TJK TV Canlı Yayın
Canlı
wb_sunny

Son Dakika

Selim Kaya Jokeyliği Bıraktı • Açıklamaları Şoke Etti!

Selim Kaya Jokeyliği Bıraktı • Açıklamaları Şoke Etti!

 Uzun zamandır sık at binmeyen, kendi atları dışında kalan safkanlarla nadiren yarışlarda boy gösteren Selim Kaya, jokeyliği bıraktığını söyleyerek 2021 yılının bitmesine dakikalar kala yarışseveri şoke eden açıklamalarda bulundu. İşte Selim Kaya'nın açıklamalarının tamamı.

CANLI YAYINDA AÇIKLADI

Yeni yıla saatler kala spor yazarı Mehmet Ayan'ı arayarak radikal kararlar aldığını ve önemli açıklamalarda bulunacağını ileten Selim Kaya, daha sonra, spor yazarı Mehmet Ayan'ın İnstagram hesabından başlattığı canlı yayına konuk olarak katılıp ilk seyircili yarış gününde jübile yapma kararı aldığını açıkladı. 

SELİM KAYA'NIN JOKEYLİĞİ BIRAKMA KARARINI AÇIKLARKEN YAPTIĞI KONUŞMA

Şimdi biliyorsunuz ki at yarışı şu an seyircisiz, yarışsever yok. Dolayısıyla biz de çok keyif almıyoruz bu durumdan. Aldığım radikal karar şudur: Rabb'im bizi utandırmasın, inşallah. Bundan sonraki kaderimde artık noktayı koyacağıma inanıyorum. Öyle düşünüyorum. Öyle inanıyorum. Bir yıldır bu kararı nasıl alacağımı, "nasıl alırım, alabilir miyim" diye düşünüyorum. En sonunda aldım. Yarışseverlerin hipodroma girişinin serbest olduğu ilk günde jübilem olacaktır, inşallah. 

Mehmet Ayan'ın "Selim Kaya, jokeyliği bıraktı" şeklindeki konuşmasını yarıda kesen Çirkin Kral, "Yarışseverin serbestçe hipodroma gireceği güne dek at bineceğim." diyerek düzeltme yaptı.

Daha sonra Ayan'ın "Hangi hipodromda bırakacaksın, Veliefendi'de mi" sorusunu da "İlk gün nerede olur bilmiyorum ama inşallah, Veliefendi'ye denk gelir" diyerek yanıtladı.

SELİM KAYA'NIN JOKEYLİĞİ BIRAKMA GEREKÇELERİ

"Seni bu kararı almaya iten etkenler nelerdir" şeklinde kendisine yöneltilen soruya üstü kapalı yanıtlar veren Selim Kaya, şu sözleri sarf etti: 

Birçok etken var. Burada anlatılacak konular değil. Çünkü, neden diye soracak olursan, çok uzun. Bunlar tabii kitaplara, filmlere konu olacak olaylar. Allah ömür verirse, yaşadıklarımın hepsini ilerleyen zamanlarda belirli platformlarda bire bir söyleyeceğim. Yarışseverler benim samimiyetimi bilirler. 

"YARIŞSEVERLER OLMADIĞI İÇİN AT BİNMİYORUM, HİPODROMLAR ÇORAKLAŞTI"

Ayan'ın Selim Kaya ile yarışseverler arasındaki karşılıklı sevgiyi, usta jokeyin bu kararı almasında yarışseverlere karşı bir reaksiyonu olmadığını dile getirmesinin üzerine Selim Kaya "Asla, asla! Zaten şu an at binmememin sebebi, yarışseverin hipodromda olmamasıdır. Çünkü bana anlamsız geliyor. Şöyle anlatayım: Büyük bir arazi var. Yıllarca her bitkiyi, çiçeği üretmiş, şimdi ise çorak. Yani hipodromlar yarışsever olmadan çorak bir arazi gibi."

Hiçbir anlam taşımıyor, ben gidiyorum yarış koşuyorum, grup 1 koşuyorum. Seyisler, saatçiler, at yarışı oynayan arkadaşlarımız sabahları da bizi izliyorlar. Yıllardır beni yarışseverler sahaya getiriyordu. Ağabeyimi kaybettikten sonra ben, yarışseverin enerjisiyle hipodromlara gidiyorum. Yarışseverler bana "Abi 400 km ileriden seni izlemeye geldik." diyorlardı. Bunlar da bizi hipodromlara çekiyordu. Şimdi yarışseverin olmadığı yerde at yarışı bana keyif vermiyor. "ÇOK BEDEL ÖDEDİK, ÖMER KARDEŞİM ÖLDÜĞÜNDE DAHA FAZLA ENERJİYLE DÖNMÜŞTÜM"

Usta jokey sözlerine şu şekilde devam etti: 

Yıllardır çok bedel ödedik. Annem bedel ödedi, abim bedel ödedi, babam bedel ödedi, biz bedel ödedik. Ömer kardeşim öldüğünde sahalara daha enerjik dönmüştüm. Daha iyisini yapacağıma inanıyordum. Ama Remazan abim öldüğünde Allah bana bir şey söyledi. "Selim, yanlış yoldasın." dedi. 

