Hasan Kurtuluş

BAY ARTU

Uzun uzun düşünmeye gerek yok. Bay Artu, 62 kilo koşsa bu grubu yine geçer. 2000'de geçildiği Boukephalos daha sonra KV 9'da ve KV 7'de buradakilere göre sert gruplarda ikincilikler aldı. Ardından Bay Artu, KV 8 koşuda Like The Stars gibi çok güçlü bir ata az farkla kaybederken Owerti'ye, Yiğit Cem'e, El Camino'ya nal toplattı. Yetmedi ardından yine 2000 metrede koştu ve 1,5 boy farkla güle oynaya kazanırken Philberta'yı filan dağıttı. Akabinde 1900'de KV 6 koşuda İndian Sonata, Tivatlı ve İzmir Çocuğu gibi formda ve güçlü atların arasında ezilmeden dördüncülük yaptı. Bunların hepsini üst üste koyunca açıkçası ben çok düşünmeden "Bay Artu BANKO!" diyebiliyorum.

EVERGRANDE

Çok çok uzun bir müddet sonra yarış pistlerine döndü. Şöyle bir baktığımız zaman daha önceki senelerde geçtiği atların bu gruptan katbekat daha iyi olduğunu kör olsak görürüz. Altınkop, Bertholde, Nalın İsyanı, Bruce Wayne, Baba Fırat, Stinging Strokes ve daha fazlasıyla en iyi dönemlerinde karşılaşıp göğüs göğüse, kafa kafaya; dişe diş, kana kan mücadeleler yaptı. Gün oldu geçti, gün oldu geçildi ama en önemlisi de bu süreçte bize kalitesini gösterdi. Yeniden pistlere dönüş için Kocaeli mantıklı bir tercihti. Önce uzunda beşincilik, sonra kısada üçüncülük derken formunu buldu. Son koşusunu dikkatle izlerseniz düzlükteki mücadele gücünden çok önemli sinyaller alabilirsiniz. Tolga Yıldız kardeşimin tekrar binmiş olması önemli ve grubun da uygunluğu ortada. Son koşusunun üstüne biraz koyarsa bu grubu çok rahat geçecektir. 

DEFNEGÜL

İzmir çiminde başladığı kariyerine Bursa kumunda, İstanbul sentetiğinde devam edip son olarak yeniden İzmir çimine dönerek devam etti. 1800 çimdeki üçüncülüğü de son anda kaybettiği bir yarıştı. Annesi Cangülşah'ın hem Ulubatur'la hem de Püsküllü'yle anneden kardeşliği bana, kumda henüz çok iyi koşmamış olsa da, kuma yatkın olduğunu söylüyor. Çünkü baba Saruhanağa'nın da taylarının kazandığı yarışların %34'ü kum pistte.  Bir de İzmir'deki son yarışını elden geçirelim, derim. Aprantisi iyi yer tutamadı, sürekli dışarıları dolandırdı. Düzlükte liderliği alsa da enerjisinin çoğunu tükettiği için geriden gelenlere sonuna kadar direnemedi. Bugün Hışman kardeşimle çok daha farklı bir Defnegül izleyeceğimizden hiç şüphem yok. 

Benim Kocaeli stratejim: "İlk üç ayakta sürpriz ara, son üç ayağı zayıf geç." Kimi zaman olduğu gibi bugün de ilk üç ayak sallantılı, son üç ayak dingin geçeceğe benziyor. Biz de ona göre bir kurguyla netice arayalım, derim. Şansı sizinle olsun. 

Hasan Kurtuluş Kocaeli At Yarışı Tahminleri

2.8.1.4.3.5.6.7.9
8.12.3.5.6.2
4.1.3.6.5.9.10.8
1 BAY ARTU BANKO
7 EVERGRANDE // 4
4.5.12

90.72 TL