Bazı Yarışlar Unutulmaz • Sam Land/Mehmet KayaBazı yarışlar vardır ki üzerinden yıllar geçse de unutulmaz. Bazen iki şampiyonun yüzlerce metre kafa kafaya süren mücadelesi, bazen de yarış içerisindeki sansasyonel anlar bu yarışları unutulmaz kılar. Bunlardan biri de hiç şüphesiz ki Mehmet Kaya'nın Sam Land isimli safkandan tam aynanın önünde düşmesidir. Kimilerine göre de atlamıştır. 

FATİH SULTAN MEHMET KOŞUSU DA O GÜN KOŞULUYORDU

Takvim yaprakları 18 Temmuz 1999'u gösterdiğinde İstanbul'da Grup 1 Fatih Sultan Mehmet Koşusu'nun da düzenleneceği yedi koşulu bir yarış programı vardır. 

Koşuların startı verildiğinde merhum Ömer Kaya, Semacan isimli kısrakla sürpriz bir sonuca imza atarak açılışı yapar. Ardından Engin Yalçın idaresinde Free Man, Süleyman Akdı ile Bayındırlı kazanır. Yarışlar favori plase atların galibiyetiyle devam ederken beklenen koşunun startı verilir ve Grup 1 Fatih Sultan Mehmet Koşusu'nda Fuat Çakar idaresindeki Rüzgarın Kızı damgasını vururken ganyanı 6 lira olarak açıklanır. Büyük yarış için hipodroma gelen yarışseverlerden bazıları bu koşu sonrası evine dönmüştür. Bu erken dönüş onların birkaç dakika sonra tarihe tanıklık etmelerine mani olmuştur. Çünkü birazdan koşulacak mücadele eşine az rastlanır görüntülere sahne olacaktır.

BİTİME BİRKAÇ SANTİMETRE KALA MEHMET KAYA SAM LAND'DEN DÜŞTÜ

Günün beşinci koşusu için atlar starttaki yerlerini alırken Veliefendi'de her şey normal görünmektedir. Kuponu devam edenler, yeni kupon dolduranlar bariyerlerin kenarına gelmiş, yarışın başlamasını beklemektedir. Start verildiğinde Mehmet Kaya  idaresindeki Sam Land öne çıkar. 1600 metre mesafeli koşuda Süleyman Akdı ile start alan Nevres, 1.55 ganyanla günün en önemli favorisidir. Sam Land önde giderken Süleyman Akdı, Nevres ile gerilerde beklemektedir.

Düzlüğe gelindiğinde öndeki ismin adı hâlâ Sam Land'dir. Büyük bir çoğunluğu Nevres'e bahis yapan yarışseverler ise sonlarda Sam Land'in duracağını, Nevres'in atacağı sprintle bu koşuyu kazanacağını düşünmektedirler. Ancak işler düşünüldüğü gibi gitmez. Son 200 metreyi de önde geçen Sam Land, durmak yerine arttırmaktadır. Apranti Mehmet Kaya'nın Sam Land isimli safkanla günün en büyük sürprizlerinden birini yapmasına metreler kalmıştır. Son 50 metre geçilir. Nevres sprintine çoktan başlamıştır ancak yetişip geçmesi neredeyse imkânsızdır. 

Yarışseverlerin neredeyse hepsinin ümidinin tükendiği anda bir mucize gerçekleşir. Mehmet Kaya, atın üzerinde ayağa kalkar. Sağ ayağını zağma demirinden çıkarıp sol ayağının yanına alır. Dış kulvardan Nevres çok güçlü gelmektedir. Ancak bitime de birkaç metre kalmıştır. Tam ayna önünde Mehmet Kaya, artık Sam Land'in üzerinde değildir. 

KRİTİK BİTİRİŞTE KAZANANI FOTO FİNİŞ BELİRLEDİ

Yarış öyle bir finişe sahne olmuştu ki kimin kazandığı konusunda hiç kimsenin fikri yoktu. Çünkü Mehmet Kaya, öyle bir yerde yere düşmüştü ki iki safkan potoyu aynı anda geçmişti. Artık gözler foto finişe çevrilmişti. Uzun bekleyiş başladı. Buradaki önemli husus, Mehmet Kaya'nın ayağının bitiriş çizgisini geçtikten sonra mı yoksa geçmeden önce mi yere değmiş olduğuydu. 

Gergin bekleyiş sonunda, jokeyinin ayağı foto finiş çizgisini geçmeden yere değdiği için Sam Land derecesiz sayıldı ve birincilik Sam Land'e verildi. 

"SÜLEYMAN AKDI, ATLAMASINI İSTEDİ"

Yarış sonrası ortaya birçok iddia atıldı, birçok görüş açıklandı. Bunlardan biri ise çok dikkat çekiciydi:

Yarışı canlı olarak izlediğini söyleyen bazı yarışseverler Süleyman Akdı'nın Mehmet Kaya'ya attan atlaması için bağırdığını iddia ettiler. Elbette o kadar hızlı giden bir canlıdan atlamak, bir başkasının atlamasını istemek kulağa pek inandırıcı gelmiyor. İçeriğimizin sonunda yarışın videosunu izlediğiniz zaman kararı sizin vereceğinizi düşünüyoruz. 

MEHMET KAYA'NIN YARIŞ HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI

Elbette bu unutulmaz yarış Mehmet Kaya'ya birçok kez soruldu. Bir haber sitesine verdiği ropörtajda usta jokey şu sözleri kaydetti: 

Jokeyliğime birkaç yarış kala, Sam Land isimli safkanla yarışıyordum. O gün Süleyman Abi, yarıştaki en favori ata biniyordu. Start çıkışında atın eyeri kaydı. Yarış boyunca dizlerimi birleştirerek atın üzerinde durdum. Potoyu geçmemize birkaç karış kala daha fazla dayanamayıp attan düştüm. Süleyman Abi, yarış boyunca atın üzerinde durabildiğim için beni tebrik etti. 

Yarışın videosu ve Mehmet Kaya'nın açıklaması: 

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.