"Analizci" olarak hafta içinde yaptığım paylaşımda "At Yarışında Kazanmanın Yolları" başlıklı yazımı paylaşmış, 16 Ocak günü devamı gelecek, demiş ve başarı vaat etmiştim. Sözlerimi iddialı bulanlar olmuş. İddialıyım çünkü bu işin ekmeğini yiyorum. Bugün lafı fazla dolandırmadan konuya bodoslama gireceğim. Ama önce konunun daha iyi kavranması için bazı kavramları açmak gerekiyor. Kısaca anlatalım. En önemlisini de yazının en sonuna bırakalım.

KOŞU KAYDI NEDİR? 

TJK, bir önceki yılın sonuna doğru gelecek yılın yarış programını açıklar. Yani 1 Ocak 2021'den 31 Aralık 2021 tarihine kadar hangi gün, hangi yarışın koşulacağı bellidir. Maiden mi, şartlı mı, açık mı, grup mu vs. Hepsi belirlenir, açıklanır. At sahipleri de -eğer ellerinde kaliteli bir at varsa- programlarını ona göre yaparlar. Diğer atlar için de form durumuna göre bir takvim belirlenir çünkü -daha sonra değineceğimiz- "şart" diye bir kavram var. 

KOŞU KAYITLARINA NASIL BAKARIM?

Arkadaşlar burada vereceğim örnekleri TJK'nın sitesinden kontrol ederseniz daha yararlı olur. Konuyu pekiştirirsiniz. Yerinde görmeniz iyidir. O yüzden de son olarak koşu kaydına nasıl bakılacağını bilmeyenler için anlatayım: 

TJK'nın sitesine giriyoruz. Ana sayfada günlük bilgiler yazılı alanın üstüne geliyoruz. Açılır menüden "Kayıtlar"ı seçiyoruz. Daha sonra da hangi tarihe bakacaksak onu işaretliyoruz. Bu kadar basit.

Şimdi yukarıda bahsettiğim işlemi yapanlarla rastgele seçtiğim, kazanan atların aklımda olduğu şu tarihlerdeki koşuları inceleyerek iddiamızı dayanaklarıyla ortaya koyacağız. 

KOŞU KAYITLARINA BAKARAK NASIL AT ÇIKARTILIR?

Bir koşuyu üç farklı yönden ele almamız lazım: Atların kayıtları, koşunun kayıtları, o gün içindeki bütün koşuların kayıtları. Her üçü de önemli. Hem tek çıkarmanıza hem de o koşudaki bazı atları elemenize faydası olur. Peki bu nasıl olacak? Yapacağımız iş çok basit. Çok uzaklara gitmeden, yakın zamanda koşulan bazı yarışlardan birkaç örnekle konuyu kavrayacaksınız. Şunu bilmenizi isterim: Bu örneklerle neredeyse her gün karşılaşacaksınız.  

İddiamızın geçerliliğinin geçmişe dayanmadığını, her gün tutarlı bir sistemden güç aldığını ispatlamak için ilk duyuruyu yaptıktan sonraki bir yarış gününü ele alalım: 15 Ocak Kocaeli'yle başlayalım.

GÜN İÇİ KAYITLARA BAKARAK ELEME YAPMA, AT BULMA

Kocaeli'de, günün gizli teki, denilen bir at vardı: Günferay. AGF oranı gün içinde sürekli yükseldi. Fısıltı gazetesindeki haber yayıldı. Ama ben dedim ki olmaz. Niye mi? Çünkü o gün 3 yaşlı İngilizlere dair iki yarış vardı. Biri handikap koşuydu. İkramiyesi 54.000, diğeri de Günferay'ın katıldığı 45.500 TL'lik koşu. Günferay'ın bu iki koşuya da kaydı vardı. İlginçtir ki 54.000 TL'ye değil de 45.500 TL'ye koştu. Son koşusunu kazanmış, her iki yarıştaki atlar da güç olarak birbirine yakın. Niye 45.500'ü seçsin değil mi? Benim atım daha senenin başında kazanacak durumda olacak da 10.000 TL daha az kazanmaya koşacağım (!) Kazanamayacağı benim açımdan netti. Kuponuma yazmadım. 

Şimdi tam tersine bakalım: 21 Ağustos 2020 İstanbul.

O gün, Grup 1 19 Mayıs Koşusu'nu kazanmış, 5 yarıştır uzunda geçilmeyip 4'ünde Grup 1'e çıkan Long Runer, Grup 1 Haliç'te koşuyor. Mesafe 1600 olunca bizim eşrafta tereddüt var. Dedim korkmayın. Çünkü aynı gün 2400 metrede Celal Bayar vardı. İkramiyesi 260.000, Long Runner orada koşsa tuta tuta kazanırdı. Gelmş 1600'de 400.000 TL'ye koşuyor. Geçilir mi bu at? Tuta tuta kazandı. O yarıştan sonra da bir daha 2 lira ganyana koşmadı. 

