TJK TV Canlı Yayın
Canlı
wb_sunny

Son Dakika

Kurtel Ekürisi Sildi Süpürdü

Kurtel Ekürisi Sildi Süpürdü

KURTEL EKÜRİSİ HAFTAYA DAMGASINI VURDU

Türkiye'nin önde gelen atçılarından Kurtel Ekürisi geçtiğimiz haftaya damgasını vurdu. Sahibi oldukları Long Runner ile Hayalet Kız, Grup 1 Akdeniz Derbisi'ni ikili bitirirken yetiştiricisi oldukları Akyaka Adana'da Grup3, Like The Stars Bursa'da Açık 3 koşu kazandı. Ayrıca yakın ilişkide oldukları Atalay Ekürisi'ne ait olan İdilkız da İstanbul'da Kısa Vadeli 7 yarış kazandı. Kurtel Ekürisi, önemli koşuları âdeta sildi süpürdü.

LONG RUNNER, ADINI TARİHE YAZDIRDIBu yılın flaş isimlerinden biri olan ve kazanç bakımından zirveye oturan Long Runner, jokeyi Gökhan Kocakaya idaresinde katıldığı Akdeniz Derbisi'nde son metrelerde ekürisi Hayalet Kız ile giriştiği kısa süreli rekabetin ardından potoyu önde geçerek 10. Grup 1 galibiyetine uzandı. Bu sonuçla birlikte, efsane atlardan Devir'in Grup 1 kazanma rekorunu egale eden Long Runner adını tarihe yazdırmayı başardı. Kariyer kazancı ise 7 milyon 622 bin TL'ye yükseldi. 

2100 metre mesafeli koşuda Long Runner için bitiriş derecesi 2.13.83 oldu.  

APPROVED STAR'DAN ÖNEMLİ SÜRPRİZ27 Aralık Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda Tuğamiral Fikret Çınaryılmaz anısına düzenlenen koşuyu Approved Star isimli safkan jokeyi Akın Sözen ile kazanırken %4 AGF oranı ve 25 ganyanı ile günün en önemli sürprizini gerçekleştirdi.

1200 metre mesafeli koşunun son metreleri nefes keserken Approved Star için bitiriş derecesi 1.11.13 olarak açıklandı.

YAMANLAR BEYİ RAKİPLERİNİ AFFETMEDİ14.'sü düzenlenen Arjantin Jokey Kulubü koşusunda bu yıl zafere uzanan isim Yamanlar Beyi oldu. Jokeyi Gökhan Gökçe idaresinde son metrelerde güçlü bir sprint atan safkan, rakiplerini kısa sürede atlayıp farkı da 2 boya çıkararak 2400 metre mesafeli koşuda 2.31.14 derece ile galibiyete uzandı. Safkanın kariyer kazancı 3 milyon 34 bin TL'ye yükseldi. 


LADY VENÜS ve LIKE THE STARS'TAN TEN İLK AÇIK YARIŞ GALİBİYETİAdana Yeşiloba Hipodromu'nda gerçekleştirilen Açık 3 mücadeleye kendisine ilk defa binen Saadettin Boyraz'la katılan Lady Venüs, yarış boyunca hiçbir rakibine fırsat vermeyerek beyaz bayrak ayna yaptı. 1500 metre mesafeli koşuyu 1.34.7 ile bitiren Lady Venüs, böylelikle kariyerinin ilk açık yarış galibiyetine de ulaşmış oldu. 


Ertesi gün (28 Aralık) Bursa Osmangazi Hipodromu'nda düzenlenen açık koşuda  jokeyi Kadir Tokaçoğlu ile -benzer şekilde- çıktığı gibi bitiren Like The Stars da hanesine ilk açık yarış galibiyetini yazdırdı. 1200 metre mesafeli koşunun bitiriş derecesi ise 1.14.67 oldu. 

KING MAN GO'DAN ÜST ÜSTE İKİNCİ GRUP 3 Son olarak İzmir'de Grup 3 Kubilay Koşusu'nda boy gösteren ve uzun süre sonra bir araya geldiği jokeyi Gökhan Kocakaya ile Bursa pistie çıkan King Man Go, Grup 3 Ertuğrul Gazi Koşusu'nda bir önceki yarışına göre kısalan mesafeye rağmen son düzlükteki güçlü sprintiyle potoyu önde geçmesini bildi. 1400 metre mesafeli koşuda 1.26.45 derece ile koşan safkan, kariyerindeki üçüncü Grup 3 birinciliğine de uzanmış oldu. 

AKYAKA'DAN KOLAY BİRİNCİLİKG1 TSK Koşusu'nu kazandıktan sonra bir ay dinlendirilen Akyaka, 29 Aralık Salı günü Adana Yeşiloba Hipodromu'nda düzenlenen Grup 3 koşuyu da oldukça kolay kazanırken üst üste ikinci kez grup koşu kazanmayı başardı. Jokeyi Saadettin Boyraz'la uyum sağlayan safkan, gelecek yıl da adından söz ettirecek gibi duruyor. 

1500 metre mesafede koşulan koşuda derece ise 1.43.6 oldu. 

İDİL KIZ'DAN KISA VADE 7 BİRİNCİLİĞİ30 Aralık Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda Hayata Bağış Derneği adına düzenlenen koşuyu jokeyi Gökhan Kocakaya ile İdil Kız kazandı. Daha önce Grup 3 koşuda ikinciliği bulunan kısrak, %6 AGF oranı ile günün sürprizlerinden birine de imza atmış oldu. 

1500 metre sentetik pistte gerçekleştirilen mücadelede derece, 1.33.59 olarak ilan edildi. 


FLASHING GIRL RÖVANŞI ALDIBir önceki koşusunda Grıup 3 mücadelede Malones'e 1 boy farkla kaybeden Flashing Girl, Açık 2 Ayasofya Koşusu'nda jokeyi Hışman Çizik'in idaresinde bu kez rakibinden rövanşı aldı. 2000 metre sentetik pistte koşulan mücadelenin bitiriş derecesi 2.03.49 olarak gerçekleşti. Kısrağın güncel kazancı 3 milyon 347 bin TL.

KARATAŞ'TAN İKİ GRUP KOŞU GALİBİYETİ28 Aralık Pazartesi günü Bursa Osmangazi Hipodromu'nda düzenlenen Uludağ Koşusu'nda jokeyi Halis Karataş idaresinde mücadele eden Bestekar, startla beraber aldığı liderliği  son metrelere koruyup rakiplerini sürklase ederek kazandı. Bu yarış, Bestekar'ın ilk grup koşu galibiyeti olması açısından anlamlıydı. 


İstanbul'da yılın son Grup 1 koşusunda zafere uzanan safkan Sürgüntay oldu. Halis Karataş idaresinde koşuya iştirak eden 4 yaşlı safkan, böylelikle kariyerinin üçüncü Grup 1 koşu galibiyetine erişmiş oldu. Bu galibiyetiyle beraber, toplam kazancı da 4 milyon 362 bin TL'ye yükseldi.  

AT YARIŞLARINDA HAFTANIN EN İYİLERİ

Bu hafta düzenlenen at yarışı organizasyonları neticesinde en iyiler şu şekilde belirlendi: 

Haftanın Atı: Long Runner.

Haftanın Jokeyi: Halis Karataş.

Haftanın At Sahibi: Nimet Arif Kurtel.

Haftanın Yetiştiricisi: MOZ.ORG.SAN.TİC.A.Ş. 

27 Aralık-3 Ocak tarihleri arasındaki koşular baz alınmıştır. 

Etiketler

Yorum Gönder