Koşu Kayıtlarından Banko Nasıl Çıkarılır?

 


"Analizci" olarak hafta içinde yaptığım paylaşımda "At Yarışında Kazanmanın Yolları" başlıklı yazımı paylaşmış, 16 Ocak günü devamı gelecek, demiş ve başarı vaat etmiştim. Sözlerimi iddialı bulanlar olmuş. İddialıyım çünkü bu işin ekmeğini yiyorum. Bugün lafı fazla dolandırmadan konuya bodoslama gireceğim. Ama önce konunun daha iyi kavranması için bazı kavramları açmak gerekiyor. Kısaca anlatalım. En önemlisini de yazının en sonuna bırakalım.

KOŞU KAYDI NEDİR? 

TJK, bir önceki yılın sonuna doğru gelecek yılın yarış programını açıklar. Yani 1 Ocak 2021'den 31 Aralık 2021 tarihine kadar hangi gün, hangi yarışın koşulacağı bellidir. Maiden mi, şartlı mı, açık mı, grup mu vs. Hepsi belirlenir, açıklanır. At sahipleri de -eğer ellerinde kaliteli bir at varsa- programlarını ona göre yaparlar. Diğer atlar için de form durumuna göre bir takvim belirlenir çünkü -daha sonra değineceğimiz- "şart" diye bir kavram var. 

KOŞU KAYITLARINA NASIL BAKARIM?

Arkadaşlar burada vereceğim örnekleri TJK'nın sitesinden kontrol ederseniz daha yararlı olur. Konuyu pekiştirirsiniz. Yerinde görmeniz iyidir. O yüzden de son olarak koşu kaydına nasıl bakılacağını bilmeyenler için anlatayım: 

TJK'nın sitesine giriyoruz. Ana sayfada günlük bilgiler yazılı alanın üstüne geliyoruz. Açılır menüden "Kayıtlar"ı seçiyoruz. Daha sonra da hangi tarihe bakacaksak onu işaretliyoruz. Bu kadar basit.

Şimdi yukarıda bahsettiğim işlemi yapanlarla rastgele seçtiğim, kazanan atların aklımda olduğu şu tarihlerdeki koşuları inceleyerek iddiamızı dayanaklarıyla ortaya koyacağız. 

KOŞU KAYITLARINA BAKARAK NASIL AT ÇIKARTILIR?

Bir koşuyu üç farklı yönden ele almamız lazım: Atların kayıtları, koşunun kayıtları, o gün içindeki bütün koşuların kayıtları. Her üçü de önemli. Hem tek çıkarmanıza hem de o koşudaki bazı atları elemenize faydası olur. Peki bu nasıl olacak? Yapacağımız iş çok basit. Çok uzaklara gitmeden, yakın zamanda koşulan bazı yarışlardan birkaç örnekle konuyu kavrayacaksınız. Şunu bilmenizi isterim: Bu örneklerle neredeyse her gün karşılaşacaksınız.  

İddiamızın geçerliliğinin geçmişe dayanmadığını, her gün tutarlı bir sistemden güç aldığını ispatlamak için ilk duyuruyu yaptıktan sonraki bir yarış gününü ele alalım: 15 Ocak Kocaeli'yle başlayalım.

GÜN İÇİ KAYITLARA BAKARAK ELEME YAPMA, AT BULMA

Kocaeli'de, günün gizli teki, denilen bir at vardı: Günferay. AGF oranı gün içinde sürekli yükseldi. Fısıltı gazetesindeki haber yayıldı. Ama ben dedim ki olmaz. Niye mi? Çünkü o gün 3 yaşlı İngilizlere dair iki yarış vardı. Biri handikap koşuydu. İkramiyesi 54.000, diğeri de Günferay'ın katıldığı 45.500 TL'lik koşu. Günferay'ın bu iki koşuya da kaydı vardı. İlginçtir ki 54.000 TL'ye değil de 45.500 TL'ye koştu. Son koşusunu kazanmış, her iki yarıştaki atlar da güç olarak birbirine yakın. Niye 45.500'ü seçsin değil mi? Benim atım daha senenin başında kazanacak durumda olacak da 10.000 TL daha az kazanmaya koşacağım (!) Kazanamayacağı benim açımdan netti. Kuponuma yazmadım. 

Şimdi tam tersine bakalım: 21 Ağustos 2020 İstanbul.

