Geçtiğimiz yıl kazandığı yedi grup 1 mücadeleyle yarışseverin büyük ilgisini çeken ve ciddi bir hayran kitlesine ulaşan Long Runner, Grup1 Akdeniz Derbisi ile pistlere geri dönüyor. 2020 yarış sezonunu Grup 1 Ege Derbisi ile açan ve Akdeniz Derbisi ile pist rekoru kırarak (2.13.83) kapatan Long Runner'ın ilgilileri gözünü bir kez daha Derbi'ye dikmiş durumda. 

Son 12 yılda bu önemli koşuyu en çok kazanan jokey Selim Kaya ( Fairson, Cash Akçe, Amerikalı) olurken Halis Karataş, Gökhan Kocakaya ve Mehmet Kaya ikişer kez, Özcan Yıldırım ise bir kez kazanabildi. Bu önemli koşuda son on iki yılda Gülerceler Cash Akçe, Kurt Ekürisi Amerikalı ve Hadioğlu Ekürisi Good Curry isimli safkanları ile ikişer kez galibiyete ulaştılar. Daha önce Açık 2 ve Grup 2 olarak gerçekleştirilen Derbi, son iki yıldır Grup 1 olarak koşuluyor. 

Şimdiye dek kazandığı on Grup 1 yarışla şampiyon safkan Devir'in grup 1 rekorunu kıran Long Runner, 2018 yılında Çaldıran ile başladığı grup 1 serisini 2020 yılında Akdeniz Derbisi ile taçlandırdı. Bu yıl kaldığı yerden devam etmesi hâlinde rekorunu daha da geliştirecek olan şampiyon safkan, yarış hayatının devamında sağlıklı bir kariyere sahip olursa uzun yıllar boyunca kırılamayacak bir rekora imza atabilir. Daha şimdiden efsane İngiliz atları arasındaki yerini alarak yarışseverin gönlünde taht kuran safkana ve ilgililerine yeni yarış sezonunda başarılar diliyoruz. 


Bu yıl da 2100 metre kum pistte düzenlenecek olan Derbi'ye an itibarıyla 9 safkanın kaydı bulunuyor. İştirak etmesi beklenen safkanlar ve muhtemel jokeyleri ise şu şekilde: 

  1. El Nino - Kadir Tokaçoğlu
  2. Headman - Ahmet Çelik
  3. Long Runner - Gökhan Kocakaya
  4. Palawan - Mehmet Akyavuz
  5. Deli Tahir - Hışman Çizik
  6. Kuru Soğan - Özcan Yıldırım
  7. Powerman - Halis Karataş
  8. Trilya  - Müslüm Çelik
  9. Unknown Love - Mustafa Çiçek