İzlemeye Doyamayacağınız İki At Yarışı Filmi

Hafta sonu geldi çattı. Yasaklar başladı. Elbette bir yıldan fazla süredir devam eden bu süreç hepimizi yordu. Sayısız film izledik, birçok dizi bitirdik, onlarca kitap okuduk. Aksiyon, gerilim, bilim kurgu, korku.. Herkesin sevdiği kitap, beğendiği film, takip ettiği dizi türü birbirinden farklıdır. Fakat söz konusu at yarışı olunca kitlesi bellidir. Ülke olarak her alanda olduğu gibi sinema sektöründe de çok gerideyiz. Onlarca şampiyonumuz, ve her bir şampiyonumuzun kendine has, ayrı bir hikâyesi var. Bunlardan sadece bir tanesi beyazperdeye aktarıldı ve toplumun her kesiminin beğenisini topladı: Bold Pilot. 

Halis Karataş'ın Arts Man'e karşı sergilediği şiddet içerikli görüntülerin sosyal medyada o denli yankı bulmasının sebebi de "Bizim İçin Şampiyon" filmiydi. Kullanıcıların çoğu "Halis Karataş, seni film vasıtasıyla tanıdım ve sevdim. Bu hareket sana hiç yakışmadı." minvalinde paylaşımlar yaptılar. 

Bu konunun üzerinde durmamızın sebebi, at yarışlarını topluma açmanın en etkin yolunun sinema olduğuna dair duyduğumuz inanç. Filmlerin sayısı artmalı, daha çok kişiye ulaşılmalı ve at yarışları benimsetilmeli. 

Gelelim filmlerimize. Sizin için bu hafta, ilgi çekici senaryoya sahip iki film seçtik. Bunlardan ilki 50 To 1. 

50 TO 1 / BÜYÜK SÜRPRİZ 
50 To 1, Mine That Bird isimli safkanın Kentucky Derby'de 50 ganyanla gerçekleştirdiği büyük sürprizi konu ediniyor. New Mexico'lu birkaç kovboyun, sahibi oldukları Mine That Bird isimli safkanın Kentucky Derby performansını izlemek için Churchill Downs'a yaptıkları yolculuğu, bu esnada başlarından geçen hadiseleri ve Mine That Bird'ün eşsiz zaferini konu edinen film, izlenmeye değer kalitede. 

Filmi izlerken tüylerinizin diken diken olacağı, gözlerinizin dolacağı sahneler de mevcut. Çünkü daha Mine That Bird, Kentucky Derby'ye katılmaya hak kazandığı andan itibaren kovboylarımızın hayatları da bütünüyle değişiyor.  

Oscar ödüllü yönetmen Jim Wilson'ın elinden çıkan bu dramatik filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. Başrol oyuncularından Skeet Ulrich'i de Çığlık serisinden tanıyoruz. 

Yapım yılı: 2014.
Yapımcı ve Yönetmen: Jim Wilson. 
Oyuncular: Skeet Ulrich, Christian Kane.
Gişe: 4.6 M $.
Tür: Dram.
Süre: 1 saat 50 dakika.
İMDB Puanı: 6.6


LET IT RIDE / BOL ŞANS 
Tabii ki güldürmeden olmaz. Komediseverler için muhteşem bir film tavsiyemiz var. Sürekli kaybeden ve evliliği de kötüye giden bir at yarışı tutkununun bir gün talih yüzüne gülerse ne mi olur? Jay Cronley'nin Good Vibes isimli romanından beyazperdeye uyarlanan Let İt Ride/Bol Şans filmi ile bol bol kahkaha atmaya hazır olun. 

Karısından çılgınlar gibi korkan ve ona at yarışı oynamayı bırakacağına dair söz veren kahramanımız Jay Trotter'ın beklediği gün gelmiştir. O gün hayatının tüyosunu almıştır ancak içinden bir ses ona "Bildiğin zaman bile, asla bilemezsin." demektedir. Bizdeki tabirle "At yarışlarında garanti yoktur." da denilebilir. Bakalım, aldığı riskin sonu nereye varacaktır. 

Unutulmaz filmler arasında yer alan Jaws serisinden tanıdığımız Richard Dreyfuss'un başrolünü üstlendiği film, komedi türünden hoşlananların muhakkak ekran başına geçmesi gereken bir yapım. 

Yapım yılı: 1989.
Yönetmen: Joe Pytka. 
Oyuncular: Richard Dreyfuss, David Johansenn, Jennifer Tilly.
Gişe: 4.9 M $.
Tür: Komedi.
Süre: 1 saat 30 dakika.
İMDB Puanı: 6.8.
Tıkla Git

Yorum Gönder

1 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.
  1. Hayatımda izlediğim en iyi at yarışı filmi tereddütsüz Seabiscuit tavsiye ederim kesinlikle izlenmesi gereken bir film

    YanıtlaSil