Bu Gazi Koşusu Unutulmaz • Karayel - 1973

 

1973 Gazi Koşusu - Karayel

O, şampiyonlar şampiyonuydu, şampiyonların babasıydı. Kariyeri boyunca hiç geçilmedi. Katıldığı koşular arasında yalnızca bir defa geçileceğini düşündürdü, o yarış da 1973 yılı Gazi Kupası Koşusu'ydu. Potansiyelinin Türkiye'ye fazla olduğu düşünülen şampiyon safkan, İngiltere'ye götürülmek istendi. İngiltere'nin başarılı antrenörlerinden Barry Hills ve yılın jokeyi Willie Carson onu görmeye geldiler. Barry Hills, Karayel'i sadece bir kez izledikten sonra onu Avrupa'da çeşitli ülkelerde koşmaya karar verdi. Ancak şampiyon Karayel kısa süre sonra sakatlandı ve yarış pistlerine veda etti. 

Karayel, hakkında hazırlayacağımız detaylı içeriğimiz pek yakında sizlerle olacak. Dilerseniz 1973 yılı Gazi Koşusu'nda geçelim. 

BÖYLE OLACAĞINI HİÇ KİMSE TAHMİN EDEMEZDİ

Karayel, kariyerine başladığı günden itibaren klas bir safkan olduğunu ortaya koymuş, Kraliçe II. Elizabeth, Çaldıran, Erkek Tay Deneme, Akif Akson, Sait Akson Koşuları gibi önemli mücadeleleri çok rahat kazanmış ve sıra Gazi'ye gelmiştir. Atçılığın bu en önemli koşusunda 1.05 ganyanıyla Karayel, yarışseverin zihninden ve gönlünde çoktan birincidir. Sadece piste çıkıp 2400 metre mesafeyi koşması ve ardından yarışseveri selamlaması beklenmektedir. Fakat son 600 metreye gelindiğinde bu inanç, yerini mucizeye bırakacaktır.SON 400'DE VELİEFENDİ'DE KARAYEL ESTİ

Start verilir verilmez liderliği alan Ophelia, yarışı oldukça yavaş bir tempoda götürürken onu Rain Lover ve Karayel takip etmektedir. İlk 400, 600, 1000 derken Ophelia, ilk 1400 metreyi 1.31 ile geçmiş ve bunu yaparken de farkı epey açmıştır. Son 1200 metreye gelindiğinde Ophelia rakiplerinin yaklaşık olarak 100 metre önünde liderliğini sürdürürken Veliefendi'ye sessizlik hâkim olur. 

Artık son 600 metreye gelinmiştir ve fark kapatılamayacak derecede fazladır. İzleyenler Karayel'in artık geçildiğini düşünmektedir. Hatta safkanın sahibi Sadık Eliyeşil bile... Dilerseniz bundan sonrasını onun ağzından dinleyelim:

"Gazi'nin kaybedildiğine inanmıştım. Ophelia'nın yaptığı farkı kapatmak neredeyse imkânsızdı. Son 600'de dürbünü yerine bıraktım. Sonra birden Karayel'in kanatlandığını gördüm. Ophelia ile aralarındaki fark birkaç boya düştüğünde Ekrem (Ekrem Kurt) Karayel'i tutmaya başladı. Sonra da farkı açarak kazandı."

Evet, son 600 metrede Marmara Denizi'nden Veliefendi'nin çimlerine doğru değil, tam yarışçılığın kalbinden bir Karayel esmeye başlamıştı. Önce umutlar yeşerdi, ardından sevinç nidaları yükseldi. Şampiyonlar şampiyonu yine geçilmemişti. Sırada Triple Crown, yani Ankara Koşusu vardı. 

*Türkiye Jokey Kulübü'nün elinde veyahut herhangi bir online kanalda bu koşuya dair video olmadığı için paylaşamıyoruz. Ancak nasıl bir farkı kapattığını hayal edebilmeniz için bir başka unutulmaz yarışa ait görüntüleri içeriğimizin sonunda paylaştık. 

AYABAKAN, BUNU BAŞARAMAMIŞTI

Yıllar sonra, 17 Ağustos 2018 tarihinde Veliefendi benzer bir koşuya sahne olmuştu. Bu defa pistteki safkanlar Arap atıydı. Yine bir şampiyon koşuyordu: Ayabakan.

2008 Niğbolu Koşusu - Çelikkan / Ömer Kaya


Dördü Grup 1, biri Grup 2, ikisi Grup 3 olmak üzere on birincilik üst üste yapan, o dönem pistlerde olan rakiplerine geçileceğine pek inanılmayan Ayabakan, Grup 1 Niğbolu Koşusu'nda 1.05 ganyanla iştirak ediyordu. Merhum Ömer Kaya idaresindeki Çelikkan -o güne kadarki en büyük başarısı KV-6'ydı- tıpkı Ophelia gibi startla beraber liderliği alıp 100 metreden fazla farkla virajı dönerek 3,5 boyla kazanmıştı. 

KOŞUNUN VİDEOSU:

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.