Popular Demand, Miramis, Divine Heart... Gazi şampiyonları çıkartan Tendürek Koşusu, 20 Mart Cumartesi günü Adana Yeşiloba Hipodromu'nda gerçekleştirildi. 1800 metre çim pistte koşulan mücadeleye ikisi dişi olmak üzere on iki üç yaşlı İngiliz atı iştirak etti. 

Sezonu aynı mesafede zorlanmadan kazandığı Şartlı - 5 mücadeleyle açan Burgas (King David - Thisbe / Yavuzstar), jokeyi Ahmet Çelik ile potoya bir kez daha çok rahat uzanırken 1.50.50 şeklinde derece çıkardı. Tayın her iki koşudaki rahat görüntüsü, Gazi adaylarından biri olduğu izlenimi uyandırdı. 

Safkanın orjini hakkında sade bir dil kullanarak bütün yarışseverlerin anlayabileceği bir analiz yapmamız gerekirse şunları söyleyebiliriz: Annesi Thisbe'nin Kahraman Ekürisi'nin başarılı taylarından biri olan Grup 2 Kraliçe Elisabeth Koşusu galibi Pyramos'la kardeş olduğu görülüyor. Aynı zamanda Thisbe'nin babası Yavuzstar da bir Gazi şampiyonu. 1800 metre çimde Grup 1 Jamaica Handicap galibi olan King David tayları henüz tam olarak kendisini gösterememiş olsa da Burgas'ın 1800 metre mesafeli iki koşuda da kazanırken sergilediği performans ve Kahraman Ekürisi yetiştirmesi olan Blood Diamond'un 2200 ve 2400 metre mesafeli çim pist koşularındaki birincilikleri Burgas'ın uzayan mesafelerde de başarılı olacağı izlenimi uyandırıyor. 

2018 yılında Hep Beraber isimli safkanlarıyla Türk atçılığının en önemli derbisi olan Gazi Koşusu'nu kazanarak kupayı müzesine götüren Kahraman Ekürisi, Burgas'la da aynı başarıya imza atma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Elbette kesin bir cümle kurmak için çok erken ancak Burgas, Gazi'nin favorilerinden biri olduğunun sinyallerini veriyor. 

Safkan eğer yoluna aynı binici ile devam eder ve Gazi kupasına uzanırsa Ahmet Çelik de kırılması güç bir rekora imza atmış olacak.