Çıkan Atlar Kazançlı Sayılmalı!

Çok üstüne gitmeyelim, diyoruz ama TJK sürekli yaralarımızı kaşıyor, kabuğunu koparıyor, kanatıyor. Neresini tutsanız elinizde kalan, yaptığı her işte başarısız olan, hem Türk atçılığına hem de at yarışlarına kan kaybettiren yönetim anlayışı ile bu eşsiz sporun Türkiye'deki sonunu hazırlamaya devam ediyor. 

HEP ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTIRIYORLAR

Sihirli Kantarma'nın baskıları sonucunda yabancı yarışlarla ilgili veri paylaşmaya başlayan ama onu da yarım yamalak yapan TJK, muhtemel tablosuna da yine bizim sıkıştırmalarımız neticesinde güncelleme getirmişti. Artık her programda her yarışın muhtemel tablosunu yarış koşmadan önce görme imkanına kavuşmuştunuz. Geçmiş zaman kullanıyoruz çünkü, şöyle bir muhtemel tablosuna göz atayım, diyenin vay haline! Ortada tablo filan yok. Koşacak olan ayak hariç bütün koşuları görebiliyorsunuz ama tam da bahis yapacağınız koşunun tablosu sürekli "yükleniyor" hatası veriyor. E-bayi sistemi gün aşırı çöken TJK, yine sınıfta kaldı. Neyse, konumuz bu değil. Biz asıl meseleye geçiş yapalım. 

KUPONLAR YİNE YATTI

Daha önce defalarca tecrübe ettiğimiz, onlarca kez bu yüzden kaybettiğimiz o melun hadise 14 Şubat Adana yarış programının beşinci ayağı olan 7. koşuda tekrar yaşandı. Koşunun favorisi olan 1 numaralı BERSEY ile sürpriz isimler arasında gösterilen 9 no'lu Fındık Kurdu isimli safkan yarıştan tam da start makinesi önünde çıkartıldı. Kuponunda BERSEY'i tek olarak değerlendiren veya Fındık Kurdu'na yer vermiş olup AGF atın kazanmasını bekleyen herkes yattı. 

AGF GELSİN DİYE BEKLEMEK ZORUNDA DEĞİLİZ! 

TJK, beş yıldan fazladır EFG uygulaması yerine AGF'yi kullanıyor. Daha önceki mağduriyetler çok daha fazlaydı. AGF, ilk ortaya çıktığında sıkıntılı bir evre geçirmiş olsa da daha sonra "çıkan eküri" saçmalığının kaldırılmasıyla rayına girdi. Ancak bu uygulama da gelinen noktada ne kadar yetersiz kaldığını yüzlerce kez gösterdi.

Bir safkan henüz ilk koşunun startı verilmeden yarıştan çıkmasına rağmen kuponunda değişikliğe gitmeyip AGF'yi bekleyenlerin kuponları yattığında bu onların tercihidir. Ancak koşular başladıktan sonra, hele ki tam startın önünde bir at çıktığında kimse AGF'yi beklemek zorunda değil. 

Dünyanın çeşitli ülkelerinde bu sıkıntının önüne geçilmesi adına yapılan uygulama tam da bizim söylediğimiz gibi. Eğer koşular başlamışsa ve bir at o andan itibaren yarıştan çıkartılmışsa kazançlı sayılıyor. Bununla birlikte, hangi atların koşmayacağı en az bir saat önce açıklanıyor. Çok sıra dışı bir durum olmazsa da zaten başka çıkan at olmuyor. 

Zaten mantıklı olan da bu değil mi? Kuponu yatırmışsınız, her şey tamam. Tak, güvendiğiniz, hem de favori koşan at yarıştan çıkıyor. Sebep de start makinesine girmemesi. Antrenörün, at sahibinin eksiğinin bedelini biz mi ödeyeceğiz? Ne kuponumu değiştirebiliyorum ne de iptal edebiliyorum. AGF konumundaki ata güvensem onu yazardım.

Akıl ve mantık da böyle bir uygulamanın daha adil olacağını söylüyor. Çıkarırsın atı, basarsın at sahibine, antrenörüne cezayı. Bak bakalım atlarda start sorunu kalıyor mu. Gör bakalım, yarışsever mağdur oluyor mu.


Yorum Gönder

4 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.
 1. Favori at çıktığında yarışın bütün kurgusu değişiyor. En azından tek atanlara agf gelmezse kupon bedeli iade edilmeli bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklı bir bakış açısı ancak çıkan at, kim gelirse gelsin kazanmış sayılsa daha mantıklı olacaktır.

   Sil
  2. Sizin öneriniz biz yarışever için çok daha mantıklı kesinlikle. Ağır favori at çıktığında zaten yarış karışıyor. Yani benimki de bir öneri bir şey yapılması açısından. bu arada gerçekten yarışseverlerin hakkını korkmadan savunduğunuz için ayrıca tebrik ederim.

   Sil
 2. at başka giriyo cikmiyo bence sayılmalı çünkü hep bu ibine atların yüzünden sahtekar satılmış yüzünden yatiyoz sikerim tjkmisin nesin....amina koduklarim para veriyor sikis mis.evlatlari

  YanıtlaSil