TJK'nın Spiker Zulmü Bitmiyor

Herhangi bir yarışı izlerken televizyonun sesini kapatın. Gördünüz mü, yarışın hiç tadı yok. Çünkü anlatım, heyecandır. Gözünüzü kapattığınızda yarış, kafanızın içinde koşmaya devam ediyorsa o spiker başarılıdır. Gerisi teferruattır. 

KİM BU SPİKER? 

Malumunuz olduğu üzere Temmuz 2017'den bu yana TJK'nın spiker zulmü bitmek bilmiyor. İlk önce İstanbul'da başlattılar. Baktılar olmuyor, Doğu'ya gönderdiler, onu da beceremedi, terfi ettirerek Adana'ya getirdiler. Peki, kimdir bu spiker arkadaş? Tabii ki Abdullah Ay'dan bahsediyoruz. 

Her yarışta bir hatası muhakkak var. Numaraları, atları, formaları birbirine karıştırıyor. Kimi zaman yarışı anlatırken hata yapıp "Of! Pof!" gibi sesler çıkartıyor. Fakat TJK ondan vazgeçmiyor. Bütün hatalarını hoş görüyor, bütün yanlışlarının üstünü kapatıyor. Henüz Şartlı 2 koşu anlatma kapasitesine sahip olmayan bu spiker arkadaşa Grup 1 anlattırmaktan da geri durmuyor. 

Yarışsever konu ile alakalı rahatsızlığını sosyal medya üzerinden sürekli dile getiriyor. Daima bu spikeri eleştiriyor. Gel gelelim, TJK Ağa'mız, marabalarının sesine kulak tıkıyor. Böyle söylüyoruz çünkü adamların bütün tavırları "İster oyna, ister oynama, sen oynamazsan başkası oynar." düşüncesini bize aktarıyor.

Peki, ne zaman bitecek bu zulüm? Gerçekten bilmiyoruz. Bu yıl Gazi Koşusu'nu anlatırsa da hiç mi hiç şaşırmayız. Her yaptığı iş fiyasko olan TJK, bunu da yapar mı? Yapar. 

SPİKERLER İŞ BİLMİYOR. BAĞIRMAKLA HEYECANI AKTARMAK ARASINDA FARK VAR

Nerede Ali Kayakıt'lar, Gültekin Alpaylar, nerede Tanzer Parlarlar, Abdullah Aylar. Türk yarış spikerliği her yıl biraz daha geriye gidiyor. Birçokları tarafından "muhteşem anlatıyor" filan gibi cümlelerle övülen Tanzer Parlar'ın Gazi Koşusu'nu nasıl katlettiğini, işi kendi şovuna nasıl çevirdiğini hep beraber gördük. Tabii yarışsever dostlarımıza da hak veriyoruz. Bu kadar kötünün içinde tercihlerini ondan yana kullanıyorlar. Ancak, ne yazık ki bağırarak, son düzlükte ağdalı cümleler kullanarak iyi spiker olunmuyor. Peki, biz kötünün iyisini mi hak ediyoruz? Bize layık görülen bu mu? 

Bunun en yakın örneğini 20 Şubat'ta koşulan Saudi Cup'ı izleyerek bulabilirsiniz. Spikerin tonlamalarına dikkat edin. Düzlüğe doğru Charlatan, Knicks Go'dan sıyrıldığında dozajı biraz arttırıyor. Daha sonra Mishriff, önlere dolduruyor ve düzlük boyunca kıran kırana bir kedi fare yarışı başlıyor. Spiker ise sesiyle o heyecanı yansıtıyor ama kendini yırtmıyor. Kurduğu akıcı cümlelerle sizi zaten yarışın içine çekiyor. Kullandığı dili bilmenize de gerek yok. 21 Şubat'ta koşulan Hong Kong Gold Cup'ı da buna bir başka örnek olarak gösterebiliriz. 

Mesela ABD Gulfstream yarışlarını hiç orjinal dilinde izlediniz mi? Tavsiye ederiz. www.gulfstreampark.com/racing/live-stream adresinden takip edebilirsiniz. İnanın ki bir daha yerli spikerlerin anlatımından yabancı yarış izleme isteği duymayacaksınız. Ayrıca bu sayede TJK'nın yabancı yarış arasına serpiştirdiği içi boş programları izlemek zorunda da kalmazsınız. Bununla birlikte Youtube'a "Live Gulfstream Park", "Live Aqueduct" vs yazarak yurt dışı yarışları canlı yayınlayan yabancı kanallara da ulaşabilirsiniz.

TJK'nın spikerlerini ya da spiker adaylarını daha iyi eğitmesi gerekiyor. Belki de yurt dışına gönderip eğitim almalarını sağlayabilirler. Bir kurum ne kadar kötü yönetilirse o kadar kötü yönettikleri gerçeği ile de yüzleşmeleri lazım. 

SAUDI CUP

HONG KONG GOLD CUPGULFSTREAM (21 ŞUBAT 6. KOŞU)


Yorum Gönder

4 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.
 1. akp heryeri bozdu malesef gerçekler budur turkiyede bozuk daha dogrusu dün at basi olan ati bile bile başka ata veriyorlar gelmeyen ati birinciliğe atıyor bunlar tamoooo cocugu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahhah bi ermeni dölü daha çıktı😁😁tayyipmi at koşturup anlatıyor😁😁😁chpkklı ermeni dölü😁😁

   Sil
 2. Abdullah AY ı yarış spikerliğinden alsınlarda ne olursa olsun.. yarışı yanlış anlatıyor ona alıştık diyelim Yemin ederim o yarış anlatırken ben ifrit oluyorum adamamın ses tonu gitmiyor yarış anlatmaya tonlama yok ses çok itici herkesin yapabileceği işler vardı bu kardeşimiz çok net ki bu işi yapamıyor maalesef.. ondan daha iyileri varken neden bize zulüm yapıyorlar onu anlamadım.. kimin adamı olduğu beni hiç ilgilendirmiyor benim ve yarışseverlerin ayarları ile oynamasınlar artık yeter..

  YanıtlaSil
 3. izmir ve adanada yarış anlatan 2 arkadaş da koşuları katlediyor. adanadakiler koşan atlardan bihaberler, izmirdekiler sürekli yorum yapıyor, saçma sapan tonlamalar var. istanbulda erkan barış da ruhsuz.

  YanıtlaSil