Anadolu Harikası'nın Pedigrisi de Harika

Anadolu Harikası (Toruk Macto - Mystic Spirit by İnvincible Spirit)

Yarış hayatının ilk koşusunu starttan çıktığı gibi 11 boy farkla kazanarak bütün dikkatleri üzerine çeken Anadolu Harikası ikinci startında dişilere mahsus kısa vadeli 7 Şevket Belgin Koşusu'nu tercih etmişti. Kendisinden tecrübeli rakiplere karşı nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu olan safkan rakiplerini yarış boyunca bir adım yanına yaklaştırmadan aynaya uzanırken ilerleyen dönem için de ilgililerine umut aşıladı. Tabiri caizse tam bir Anadolu Harikası olduğunu gösterdi. Biz de kan hattını detaylıca inceleme kararı aldık.  

ŞEVKET BELGİN'DE RAKİPLERİNİ SÜRKLASE ETTİ

3.8 ölçüm değeri ile pistin tıpkı ilk yarışındaki gibi yumuşak olduğu mücadelede start zili çalar çalmaz öne düşen Anadolu Harikası, 400 metreyi 25, 600 metreyi 37, 800 metreyi ise 50 ile geçerken koşuyu normal tempolarda sürükledi. Düzlüğe çıkıldığında ise temposunu muhafaza ederek 1000'i 1.02 ile geçen tay, 1400 metreyi 1.27.50 bitiriş derecesi ve iki boy farkla Secret Power'ın önünde aynayı gördü. 


Şevket Belgin Koşusu Son Düzlük (Anadolu Harikası önde ve dışta)İkinci startında da kazanırken ilk kısa vadeli birinciliğine uzanan tayın jokeyi Vedat Abiş ile olan uyumu da gözden kaçmadı. Bu birinciliğinin ardından bir üst gruba göz kırpan Anadolu Harikası'nın sıradaki rotasının neresi olacağı merak konusu. Kim bilir belki de Sakarya Koşusu olur. 


ANADOLU HARİKASI'NIN PEDİGRİSİ DE HARİKA

Peki, bu safkanı özel kılan ne? Ekibimizin de büyük ilgisine mazhar olan Anadolu Harikası'nın pedigrisini incelemek için kolları sıvadık ve çalışmalarımızı bitirince de sizlerle paylaşmaya karar verdik. Ülkemizde Toruk Macto - İnvincible Spirit eşleşmesinden alınan ilk tay olan Anadolu Harikası'nın neler yapabileceğini, hangi seviyeye kadar çıkabileceğini anlamak için rotayı yurt dışına çevirmemiz gerekti. 

Toruk Macto'nun bir Authorized temsilcisi ve İnvincible Spirit de Northern Dancer hattından geliyor. Bu yüzden Authorized'ın Northern Dancer temsilcileri ile olan eşleşmelerine bakmak en doğrusu olacaktır. Şunu da belirtmek isteriz ki Authorized'ın başarı sağlayan tayları; Native Dancer (Ekseriyetle Mr Prospector) ve Northern Dancer'dan alınmış. 

Burada bir parantez açmak istiyoruz çünkü Toruk Macto'nun anne hattı da Mr Prospector'dan geliyor. Yani Anadolu Harikası, pedigrisinde hem Mr Prospector'u hem de Northern Dancer'ı kan hattında birlikte barındırıyor. Bu da onu orjin anlamında özel kılıyor. Tabii ki bu tarz bir pedigriye sahip her tay, başarılı olacak diye bir kaide yok ancak Anadolu Harikası, başarılı olacağını ilk iki startında göstermedi mi?

Öncelikle bu eşleşmeden alınan kalite tayları sıralayalım:

  • Hartnell (Authorized - Debonnaire by Anabaa): 1600, 2000 ve 2400 metre mesafelerde Grup 1 birincilikleri bulunuyor. Dünyanın pek çok ülkesindeki uluslar arası müsabakalara katılmış.

  • Santiago (Authorized - Wadyhatta by Cape Cross): 2400 metrede Grup 1, 2800 metrede Grup 2 birinciliği bulunuyor. 

Toruk Makto'nun şu ana dek pistlerimize kazandırdığı taylara baktığımızda da Sigoş, Akgün, Ağa Dadaş, Corcovado, Bumerang gibi isimlerinde Northern Dancer hattından geldiğini görebiliyoruz. 

Boss To Poison, Funny Familiar; Mr Prospector temsilcileri.

Only The Brave, Girl Gone Bad; Nasrullah hattı temsilcileri.

Görüldüğü üzere Anadolu Harikası'nın pedigrisi de bir harika ve ilerleyen dönemlerde uzun mesafelerde de çok başarılı olacağa benziyor. Daha önceki günlerde Sigoş'un Gazi favorimiz olduğunu uzun uzadıya anlatmıştık. O içeriğimize de "Sihirli Kantarma'nın 2022 Gazi Koşusu Favorisi Belli Oldu" başlığından ulaşabilirsiniz. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. 

Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.