Hasret bitiyor, Ankara yarış sezonu, başlıyor. Haftalık yarış günleri de değişiyor. Uzun ve yorucu kış sezonunun ardından beklenen, özlenen mücadelelerin startı yavaş yavaş verilmeye başlandı. Ege Derbisi koşuldu, Akdeniz Derbisi'ne sayılı günler kaldı. Şampiyonlar pistlere dönmeye başladı. Şampiyon adayları sahalara adım atmak için gün sayıyor. Seyir zevki yüksek, ikramiyesi bol, heyecan dozu fazla koşular yaklaşıyor.

Elbette her ilimizin kendine has özellikleri var. Hepsinin pisti, daimi jokeyleri, yarış ikramiyeleri, at koşan ekürileri farklı ancak İstanbul ve Ankara'nın verdiği zevk ve heyecan hiçbirinde yok. Belki de bunun en önemli sebebi birçok klasiğin bu iki ilde koşuluyor olması, şampiyon safkanların bu illerde koşmayı daha fazla tercih etmesidir. Ayrıca yarış ikramiyesi arttıkça yarışseverin aklındaki şaibe düşüncesi de azalıyor. Hâliyle hem Ankara'da hem de İstanbul'da yüksek ikramiyeli müsabaka sayısı fazla olduğundan buradaki koşulara iştirak etme fikri daha ağır basıyor. Bu durum, koşu günü dağıtılan tutarlara da net bir şekilde yansıyor. 

12 Nisan'da Ankara'nın yanı sıra Elazığ yarış programlarının da startı verilecek. Her zaman söylüyoruz: Yabancı yarışlardan vazgeçilip Doğu illerindeki koşuların sayısı ve ikramiyesi arttırılmalı. Aynı güne üç yabancı, iki yerli yarış koyulması dünyanın hiçbir ülkesinde örneği bulunmayan bir uygulama. Türkiye Jokey Kulübü, Türk atçısına hiçbir faydası olmayan bu yanlıştan ivedi bir şekilde dönmelidir. Konumuza dönecek olursak 12 Nisan Pazartesi gününden itibaren yeni yarış günleri şu şekilde olacak: 

Pazartesi: Bursa - Şanlıurfa

Salı: Adana - Ankara

Çarşamba: İstanbul - Elazığ

Perşembe: İzmir - Ankara

Cuma: İstanbul - Bursa

Cumartesiİzmir - Ankara

Pazar: İstanbul - Adana

Koşacak olan bütün safkanların ayaklarının düz basmanı, her eküriye emeği doğrultusunda kazanç nasip olmasını temenni ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.