Remazan abim beyin kanaması geçirdiğinde 4 ay boyunca her gün hastahaneye gittik. Çocukken bronşit geçirmiştim. O dönemde yeniden bronşit oldum. Üzüntüden bağışıklık sistemimin çöktüğünü hissettim. O zaman bu kararı aldım ama zamanının gelmediğine inanıyordum. Son olarak pandemi döneminde kendimle yüzleşme zamanı buldum. 

"BU KARARIMI BUGÜN AÇIKLAMAMIN NEDENİ..."

Cumhurbaşkanlığı Koşusu'ndan sonra hayatımda çok değişiklikler oldu. Ne yapmam gerektiğine karar verdim. Yarışseverin olmadığı yerde at binmenin anlamı yok, heyecan vermiyor. Her şeyi tadında bırakmak lazım. Aslında birçok neden var ama şu anda burada açıklamak doğru olmaz çünkü anlamı yok. Bunu bugün açıklamamın nedeni ise 2021'e girdiğimiz şu saatlerde tarihe geçmesini istedim. 

"BÜTÜN YARIŞLARI KAZANDIM, ARTIK YAPACAĞIM BİR ŞEY KALMADI"

Çok zor bir karar. 30 yıllık bir kariyerim ve emeğim var. Ama birçok nedeni var. Bunları ileriki zamanlarda açıklayacağım. Her şeyin de zamanında bırakılacağına inanıyorum. Şu anda 43 yaşındayım. Bütün yarışları kazandım. Artık yapabileceğim bir şey kalmadı. Bu pandemi döneminde hayatımızla ilgili hepimiz birçok karar aldık. 

"CANLILARI KIRBAÇLAYARAK PARA KAZANIYORUZ"

İdrak ile bilmek arasında fark vardır. Şunu idrak ettim. Biz bir canlıyı zorlayarak, onu kırbaçlayarak para kazanıyoruz. Bu çok acı bir şey. Diyeceksin ki "Neden bunu bugüne kadar yaptın?" Çünkü idrak edememiştim fakat şimdi bunu idrak ettim.

"BUNDAN SONRA ATLARA KIRBAÇ VURMAYACAĞIM"

Bir karar aldım. Bunu komiserler kuruluna da ileteceğim. Sahada kendi atlarım var. Eğer kendi atlarıma binersem yanıma kırbaç alacağım ama koşu içerisinde kullanmayacağım. Bir canlının canını acıtarak para kazanmak çok yanlış. Ben bunu idrak ettim. Atları niye dövüyoruz? Zaten at koşmak istiyor. At kantarmayı çekiyor, sertlik yapıyor, biz sonra bunu dövmeye çalışıyoruz. Zorlamak doğru değil. Bu, ata eziyettir, işkencedir. At kırbaçsız koşar, Küçük Tunca diye bir atımız vardı, kırbaç vurunca duruyordu. En son bindiğim Bosna Hersek de öyle. Kırbaç vurunca hemen duruyor. Birçok at kırbaç istemiyor. 

Finesse, son yarışında bana dedi ki ben koşmak istemiyorum. Atı piste çıkarken zorladım. At piste çıkmak istemiyordu. Kendi kendime dedim ki bu at koşmak istemiyor. Ben ne yapıyorum, diye kendime sordum. 

TWİTTER'DAN DA DUYURDU

İlerleyen saaatlarde Twitter'dan açıklama yapan şampiyon jokey, paylaşımında şu sözlere yer verdi: 

Siz değerli seyircilerin desteği yıllarca iterek beni buralara getirdi. Öncelikle sizlere, daha sonrasında, bana inanan mükemmel canlılara, atlara sevgilerimi ve saygılarımı iletiyorum.

30 yılı aşkın süredir aşkla yaptığım jokeyliğin büyük kısmını savaşarak geçirirken, bu savaşın çoğunu da irademe karşı verdim, dolayısıyla savaşın tek kaybedeni oldu. Bugün, aşkla yaşadığım jokeyliği bırakma kararı aldığımı açıkladım. 

Etiketler

3 $type={blogger}

  1. Helal olsun sana dogru yoldasin abi Allahim sasirtmasin

    YanıtlaSil
  2. Adam gibi adam

    YanıtlaSil
  3. şaka mı bu.. yarışları nasıl ayarladıklarını da anlatsaydı bari

    YanıtlaSil