Bir Atın Koşu Şartının Dolacağını Nasıl Anlarım?

 At yarışları çok bilinmeyenli bir matematik denklemine benzer. Ancak tek bir farkla: Doğru sonuca ulaşabilmek için bütün bilinmeyenleri doğru bulup şans faktörünün de yanınızda olmasını beklemeniz gerekmektedir. 

Elbette bütün denklemi doğru çözseniz de şans yanınızda değilse bütün çabalarınız heba olabilir. At yol bulamaz, devrilir, jokeyini atar, start makinesinin önünde koşudan çıkartılır, yarışa başlamaz ve daha aklımıza gelmeyen birçok aksilik sizi bulabilir. Tabii ki bunlar çok düşük ihtimallerdir ama yarışların içinde her zaman bulunurlar. 

Bahsi geçen bilinmeyenlerin biri de koşu şartlarıdır. Koşu şartlarını bilmek, hangi atın şartının dolup dolmadığının farkında olmak bilinçli kupon doldurmanın başlıca faktörlerinden biridir. Peki, nedir bu koşu şartı?

KOŞU ŞARTI NEDİR? 

Her yarış atının kazancı her yıl 1 Ocak itibarıyla sıfırlanmaktadır. Yani 2020 yılında 1 milyon TL kazanan bir safkanın 2021 yılı kazancı 1 Ocak itibarıyla 0 TL olarak görünmektedir. Bu önemlidir çünkü " KV ile şartlı" yarışlarda safkanların kazançlarına dikkat edilir. Yıl içinde elde ettikleri kazançlara göre o koşu için kilo alırlar veya o koşuda kilo verirler. 

Bir örnekle açıklamamız gerekirse Şartlı 5 yarışlar için Türkiye Jokey Kulübü Genel Hükümlerinde açıklanan şart şu şekildedir: 

Kazandığı ikramiyeler toplamı 366.840 TL`yi aşmayan 3 yaşlı Safkan İngiliz taylarına mahsustur. Kazançları 312.980 TL`yi aşanlara 3 kg, 277.210 TL`yi aşanlara 2 kg eklenir. Kazançları 165.820 TL`yi aşmayanlardan 2 kg, 127.720 TL`yi aşmayanlardan 3 kg, 90.590 TL`yi aşmayanlardan 4 kg indirilir. Kazanılan G2 koşusu için 3 kg, G3 koşusu için 2 kg., Kazanılan her Sınıf koşu için 1 kg eklenir. G1, G2 ve G3 koşu kazanan atlar için Genel Hükümlerin 4.maddesi uygulanır. ( A3 koşusu kazanan atlar G3, A2 koşusu kazanan atlar G2 koşusu kazanmış gibi işlem görürler. 

Aslında oldukça açık ve basit. Bu bilgileri neden bilmemiz gerektiğine dair paylaşımımızı daha önce yapmıştık. Bugünkü konumuz biraz daha farklı. Ona da göz atmak isterseniz ŞURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda yukarıda belirtilen ifadeleri nasıl yorumlamamız gerektiğini konuşacağız. 

KOŞULARIN ŞARTINI NASIL İNCELERİM? 


Yukarıdaki görselde de dikkat edeceğiniz üzere "1400 çim" yazısının hemen solunda "58 kg" yazmakta. İşte bu 58 kg, mevcut koşu için belirlenmiş olan ağırlıktır. Eğer "Şartlı 5" yazısının üzerine gelecek olursanız veya o alana tıklarsanız size -fotoğrafta da açıkça görüldüğü gibi- o koşunun şart bilgilerini verecektir. 

Gelelim yorumlama kısmına: 

Bu koşuya kayıt yaptıran bir safkanın kazancı 366.840 TL'yi geçmemelidir. Eğer ki o yıl içinde elde ettiği kazanç 312.980 TL'yi aşıyorsa 3 kg eklenir ve 58+3= 61 kg koşar. Benzer şekilde 165.820 TL'yi aşmayan bir kazanç elde ettiyse 58-2= 56 kg olarak yarışa iştirak eder. Diğer belirtilen kazanç miktarları için de benzer uygulama yapılabilir. Eğer apranti bindiriliyorsa o aprantinin sınıfına, yani kazandığı koşu sayısına göre kilo indirimi alacaktır. Bu konuyu da yakın zamanda işleyeceğiz ama şu anda bilmemiz gereken bir husus değil. Biz asıl meseleye odaklanalım. 

