14 Nisan 2020 Çarşamba günü iki önemli koşuya ev sahipliği yapan İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda yarış sezonunun startı verildi. Hem Orhan Meker Serbest Handikapı'nda hem de Ergin Talay Koşusu'nda dişi safkanlar galibiyete uzandı.


ORHAN MEKER SERBEST HANDİKAPI11 üç yaşlı İngiliz tayının katılımıyla gerçekleştirilen KV-18 Orhan Meker Serbest Handikapı'nın son metreleri kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu. Düzlük üzerinde yan yana gelen Tor The Wings ve Heart Breaker arasındaki çekişmeli mücadeleye son noktayı son metrelerdeki güçlü sprinti ile Jacinda koydu. 

Koşuya Müslüm Çelik idaresinde katılan Jacinda, bu önemli koşudaki dört dişi attan biriydi ve kariyerinin dördüncü startında ikinci birinciliğine imza attı. Grup 2 Nene Hatun Koşusu galibi Lucky Foot ile anneden kardeş olan Jacinda, tıpkı kardeşi gibi, uzayan mesafelerde daha başarılı olacağı izlenimi uyandırıyor. 

Bu önemli mücadeleden Tor The Wings ikinci, İce Breaker ikinci, Güneşkız ise dördüncü olarak ayrılırken Jacinda için 1400 metre çim pistte bitiriş derecesi 1.23.41 olarak gerçekleşti. 


LIGHT OF DARKNESS SEZONA DAMGA VURABİLİRKatılan safkanların daha önceki yarışları dikkate alındığında şüphesiz ki günün en önemli koşusu, Ergin Talay adına düzenlenen KV-8 mücadeleydi. Üç yaşlı beş safkan İngiliz tayının mücadelesinde zafere koşu içerisindeki tek kısrak olan Light Of Darkness, jokeyi Özcan Yıldırım ile uzanırken bu sezona damga vurabileceğinin sinyallerini verdi. 

Bir Galileo temsilcisi olan Red Rocks'ın ülkemizde aktif start alan tek tayı olan Light Of Darkness'ın kısrak babasının da Danehill olması ayrıca dikkat çekiyor. Kısrağın annesi Charming Legacy ise Amerika'da grup yarışlarda dereceler elde etmiş bir isim. Kısrağın Amerika'nın güçlü atçılarından Calumet Farm tarafından yetiştirilmiş olması da bir başka özelliği. 

Pedigri bakımından orta ve uzun mesafelere çok yatkın duran Light Of Darkness'ın kısa mesafede elde ettiği neticeler ilerleyen dönemde koşulacak olan Dişi Tay Deneme, Kısrak, Özdemir Atman ve Nene Hatun gibi dişilere mahsus üst seviye koşular için büyük umut verdi. Geçtiğimiz yıla nazaran fiziksel olarak da geliştiği görülen Light Of Darkness, istikrarını bozmazsa dişilerde sezona damgasını vurabilir. İthal bir kısrak olduğu için Gazi Koşusu'na katılamayacak olması ise her açıdan büyük bir kayıp. 

Ergin Talay Koşusu'nu ikinci bitiren Romanı Kalibre, henüz üçüncü startında böyle sert rakipler arasında sergilediği performansla dikkatleri üzerine çekerken üçüncü olan Red Luck'ın tempodan olumsuz etkilendiği gözlendi. Koşunun ciddi favorisi Real Runner ise beklentinin çok altında koşarak dördüncü oldu. 1.23.82 ile biten mücadelenin derecesi Orhan Meker'e göre daha kötü olsa da bu durumun oluşmasında kilo farklarının etkin rol oynadığı söylenebilir.