At Yarışında AGF Yerine, Ekürisi Çıkan Atı Yazma • Aynı Paraya İki At Birden Nasıl Yazılır?

 Son günlerde sitemize gelen yorumlardan yola çıkarak bir gerçeği fark ettik: Ne yazık ki yarış sever dostlarımızın AGF yerine ekürisi çıkan atı yazma uygulamasından haberi yok. Şimdi size durumu detaylıca açıklayacağız.

AGF NEDİR?

AGF, yani 'Altılı Ganyan Favorisi' altılı ganyan kuponlarında bir koşuda en çok işaretlenen safkandır. AGF, iki amaca hizmet etmektedir: İlk olarak yarışseverler hangi ayakta hangi ata % kaç oranında oynandığını tespit edebilmekte, ikinci olarak ise çıkan at olması durumunda hangi safkan kazanırsa kendi kuponlarının geçerli olacağını veya -AGF at da kuponlarında işaretliyse- iki misline çıkacağını öğrenebilmektedirler. 

EFG UYGULAMASI MAĞDUR EDİYORDU

Daha önce uygulanan ve birçok mağduriyete yol açan 'En Fazla Ganyan' (EFG), uygulamasında kimin favori olduğu, o koşuda oynanan ganyan oyunu ile belli oluyor, kimi zaman bültenlerde 100 puanı olan safkan ikinci at çıkabiliyordu. Manipülasyona da açık bu uygulama döneminde birçok kez yarış başlamadan önce biri ya da birileri tarafından kazanma ihtimali çok düşük olan atlara ganyan oynanarak -özellikle favori atın yarıştan çıktığı koşularda- en çok şans tanınan ikinci at kazansa dahi birçok kuponun yatmasına sebep olunuyordu. 

YARIŞSEVER TAM EFG'DEN KURTULDUM DERKEN...

TJK, sonunda radikal bir karar alarak AGF, uygulamasına geçtiğini duyurduğunda yarışseverler arasında bir sevinç yaşanmış, daha önceki mağduriyetlerin yaşanmayacağına inanılmıştı. Ancak öyle olmadı. Uygulamanın daha ilk günlerinde Şanlıurfa'da Karakeçi Ekürisi, favori atını yarıştan çıkarıp ekürisi ile kazandı. AGF uygulamasına göre, eküriyi yazmayanların kuponu kazançsız sayılıyordu. Özellikle sosyal medyada aşır tepki alan bu olay soğumadan bu kez Kurtel Ekürisi, favori atlardan biri olan Son Of Legend'ı son dakika çıkartıp ekürisi War Legend ile kazanmış ve bir kez daha Son Of Legend'ı yazanlar kazançsız sayılmıştı. Yarışsever tam EFG'den kurtuldum derken daha büyük bir sorunla yüzleşmek zorunda kalmıştı. 

TJK, NİHAYET DOĞRU KARARI VERDİ

Türkiye Jokey Kulübü, yarışseverlerden yükselen seslere daha fazla kayıtsız kalamayarak bir safkanın ekürisi yarıştan çıkarsa iki durumda kazançlı sayılmasına karar verdi: 

  • Eğer ekürisi çıkan at kazanırsa eküriyi yazanlar da kazançlı sayılacaktı.
  • Bir atın ekürisi çıktığında AGF olan at kazanırsa hem kazanan AGF, hem çıkan eküri, hem de koşan eküri kazanmış sayılacaktı.

Böylelikle mağduriyetler de giderilmiş oldu.

AYNI PARAYA  İKİ AT NASIL YAZARIM?

Az önce de ifade ettiğimiz gibi, bir koşuda kuponunuza AGF olan safkanı işaretlemeyi düşünüyorsanız ilk olarak eküri atlar olup olmadığını, varsa birinin çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz. Eğer ekürilerden biri yarıştan çıkartıldıysa AGF olan atın yerine onu yazın. Böylelikle hem ekürileri hem de AGF olan atı yazmış olursunuz. Elbette burada önemli olan husus, sizin o koşuda hangi atlara şans verdiğinizdir. Diyelim ki ne ekürileri ne de AGF atı tutuyorsunuz. O hâlde bildiğinizi oynayın.

Tabii ki AGF atın ve ona en yakın oynanan atın oranı ile yarışın başlamasına kalan saati de ihmal etmeyin. Özellikle yabancı yarışlarda birbirine yakın AGF'ler bir anda değişebiliyor. Yerli yarışlarda da zaman zaman yaşanılan bir durum olarak göze batıyor. 

Kısacası, ince eleyip sık dokuyun. Mesela %65 AGF bir at var, bir de ekürisi çıkan bir at. Size göre yarışı AGF kazanır ise bırakın onu, ekürisi çıkanı yazın. Bir bakarsınız ekürisi çıkan at kazanır ve kuponların çoğunluğu yatar, siz devam edersiniz. Nasıl olsa AGF kazandığında da kuponunuz yatmamış olacak. 

Bültene para vermeyin! Analizci çok iddialı paylaşımlar yapıyor!

Aşağıdaki tabloya dikkatle bakarsanız 5. ayakta 1 numaralı safkanın ekürisinin çıktığını görebilirsiniz. Bu durumda 1 numarayı yazanlar yarışın favorisi olan 6 numarayı da yazmış sayılıyorlar. Aslında bütün olay bu kadar basit.


Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.