BİR ATIN O YILKİ KAZANCINI NASIL TESPİT EDERİM?


Türkiye Jokey Kulübü'nün resmî internet sitesi olan www.tjk.org'da yarış programını açıp herhangi bir safkanın üzerine tıkladığınız zaman o ata ait birçok detaya erişebilirsiniz. Bizim ilgilendiğimiz bölüm ise künyenin hemen altında yer alan geçmiş koşu bilgileri kısmının üzerindeki seçilebilir alan. Burada Tüm Yıllar, Tüm Şehirler, Tüm Pistler, Mesafe şeklinde alanlar mevcut. Eğer ki Tüm Yıllar bölümünün üzerine tıklayıp içinde bulunduğunuz yılı seçerseniz ata ait ikramiye bölümü sizinle paylaştığımız görseldeki gibi bir hâl alacaktır. Mavi ile işaretlenmiş alan ise ihtiyacımız olan kazanç bilgisini bize sunmaktadır. Dikkat ederseniz parantez içerisinde 2021 yazılı. Hemen üstünde de bütün yıllarda elde ettiği geliri gösteriyor. Bunları birbirine karıştırmamakta yarar var. 

KAZANÇ BİLGİSİ NE İŞE YARAR?

Eğer bir atın o yılki kazancını bilirseniz sezonun geri kalanında iştirak edebileceği koşular hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı durum handikap puanı için de geçerlidir. Bir safkanın mevcut handikap puanı hangi handikap koşulara katılıp katılamayacağının bilgisini sunar. Mesela bir atın handikap puanı 51 ise TJK tarafından 0-50 handikap aralığındaki atların katılabileceğinin belirtildiği H14 yarışlara giremez. 

Bu bilgileri elde ettikten sonra sizin tecrübeniz, bilginiz ve hisleriniz devreye giriyor. Diyelim ki bir safkanın kazancı 335.000 TL olsun ve beş gün sonra Şartlı 5 yarışa kaydı bulunsun. O günkü koşuya da favori olarak katılsın. Kazanır mı, yoksa boş geçip diğer Şartlı 5'i mi tercih eder? Bunun kararını verecek olan sizlersiniz. Dilerseniz yaşanmış bir olaya bakalım: 

Ak Diamond isimli safkanın 2017 yılının son günlerinde sergilediği performans sitemiz ile atın ilgileri arasında bir polemiğe neden olmuştu. Çünkü sürdirek koştuğu yarışta ikiliye girmeyeceğini bir sonraki yarışının Şartlı 5 olacağını ve o gün kazanacağını iddia etmiştik. İnkâr ettiler, yalanladılar ama dediğimiz gibi oldu. Bu safkanın 09.12.2017 tarihinden önce toplam kazancı 143.750 TL'ydi ve 1,2 ganyanla sürdirek katıldığı o koşuda ikinci olsaydı dahi 18.12.2017 tarihindeki koşuya katılamayacaktı. Nitekim üçüncü oldu. Sonra ne mi oldu? Diğer yarışını tuta tuta kazandı. 

Bu ve benzeri örnekler ne yazık ki yarışlarımızda sıkça yaşanıyor. Bu yüzden dikkatli olmakta ve zaman buldukça bu verilere de göz atmakta fayda var. Umarız faydalı bir içerik olmuştur. 

Bütün koşuların şartlarına ve at yarışları ile alakalı birçok terimin ne anlama geldiğine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: TJK GENEL HÜKÜMLER 24. sayfadan itibaren il il, tablo şeklinde sunulmuş. 

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. 

2 Yorumlar

  1. Bu anlattığınız gibi tahmin veren yazar arkadaş varmı

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yazarlarımız yorumlarında özellikle belirtiyorlar. Örneğin geçtiğimiz gün, sırf bu sebepten, Ozgan'ın kazanamayacağını düşündüklerini belirttiler ve kazanamadı.

      Sil
Daha yeni Daha eski