Onların Bileği Bükülmedi! Tarihin Geçilmeyen Şampiyon Atları - 2

Geçilmeyen şampiyon atlar içeriğimizin ikinci bölümüne hoş geldiniz. Henüz birinci bölümü okumamış olanlar BURAYA tıklayarak oradan başlayabilirler. 

TARİHTE GEÇİLMEYEN ŞAMPİYON ATLAR

Frankel, Personal Ensign, Peppers Prıde ve unutulmaz şampiyon Karayel ile içeriğimizi sonlandıracağız. Bu paylaşımın en altında ise tarih boyunca on ve üstü yarışa katılıp geçilmeyen safkanların resmî listesi yer alıyor. Keyifli okumalar dileriz. 

  • FRANKEL

Doğum: 2008
Orjin: 
Galileo x Kind by DanehillYakın tarihin şüphesiz en başarılı atı Frankel. Gelmiş geçmiş en iyi aygır olduğu düşünülen Galileo'nun bir tayı olan safkan, yirmi altı ay süren kariyerine on dört yarış sığdırdı ve bu on dört yarışa da damgasını vurarak kazandı. Bazı otoritelerce tarihin en iyi atı olarak nitelendirilen Frankel'in handikap puanı ise 140 idi. Bu puan 1977 yılından bu yana bir yarış atının aldığı en yüksek handikap. 

Start aldığı dönemde birçok şampiyon safkanla birlikte koşan ve onlara karşı ezici bir üstünlük sağlayan Frankel'in kısa ve orta mesafe atı olduğu düşünüldüğünden son iki yarışı hariç bütün koşuları 1400 metre ila 1600 metre mesafeleri arasında tercih edilmiş ve Derbi'ye de girmemişti. Ancak o, York hipodromunda 2100 metre mesafede 7 boy farkla kazanarak her mesafede koşabileceğini de göstermiş oldu. Kariyerine 2000 metre mesafeli Champion Stakes ile nokta koyan şampiyon safkan, aygırlık hayatında da pistlere şampiyonlar kazandırdı. 

  • PERSONAL ENSIGN

Doğum: 1984
Orjin: 
Private Account x Grecian Banner by Hoist The Flag
1980'lerin unutulmaz Amerikan atlarından olan Personal Ensign, on üç kez piste çıkıp hiç kaybetmeyerek adını "Geçilmeyen Atlar" listesine ekletmeyi başardı. Üç yıl pistlerde kalan kısrak, yedi kez grup 1 kazanmasının yanı sıra Amerika'nın prestijli yarışlarından biri olan Whitney Handicap'ta erkek rakiplerine de üstünlük kurdu. 

En önemli başarısını ise 1988 yılında Breeders Cup Distaff'ta Kentucky Derbi galibi Winning Colours'ı geçerek gerçekleştirdi. 

  • PEPPERS PRIDE

Doğum: 2003
Orjin: 
Desert God x Lady Pepper by Chili Pepper Pie
Peppers Pride, Amerika'nın çıkardığı geçilmeyen atlar arasında en ünlü olanı. Aynı zamanda Amerika'da, -hiç geçilmeyerek- üst üste en çok yarış kazanan at. Kariyeri boyunca 1100 ile 1600 metre arası mesafelerde on dokuz kes piste çıkan safkan, daima jokeyi Carlos Madeira ile birlikteydi. Bütün yarışlarını New Mexico'da koşan safkan, on iki defa açık yarış kazandı.  

  • KARAYEL

Doğum: 1970
Orjin: 
Prince Tudor (GB) x Linda (TUR) by Cihangir (GB)
Başarılarıyla Guineass Rekorlar Kitabı'na girmiş bir safkan: Karayel. 

1972 yılında İstanbul'da yarış hayatına birincilikle başlayan Karayel, 1100 metre ila 3000 metre arası çim pistte iştirak ettiği 18 koşuyu da kazandı. İki yaşlılığında Kraliçe Elizabeth ve Çaldıran Koşuları da dahil olmak üzere beşte beş yapan Karayel, üç yaşlılığında on bir defa piste çıkıp Erkek Tay Deneme, Sait Akson, Gazi, Büyük Taarruz, Ankara, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık Koşularını da içinde barındıran on bir birinciliğe imza atmıştır. O artık, Triple Crown şampiyonudur. 

Safkanın o dönemde iki yaşlılığındaki kazancı 189.000 TL iken üç yaşlılığının sonunda bu kazanç, 1.081.500 TL'ye ulaşmıştı. Dört yaşlılığında iki kez koşan safkan, kazancını 1.224.000 Tl'ye yükseltti ve yarış hayatı noktalandı.

Aygırlık kariyeri de yarış kariyeri gibi başarılarla dolu olan Karayel'in pistlere kazandırdığı başlıca safkanlar Seren I, Cartagena ve Karanimo idi. Bunlardan Seren I ve Cartegena tıpkı babaları Karayel gibi Gazi şampiyonu olmuşlardır.

İngiltere'de koşulması düşünülen, antrenör ve jokey ile anlaşılıp Türkiye'ye getirilen ama nasip olmayan Karayel ile ilgili özel içeriğimiz pek yakında sizlerle olacak. 

EQUINE WONDER HORSE RESMÎ LİSTE:


YARIŞ AT ÜLKE
54 KINCSEM MACARİSTAN
25 BLACK CAVIAR AVUSTRALYA
19 PEPPERS PRIDE ABD
18 ECLIPSE İNGİLTERE
18 KARAYEL TÜRKİYE
16 ORMONDE İNGİLTERE
16 PRESTIGE FRANSA
16        RİBOT                 İNGİLTERE
15        COLIN                     ABD
15        MACON               ARJANTİN
14        FRANKEL             İNGİLTERE
14        HIGH FLYER        İNGİLTERE
14        NEARCO                İTALYA
13        BARCALDINE       İNGİLTERE
13        PERSONAL EN.         ABD
13        TREMONT                ABD
12        ASTEROID               ABD
12        BRAQUE                İTALYA
12        CRUCİFİX            İNGİLTERE
11        GOLD FINGER      İNGİLTERE
11        KRUFİJİ               JAPONYA
10        NEREIDE             ALMANYA
10        TOKINO MINORU  JAPONYA


Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.