TJK TV Canlı Yayın
Canlı
wb_sunny

Son Dakika

İngiltere'de Örnek Ceza • Türkiye'de Daha Sık Uygulanmalı

İngiltere'de Örnek Ceza • Türkiye'de Daha Sık Uygulanmalı

İngiltere yarış komiserleri son dönemde yıldızı parlayan jokey Marco Ghiani'ye Türkiye'deki YKK'ya örnek teşkil etmesi gereken bir ceza verdi. 

21 YAŞINDAKİ JOKEYE ÖRNEK CEZA

Geçtiğimiz günlerde Wolverhampton'da Michael Bell tarafından antrene edilen Fard isimli safkana binen Ghiani, gereksiz kulvar değiştirdiği için üç hafta cezaya çarptırıldı. Wolverhampton'da 20 yarış günü at binemeyecek olan Ghiani, aynı zamanda, eğitim alması için apranti okuluna geri gönderildi. 

21 yaşındaki Ghiani, genellikle Newmarket'ta antrenör Stuart Williamx'ın atlarıyla başarılı sonuçlar elde ediyor. Geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde dokuz yarış kazanarak kariyerinin en başarılı dönemini geçiren jokey, geçtiğimiz iki haftada yedi yarış kazanmıştı. 

Olayın ardından bir açıklama yapan Ghiani "Jokey koçumla bu olayın bir daha yaşanmaması adına çalışıyorum. Bu yıla iyi başlayarak üst üste birincilikler aldım ve plaseler yaptım. Böyle sürmesini umut ediyorum." dedi. 

EN SON SELİM KAYA, BU CEZAYI ALMIŞTI

Ülkemizde sık uygulanmayan bu ceza - yanlış hatırlamıyorsak- son olarak 2017 yılında Selim Kaya'ya verilmişti. İlginçtir ki geçtiğimiz günlerde "Canlıları kırbaçlayarak para kazanıyoruz. Bir daha atlara kırbaç vurmayacağım." diyerek jokeyliği bırakacağını açıklayan Selim Kaya, o dönemde bu cezayı fazla kamçı kullandığı için almıştı. 

Ülkemizde sık sık son düzlükte at gösterme adı altında yapılan, zaman zaman da koşu içerisinde kazalara sebebiyet veren usülsüz kulvar değiştirmelerin önüne geçmek için bu tip caydırıcı cezaların daha sık uygulanması gerektiğine inanıyoruz. 

Selim Kaya'nın jokeyliği bıraktığını açıkladığı konuşmanın tamamı için buraya tıklayınız. 

Selim Kaya'nın Apranti Okulu Günleri
Etiketler

Yorum Gönder