Bu Atlara Dikkat!

Dikkat edilmesi gereken atlar


Geçtiğimiz hafta çeşitli illerimizde start alan ve yarış içerisinde yaşadıkları aksiliklerden ötürü kazanacağı koşuyu kaybeden veyahut ani form yükselişi yaşayan safkanları sizin için derledik. 

İstanbul

MUZOBABA:

İstanbu'da katıldığı son yarışında ağır kilosuna rağmen etkileyici bir performans sergileyerek ikinci olmuştu. Ancak o gün yarış içerisinde yaşadığı aksilik olmasaydı kazanabilirdi de. O gün yarışı en geride takip eden safkan, düzlüğe gelindiğinde jokeyi Mehmet Kaya'nın komutu ile dışa açıldı ancak Karbatur sprint yolunu kapadı. Bu defa da biraz içeri yönelip oradan ataklarına başladı. Ancak bu kez de Beşkazalı'nın anlık bir tepkisiyle bir kez daha aksiyonu bozuldu. Önü tamamen açıldığında ise artık çok geçti. Üstelik bir de Anıl Abi'ye takılmasına rağmen rahat bir ikincilik aldığı söylenebilir. 

KIND OF BLUE:

Aynı gün son ayakta koşan Kind Of Blue da benzer aksilikler yaşadı. Kalabalık grupta yarışı en gerilerde ve iç kulvarda takip eden safkan, düzlüğe dolu kantarma çıkmıştı. Rakiplerinden daha kolay bir görüntüye sahip olan Kind Of Blue, son 300 metreye kadar bir türlü aradığı sprint yolunu bulamayınca az farkla ikincilik elde etti. Birkaç yarış öncesinde kazandığı koşuda da aynı aksilikleri yaşamış ancak son 400 metre kala boş bir koridordan güçlü ataklarla gelerek kazanmıştı. Eğer bu koşusunda da sprintine 100 metre erken başlayabilseydi kazanması işten bile değildi. 

Bursa

ALİDEV: 

Atom Cemil'in kazandığı mücadelede boyun farkıyla ikincilikte kalan Alidev için o gün tempo düşük kalmıştı. Düzlüğe çıkılırken dışarıya açılıp buradan sprintine başlayan safkan, rakiplerini bir bir atlayarak ilerlemesine rağmen Atom Cemil'i yakalamış ama geçememişti. Bu performansıyla form durumunun yüksek olduğunu gösterdi ve tempolu geçecek ilk yarışında kazanacağının sinyallerini verdi. 

ÜNALAN:

Gökbakır ve Göreme gibi kaliteli kum pist atlarıyla tam kardeş olan Ünalan, kariyerinin ilk koşusunu kazandıktan sonra her geçen gün biraz daha kötü koşmaya başlamıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde Bursa'da formda ve sert rakipler arasında yaptığı ikincilikle yeniden iyi koşmaya başlayacağının ve tırnağının ucuna getirildiğinin sinyalini verdi. Jokeyi Halil Kaplan'ın son 600'den sonra başladığı teşviklerini her yerde cevap veren safkana koşacağı ilk yarışta dikkat etmek gerekiyor. 

İzmir

HAYRİŞİM:

Çok yüksek ihtimalle kazanacağı yarışı jokeyinin hatalı binişi sebebiyle kaybetti. İzmir kumunda kısa vadeli koşu birinciliği bulunan kısrak yaklaşık olarak altı aydır pistlerden uzaktı. O gün tam viraja girilirken dışarıya açılma ihtimali bulunan safkanı jokeyi Sinan Özen iki rakibinin arasına sokmak için uğraşırken dışarıdan gelen Serpinti farkı birkaç boya çıkarmıştı. Daha sonra Sinan Özen, rakiplerinin dışına çıkmaya çalışırken birkaç boy da öyle kaybetti. Önü açıldığında koşunun bitmesine 200 metre kadar kalmıştı ve buradan sonra yaptığı sprintle farkı boyuna kadar düşürebildi. Bir sonraki koşusunda dikkat! 

Adana 

THINK POSITIVE:

Haftanın önemli mücadelelerinden biri olan Grup 2 yarışta start hakemi komutunu verdikten sonra Lady Venüs ile Regardless arasında kıyasıya bir mücadele başladı. Düzlükte Regardless rakibine hakim olduğu esnada Think Positive'in jokeyi Ahmet Çelik'in tutum ve davranışları bindiği safkana hiç güvenmediği, kaybettiğini kabullendiği anlamına gelecek şekildeydi. Çünkü doğru düzgün teşvik bile yapmıyordu. Son 300 direği geçilirken öndeki iki rakibinin de temposunun düştüğünü fark edince çalışmaya başladı ancak bu kez de safkanı dışa alıp istediği sprinti attıramadı. İç kulvara yönelince de ikinciliği bile kaptırdı. Benzer grupla bir daha karşılaştığında şansının daha yüksek olacağını, alt grupla yapacağı ilk yarışı da kazanacağını düşünüyoruz. 

BARTOLOMEO:

Süratli safkan, katıldığı son koşusunda epey sert grupta start verilir verilmez öne gelip güçlü rakibi Bedestan'la 300 metre kadar liderlik mücadelesi verip öne çıkmayı başardı. Son 400 metreye kadar da öndeydi. Oradan sonra tempo kaybetti ve en gerilerde bitirdi. Ancak bir önceki koşusunda zayıf rakibi Balıkçı Faik'ibir türlü ayıramamış, son düzlüğe de önde gelememişti. Formunda önemli bir yükseliş gördüğümüz safkan, son karşılaştıklarından biraz daha zayıf rakipler arasında beyaz bayrak ayna yapabileceğinin sinyallerini verdi. 

* Bizim gözümüzden kaçan, sizlerin de eklemek istediği bir safkan var ise aşağıdaki yorum bölümünden ileterek listeye ilave edilmesini ve daha çok yarışsever dostumuzun faydalanmasını sağlayabilirsiniz. 

Yorum Gönder

6 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
 1. Selamlar, pazar İzmir son koşuda start alan BAMBOLEO isimli safkana dikkat.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Zaman zaman bu tip yarışlar yapan ancak bir türlü kazanamayan bir safkan. Umarız, ilk koşusunda hepimizin yüzünü güldürür.

   Sil
 2. Hayrişim'im 2. kaldığı gün yine 4 agf ile ilk ayakta 2. likte kalan Time da ciddi dikkat çekti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatırlıyoruz, iç kulvardan etkili bir sprintle ikinciliğe girmişti. Dikkat çektiğiniz için teşekkür ederiz. Siz değerli yarışsever dostlarımızın katkılarıyla bundan böyle hazırlayacağımız listelerin çok faydalı olacağı görüşündeyiz.

   Sil
 3. Ben özellikle bugün Adana 3ayakta koşan 11. LEOPEN isimli safkanı tam 4 yarıştır takip listemde starttan iki üç boy kalmasına bile razıyım yeterki fazla oylanmasın diyerek ben bu safkanı takip etmenizi isterim

  YanıtlaSil
 4. Bugun bizim reis tabela ayagı da rahat kazanır bol şanslar

  YanıtlaSil