O gün, Grup 1 19 Mayıs Koşusu'nu kazanmış, 5 yarıştır uzunda geçilmeyip 4'ünde Grup 1'e çıkan Long Runer, Grup 1 Haliç'te koşuyor. Mesafe 1600 olunca bizim eşrafta tereddüt var. Dedim korkmayın. Çünkü aynı gün 2400 metrede Celal Bayar vardı. İkramiyesi 260.000, Long Runner orada koşsa tuta tuta kazanırdı. Gelmş 1600'de 400.000 TL'ye koşuyor. Geçilir mi bu at? Tuta tuta kazandı. O yarıştan sonra da bir daha 2 lira ganyana koşmadı. 

Yani ne yapıyoruz? O günkü koşuların kayıtlarına tek tek bakıyoruz. Aynı yaş grubunun koşabileceği koşuları karşılaştırıyoruz. Hangi yarışın ikramiyesi ne kadar, hangi at nereden kaydını silmiş, nereye gitmiş tespit ediyoruz. Bunu yaparken bizim atları tanımamız da önemli. Bir alt gruptan üst gruba gelmiş diye, bu kesin kazanır gözüyle bakmayalım rakiplerini de inceleyelim. Neden mi? 

15 Ocak Kocaeli'ye dönelim.

O gün Günferay'ın kaçtığını söylediğim 54.000 TL'lik yarışta koşan Obsidyen, aslında 45.500 TL'lik yarışa da kayıtlıydı. 45.500'den 54.000'e geçince balıklama atlamamak lazım. Her ata tek tek bakmak lazım. Belki de orada bir at, başka ilden, başka günden kayıt sildirmiştir? İşin bu kısmı kapsamlı. Her ata tek tek bakıp kayıtlarını incelemeniz, form durumunu tespit etmeniz gerekiyor. Ben buraya çok girmiyorum açıkçası. Şunu söyleyebilirim: Orayı kazanan Anck Sunamum, İstanbul'da 45.500'lük handikap yarıştan silinip gelmişti. Mesela Viddora da benzer hamleyi yapmıştı. Ama dikkatinizi çekti mi? Az ikramiyeden çok ikramiyeye başka ilden kayıt sildirip gelen at kazandı. Bu da bir veri olarak elinizde bulunsun. Daha en önemli hadiseye geçmedik.  

Bizde örnek çok. Say say bitmez. Çünkü sistem bunun üzerine kurulu. Açık yarışta da, grup koşuda da, handikapta da, şartlıda da mekanizma aynı. Çok detaya girmeden devam edeyim. En önemli meseleye geldik. 

KOŞU KAYITLARINDAN BANKO ÇIKARMA

Koşu kayıtlarından o kadar çok banko çıkardım, hangisini anlatsam bilmiyorum. Bu anlatacağım olay basit bir mekanizma üzerine kurulu. Koşunun kaydını açıp bakıyoruz. O yarışa aynı eküriye ait atlar kayıtlı mı diye bakıyoruz. Eğer kayıtlıysa ve daha formda görünen -burada atın totosu referans alınabilir- yarıştan silinmişse kalan atın gücünün gruba yetip yetmeyeceğini tartıp banko yazıp yazmamaya karar veriyoruz. Neden bu değerlendirmeyi yapmalıyız? Çünkü güçlü olan eküri daha yüksek ikramiyeli bir yarışa kaçmış olabilir. Gelelim çeşitli tarihlerden örneklerimize. Merak etmeyin, hafızanızı fazla zorlamadan, en fazla birkaç ay geriye gideceğim: 

2 Kasım 2020 Bursa, H17 yarış. Honorable koşudan silinmiş. Koşsa 63 kg çıkar. O grubu da o kiloyla tuta tuta geçerdi. Ama silindi. Bilin bakalım kim koştu? Aynı adamların Baş Bela'sı. Hem de %5 AGF'yle kazandı.  

11 Kasım 2020 Ankara. Kahraman Ekürisi aynı yarışa Dothraki, Pamphlyia, Asude Sultan, Kar Tanesi'ni kaydediyor. Üçünü siliyor, Dothraki, %44 AGF'yi deviriyor. 

20 Aralık 2020 Adana, Enginbekiroğulları KV 8 koşuya hem Regardless'ı, hem Ceyar'ı hem de Nartın Kılıcı'nı kaydediyor. İkisini siliyor, Nartın Kılıcı'yla kolay bir birincilik geliyor. 