Yani ne yapıyoruz? O günkü koşuların kayıtlarına tek tek bakıyoruz. Aynı yaş grubunun koşabileceği koşuları karşılaştırıyoruz. Hangi yarışın ikramiyesi ne kadar, hangi at nereden kaydını silmiş, nereye gitmiş tespit ediyoruz. Bunu yaparken bizim atları tanımamız da önemli. Bir alt gruptan üst gruba gelmiş diye, bu kesin kazanır gözüyle bakmayalım rakiplerini de inceleyelim. Neden mi? 

15 Ocak Kocaeli'ye dönelim.

O gün Günferay'ın kaçtığını söylediğim 54.000 TL'lik yarışta koşan Obsidyen, aslında 45.500 TL'lik yarışa da kayıtlıydı. 45.500'den 54.000'e geçince balıklama atlamamak lazım. Her ata tek tek bakmak lazım. Belki de orada bir at, başka ilden, başka günden kayıt sildirmiştir? İşin bu kısmı kapsamlı. Her ata tek tek bakıp kayıtlarını incelemeniz, form durumunu tespit etmeniz gerekiyor. Ben buraya çok girmiyorum açıkçası. Şunu söyleyebilirim: Orayı kazanan Anck Sunamum, İstanbul'da 45.500'lük handikap yarıştan silinip gelmişti. Mesela Viddora da benzer hamleyi yapmıştı. Ama dikkatinizi çekti mi? Az ikramiyeden çok ikramiyeye başka ilden kayıt sildirip gelen at kazandı. Bu da bir veri olarak elinizde bulunsun. Daha en önemli hadiseye geçmedik.  

Bizde örnek çok. Say say bitmez. Çünkü sistem bunun üzerine kurulu. Açık yarışta da, grup koşuda da, handikapta da, şartlıda da mekanizma aynı. Çok detaya girmeden devam edeyim. En önemli meseleye geldik. 

KOŞU KAYITLARINDAN BANKO ÇIKARMA

Koşu kayıtlarından o kadar çok banko çıkardım, hangisini anlatsam bilmiyorum. Bu anlatacağım olay basit bir mekanizma üzerine kurulu. Koşunun kaydını açıp bakıyoruz. O yarışa aynı eküriye ait atlar kayıtlı mı diye bakıyoruz. Eğer kayıtlıysa ve daha formda görünen -burada atın totosu referans alınabilir- yarıştan silinmişse kalan atın gücünün gruba yetip yetmeyeceğini tartıp banko yazıp yazmamaya karar veriyoruz. Neden bu değerlendirmeyi yapmalıyız? Çünkü güçlü olan eküri daha yüksek ikramiyeli bir yarışa kaçmış olabilir. Gelelim çeşitli tarihlerden örneklerimize. Merak etmeyin, hafızanızı fazla zorlamadan, en fazla birkaç ay geriye gideceğim: 

2 Kasım 2020 Bursa, H17 yarış. Honorable koşudan silinmiş. Koşsa 63 kg çıkar. O grubu da o kiloyla tuta tuta geçerdi. Ama silindi. Bilin bakalım kim koştu? Aynı adamların Baş Bela'sı. Hem de %5 AGF'yle kazandı.  

11 Kasım 2020 Ankara. Kahraman Ekürisi aynı yarışa Dothraki, Pamphlyia, Asude Sultan, Kar Tanesi'ni kaydediyor. Üçünü siliyor, Dothraki, %44 AGF'yi deviriyor. 

20 Aralık 2020 Adana, Enginbekiroğulları KV 8 koşuya hem Regardless'ı, hem Ceyar'ı hem de Nartın Kılıcı'nı kaydediyor. İkisini siliyor, Nartın Kılıcı'yla kolay bir birincilik geliyor. 

Geçen gün size, bu yolla, Adana'da iki atı banko yazdım, kazandı demiştim.

12 Ocak 2021 Adana, aynı koşuya Unzen, Bildenhan ekürileri kaydediliyor. Son dört yarışının ikisini kazanan Unzen siliniyor ve Bildenhan kazanıyor. 

12 Ocak 2021 Adana, Yılmazhan'la Silver Cloud, H21 yarışa yazılıyor. Silver Cloud'a önde biraz tempo gerekmesine rağmen süratli Yılmazhan siliniyor. Demek ki kazanmak için ona bile ihtiyacı yok. O zaman banko! Ve Silver Cloud yarışı koparıyor. 

Bu anlattıklarım, kuponumda tek olup aklımda kalanlar. Bu tarih aralığında tek attığım, hangi ekürinin atı olduğunu bildiğim ama adını bir türlü hatırlayamadıklarım da var. 

Sorularınız varsa aşağıya yazabilirsiniz. En kısa sürede -müsait olduğumda- tek tek yanıtlarım. Haftaya yeni konumuzda görüşmek üzere. Sayfalarınızda paylaşmayı ihmal etmezseniz, memnun olurum. Emeğimiz karşılık bulsun.