Koşu Şartlarındaki 'X' ve 'X-1' Ne Anlama Gelir?

 Bilindiği üzere her yıl 1 Ocak tarihinde safkanların koşu şartları sıfırlanır. Daha doğrusu ikramiyeleri sıfırlanır. Çünkü şartlı koşulara katılım hususunda o yıla ait kazançlar baz alınmaktadır. Safkanlar yarış kazandıkça elde ettiği ikramiyeler, handikap puanları ile beraber artmakta ve dolayısıyla katılabileceği koşu sayısı da azalmaktadır. 

Bir safkanın ne kadar kazanca sahip olduğunda hangi şartlı koşulara veya kısa vadeli yarışlara katılamayacağı ise her yıl Türkiye Jokey Kulübü tarafından belirlenerek "At Yarışı Genel Hükümleri" adı altında yayınlanır. Aynı durum handikap puanları içind e geçerlidir. Bahsi geçen husus bir başka içeriğin konusu olduğundan ana fikrimizden ayrılmadan makalemize devam edeceğiz. 

KOŞU ŞARTLARINDAKİ 'X' ve 'X-1'İN ANLAMLARI

X: 01.01.2020 tarihinden itibaren kazanılan bütün ikramiyeler toplamının ve kazanılan G1, G2, G3 ve A2, A3 koşuları şartlarının geçerli olduğunu,

X-1:  01.07.2020 tarihinden itibaren kazanılan bütün ikramiyeler toplamının ve kazanılan G1, G2, G3 ve A2, A3 koşuları şartlarının geçerli olduğunu, 

ifade etmektedirler.  

"Peki bu bilgiler ne işimize yarayacak?" dediğinizi duyar gibiyiz. Dilerseniz konuyu biraz daha açalım:

1 Ocak 2021 tarihinde koşulacak olan ve koşu şartı "ŞARTLI 3/X" olan İzmir 1. koşuda start alacak olan JUNIOR MAFIA isimli safkanı ele alalım. Koşu şartında "X" olduğundan 01.01.2020'den 01.01.2021 tarihine kadar katıldığı koşularda elde ettiği kazancı bilmemiz gerekiyor. TJK resmî sitesini ziyaret edip bu safkanın üzerine tıkladığımızda bize toplam kazancının 78.300 TL olduğunu göstermektedir. Burada koşabilmesi için konulan şart ise 'kazandığı ikramiyeler toplamının 152.600 TL`yi' geçmemesi. 

Sizin için bir anlam ifade etmemiş olabilir ancak bir de şöyle düşünün: Eğer bu safkanın kazancı 145 bin-152 bin TL arasında olsaydı, aklımıza "ilgililerinin son yarışında kayba koşup burayı hedef yaptığı" düşüncesi gelmeliydi ve hemen o koşusunu mercek altına almalıydık. 

Bültene para verenler toplansın. Bunları öğrenince bültencinin önünden geçmeyeceksiniz.

Ne yazık ki ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde buna benzer durumlar karşımıza çıkabiliyor. Çok rahat kazanacağına inandığımız bir at, o gün şartını doldurmamak için ikinci veya üçüncü oluyor, bir sonraki yarışını da kenter kazanıyor. Bu yüzden koşu şartı hususu önemlidir. İlerleyen günlerde bu konuyu daha da açacağız. 

Son olarak X-1'i de inceleyelim: 

Bir önceki yılın Temmuz ayından yani  01.07.2020 tarihinden, yarışın koşulacağı güne kadar elde ettiği toplam kazancı hesaplamamız gereken bir durum söz konusu. Yine İzmir son koşuda mücadele edecek olan BÜTÜNAY'ı ele alalım. TJK'daüzerine tıklayıp yarış detaylarına geldikten sonra aşağıdaki gibi Temmuz ayından bu yana elde ettiği kazançları toplamamız gerekiyor. Tabloda da göreceğiniz üzere kazançları toplamı 46.900 TL olarak görünüyor ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. O da at sahibi primi. Safkanın elde ettiği ikramiyenin %15'i alınarak üzerine eklenmelidir. 46.900/15= 3.126 TL. Yani genel toplam, 50.026 TL.

TJK Son 20 yarış kuralı nedir? Ne işe yarar... Öğrenmek için tıklayınız.

ŞARTLI 2/DHÖW /X-1 olan bu koşuya katılmak için ise atın kazandığı ikramiyeler toplamı 86.510 TL'yi aşmamalıdır. Bu basit bilgiyi TJK resmî sitesinde koşu şartının üzerine mouse'u getirerek öğrenebilirsiniz. 

Soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.