Geçen gün size, bu yolla, Adana'da iki atı banko yazdım, kazandı demiştim.

12 Ocak 2021 Adana, aynı koşuya Unzen, Bildenhan ekürileri kaydediliyor. Son dört yarışının ikisini kazanan Unzen siliniyor ve Bildenhan kazanıyor. 

12 Ocak 2021 Adana, Yılmazhan'la Silver Cloud, H21 yarışa yazılıyor. Silver Cloud'a önde biraz tempo gerekmesine rağmen süratli Yılmazhan siliniyor. Demek ki kazanmak için ona bile ihtiyacı yok. O zaman banko! Ve Silver Cloud yarışı koparıyor. 

Bu anlattıklarım, kuponumda tek olup aklımda kalanlar. Bu tarih aralığında tek attığım, hangi ekürinin atı olduğunu bildiğim ama adını bir türlü hatırlayamadıklarım da var. 

Sorularınız varsa aşağıya yazabilirsiniz. En kısa sürede -müsait olduğumda- tek tek yanıtlarım. Haftaya yeni konumuzda görüşmek üzere. Sayfalarınızda paylaşmayı ihmal etmezseniz, memnun olurum. Emeğimiz karşılık bulsun. 

Etiketler

Yorum Gönder

33 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
 1. ŞEHİR EFSANESİ BAŞKA BİRŞEY DEĞİL SENİN DEDİĞİN GİBİ OYNAYACAK OLSAYDIK EĞER 17 OCAK ADANA DA KAYDI OLAN HAFO 80.000 LİK KOŞUDAN KAYDINI SİLDİRİP ÇOK DAHA UYGUN GRUPTA 90.000 LİK YARIŞI SEÇMİŞ NORMAL ŞARTLARDA GELMESİ LAZIM DEĞİLMİ 5 BOY FARKLA KAYBETMİŞ, İLLAKİ BİR FAYDASI OLUR AMA BUNUN GİBİ DÜŞÜNÜP OYNAMAYA KALKARSAN HİÇ BİR ZAMAN TUTTURAMAZSIN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boğazınıza bıçak dayayıp böyle oynayın diyen oldu mu?
   Analizci

   Sil
  2. Akıllı bir at sahibi ekibi ile atının kapasitesini bilip ona göre yarış seçer hedeflemek ise farklıdır, çok at sahibi biliyorum geçemeyeceği at için 2.lik taktiği ile koşar.

   Sil
 2. SEN GÜZEL ÖRNEKLEMELER YAPMIŞSIN 3-5 TANE AMA BEN SANA 150-200 TANE ÖRNEK ÇIKARTIRIM BUGÜNKÜ HAFO KONUSU GİBİ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adam zaten üst gruba gelen atlara her zaman güvenilmeyeceğini yazının içinde anlatmış birader okumadan yorum yapıp vakit çalmayın

   Sil
  2. HAFONUN TERCİHİ ÜST GRUP OLMUYOR ALT GRUP OLUYOR YANLIZ DİKKATİNİ ÇEKERİM ALBERTO DUELLO INTO GİBİ ATLARLA KOŞMAYIP MINE OF FIRE BARIKAT GİBİ ATLARLA KOŞMAYI TERCİH EDİYOR BU YÜZDEN %50 AGF OLARAK ÇIKTI VE GELEMEDİ BU TEZE GÖRE GELMESİ LAZIMDI, SEN BENCE BENİM DEDİĞİMİ BİR ARAŞTIR BENİM VAKTİMİ ÇALMA

   Sil
  3. Konuyu tam olarak anlamamışsınız.
   Analizci

   Sil
 3. BİR DİĞERİDE 17 OCAK İZMİR 10.000TL DAHA DÜŞÜK AMA GÜÇLÜ RAKİPLERİN YANINDAN KENDİLERİNİ SİLDİRİP ÇOK DAHA UYGUN VE İKRAMİYESİ DAHA YÜKSEK 15 OCAK ADANADA YI SEÇİYORLAR BULL HEAD ÇINAR BEY HELLBENT LORD OF TIME AMA NEREDEYSE TABELA YAPAMACAKLARDI BU DEDİĞİN İŞİNE YARAMAZMI YARAR BELKİ AMA 100 YARIŞTAN 5-10 TANESİ BELKİ TUTAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yaramadığını görmedim. O bahsettiğiniz konu at eleme ile alakalı. En sonda anlattığım banko çıkarma olayı tıkır tıkır işliyor.
   Analizci

