılan Lebon için büyük sınav günü gelip çatmıştı. Yarışseverlerin hiç şans tanımadığı safkan, koşuyu çok rahat bir şekilde kazanarak 57/1 oranla büyük bir sürprize imza attı. Gerard'ın yüzü gülüyordu çünkü atına oynadığı bahislerden 80.000 dolar ikramiye kazanmıştı. O günün ABD piyasalarında bu rakam uçuktu. 


Lebon, daha sonra bir yarış daha koştu ve kazandı. Fakat yarışçılık tarihine geçecek bir skandalın da baş aktörüydü. Uruguaylı bir gazeteci New York Jokey Kulübü'ne bir uyarıda bulunarak Lebon'un aslında, öldüğü söylenen Cinzano olabileceğini kaydetti. Çünkü bu iki at birbirine çok ama çok benziyordu. Yapılan incelemeler neticesinde gerçekten de Lebon'un Cinzano olduğu ortaya çıktı. Aralarındaki tek fark ise alınlarındaki beyaz yıldız şekliydi. 


Bunun üzerine yetkililer harekete geçti ve Gerard demir parmaklıkların ardını boyladı. 


Ülkemizde de benzer bir hadise yaşanmış, yarışseverlerden birinin dikkati üzerine olay fark edilmişti. Bu konuya da ilerleyen günlerde değineceğiz. 


BENZER İÇERİKLERİ OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. 

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.