Murat Kaya 

Bugün Lingfield'da seyir zevki çok yüksek yarışlar bizleri bekliyor. Zira Gulfstream'de de öyle. Her iki ülkede düzenlenecek olan yarışlarla ilgili görüş ve önerilerimi sizlerle paylaşacağım. İnşallah Türkiye Jokey Kulübü, en kısa sürede İngiltere yarışlarının videolarını yayınlama başarısı gösterir de bütün atların koşularını izleyebiliriz. Yurt dışında eriştiğim kaynaklarda ne yazık ki bazı safkanların koşu videoları olmuyor. Daha doğrusu bütün yarışlarının videosu yok. Sabırsızlıkla bekliyoruz. 

İngiltere'de günün ilk ayağında Ryan Moore'un bindiği 2 Glentaneous, 1/2 açılış oranıyla ağır favori konumunda. Macera aramadan kuponumda banko yazacağım ama daha yüksek ikramiyeye bu ayakta ulaşmayı hedefleyecek olanlar için üç safkana dikkat çekmek istiyorum: 

Bunlardan ilki 4 Oriental Art. Bu safkanın tam kardeşi olan Madame Chiang, Grup 1 yarış kazanmış bir kısrak. Üstelik Madame Chiang ilk yarışını kazanmış ve ikinci koşusunda Grup 3'te potoyu önde geçmiş. Mesafe, orjin bakımından kısa dursa da dikkate alınmalıdır. Antrenör David Simcock'un burada koştuğu diğer safkan 1 Bringsty de favori kötü koşarsa en şanslılardan. Archie Watson antrenesindeki 7 Lady Leonie de gördüüğ yarış sonrası daha iyi bir performans sergileyebilir. 

Günün ikinci ayağında iki safkan, rakiplerinden daha ön planda görünüyorlar. Son katıldığı yarışı çok rahat kazanan 1 İntutive ile Andrew Balding antrenesinde olup şampiyon jokeyi ile piste çıkacak olan 3 Grove Ferry ikilisi bu ayak için yeterli görünüyorlar. 

Üçüncü, dördüncü ve beşinci ayakta ikramiye arayacağım için hepsini yazıyorum Eğer bu koşularda sürpriz bulamazsak çok düşük bir ikramiye ile programı kapatabiliriz. Yine de bu ayaklarla ilgili bazı atlara dikkat çekmek istiyorum: 

Üçüncü ayaktaki 7 Mahale, çok sert gruplarda koştuktan sonra bir ara verdi. Geri dönüp iki koşu gördü. İlerleyen form durumuna sahip. 1 Stopworldnletmeof, 7 yaşında ve koşudaki en tecrübeli safkan. Evet, henüz birinciliği yok ancak bundan birkaç yarış önce 200 oranla bir boydan az bir farkla kaybetti. Bunu bugün neden tekrarlayamasın ki? 3 Emirati Dirham, son koşusuna anlam veremediğim bir safkan çünk übir yarış önce yine Obtuse ile koşup yakın ara kaybetmişti. Daha hafif kiloyla epey gerisinde kaldı. Bu defa maidene çıkmış. Jason Hart - John Quinn ikilisini bir arada görünce yazmakta yarar var.  

Dördüncü ayağa bakacak olursak göze ilk çarpan safkan, 4 Ornate. Üç gün önce koşmamış olsaydı favori önerirdim çünkü yanılmıyorsam buradaki en süratli safkan. Bu yüzden 3 Moss Gill'e yöneleceğim. Bu safkan bugüne dek üç kez sentetik koştu ve iki ikincilik, bir de birincilik aldı. Çim pistte Grup 1 koşuda Battash gibi güçlü bir safkanın üç boy gerisinde bitirdi. Ayrıca yine çimde Listed koşu birinciliği var. Jokeyi Mcdonald da atını iyi tanıyor. 

Beşinci ayaktaki favorim 4 Johnny Drama. Geçen hafta Suudi Arabistan'da ekürisi Bangkok yine Ryan Moore ile koşmuştu. O burada olsaydı, kesinlikle banko yazılırdı. Ancak Johnny Drama da aynı ayarda bir safkan. 1 Father Jazz, son iki yarışını çok rahat kazandı. Bu seviye rakiplerin karşısına da ilk defa çıkıyor. Eğer o performanslarını burada da gösterebilirse yeniden kazanmaması için sebep yok. 

Son ayakta her iki eküri otoritelerce ön planda tutuluyor. 1 Cardano, tam bir tempo atı. Önde gitmeyi seviyor. ekürisi 2 Lucky's Dream ise geriden geliyor. Burada Cardano gibi önde gitmeye yatkın atlar olması daha çok ekürisinin işine yarar. Bugün bir bayrak yarışı izleyebiliriz. 

Elbette geniş kuponlarda Ryan Moore'un bindiği 3 Songkran da unutulmamalı. O da çok yönlü bir safkan. Bekleme de yapıyor, önde de gidiyor, öne yakın da koşuyor. 7 Margaret Dumont, eğer ilk kez koşacağı kum pisti yadırgamazsa koşunun sürprizini yapabilecek bir safkan. Daha önceki yarışlarında karşılaştığı atlar Listed ve Grup koşu seviyesinde. Pisti seven 4 Guroor da jokeyi Ben Curtis ile ihmale gelmez. 

Murat Kaya Lingfield Altılı Ganyan Tahminleri

2 GLENTANEOUS BANKO
1.3 
7.1.3.6.8.4.6.2.5
3.4.6.5.2.1.7
4.1.3.2.5
2 LUCKYS DREAM // 3.7.4

28 TL // 112 TL