   Sil
 4. ŞAHSEN ÇOK AYDINLATICI VE FAYDALI BULDUM KARDEŞİM,TAKİPTEYİM EMEĞİNE SAĞLIK

  YanıtlaSil
 5. Gayet mantıklı bir konuya değinmişsiniz. Kesin bir netice vermesi çok zor ama kesinlikle denemeye değer bir sistem. At yarışı zaten 50 tane parametreye bağlı bir oyun. Günlük tahminlerde bu kayıtlara göre bankolara yer verirseniz daha anlaşılır olur. Detaylı açıklama için teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısa zamanda paylaşımlarım başlayacak.
   Analizci

   Sil
 6. Dediğiniz gibi TJK kayıtlarına girdim. Banko atları nasıl seçeceğiz. Tam olarak söylermisiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her gün her koşudan banko çıkarabileceğimiz bir sistem değil. At yarışları birden çok değişkene bağlı. En önemlileri de yarış içinde jokeylerin performansı, atın sağlığı. Bunlar yerinde olursa bizim çabalarımız karşılık bulur.
   Analizci

   Sil

 7. Peki Analizlerinizi her gün yarış tahminleri olarak bizimle paylasmazmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakın zamanda böyle bir girişimim olacak ama tahmin şeklinde değil. Her ayağın analizi şeklinde.
   Analizci

   Sil
 8. Sizde bir Kaç altılı tahmini verinde sizleride takip edelim ozaman

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tahmincilik bana göre değil ama birçok değişkeni yorumlayarak her ayakta çıkardığım atları yakında paylaşmaya başlayacağım.

   Analizci

   Sil
 9. Arkadasim ayın 23 inde istanbul yarışlarına senin sistemine göre bir yorum yaparmisin ,kartellerin her yerde eküri atları koşuyor, senin sistemini burda daha iyi anlayabiliriz ,çünkü o kadar çok varyonson var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesin kayıtlar açıklandığında yorum yapılabilir. Şu anda sadece kayıtlar var. Program yayınlandığında göz atacağım.
   Analizci

   Sil
 10. egemen kardeşe katılıyorum günlük verirseniz daha iyi olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paylaşacağım birkaç başlık var. Ondan sonra günlük analizlerimi vereceğim. Ama balığı vermek yerine, balık tutmayı öğretmek her zaman daha iyidir.
   Analizci

   Sil
 11. Senin dediğin gibi olursa boş koşuda ariburnu 2 numara gelir bakalım göreceğiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumlardan anladığım kadarıyla ne anlattığım tam olarak anlaşılmamış. Lütfen tekrar okuyunuz.
   Analizci

   Sil
 12. Sonuçta birçok at yarışlara kayıt yapılıp siliniyor, yani yüzde yüz bir veri değil tabi ki ama emek isteyen ve takip isteyen bir iş. bir çok hazine bulmak mümkün gibi geliyor. emeğin için teşekkürler hocam. devamı gelirse keyifle takip ederiz.

  YanıtlaSil
 13. Mübarekler kayıtlara nereden bakicaz

  YanıtlaSil
 14. İyi çalışmalar emeğinize teşekkür ederim.kavrayamadım bir türlü bize bu konuda biraz yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 15. emeğinize sağlık bence bilgilendirici bir açıklama ilerisini faydalarını merak eden illaki biraz yarışları takip edip faydasını görecektir.devamını bekleriz

  YanıtlaSil
 16. Cevap alamadıgım iki adet mail. Var bedeli karşılığı tahmin yerimiz var mı bu kadar iddalı bir şeyi paylaşmak cesaret ister

  YanıtlaSil
 17. Iyi guzel de yarışlar başladıktan sonra çıkan atlara ne düşünüyorsunuz.

  YanıtlaSil
 18. Haklı olduğun çok şey var eyvallah ama bu bizim gibi çalışan insanların zaman ayırıp yapabileceği bir şey değil sadece hafta sonu bunu uzun uzadıya yapabiliriz senden ricam bulduğun tekeri biz oyunculara vermen olsa daha iyi olmamı?

  YanıtlaSil
 19. Birde numaroloji diyorlar sen ne dersin gerçekten böyle bir sistem varmı?

  YanıtlaSil