Onların Bileği Bükülmedi! Tarihin Geçilmeyen Şampiyon Atları

At yarışları başladığı günden bu yana, on yarış ve üstü koşarak hiç geçilmeyen yirmi üç yarış atı kayda geçti. Bunlardan yalnızca ikisi yirmi yarış ve üstü koşarak hiç geçilmeme şerefine erişti: Kincsem, Black Caviar. 

Bu yirmi üç yarış atına ilişkin sıralı tam liste makalemizin sonunda yer almaktadır. On koşu ve altı koşup hiç geçilmeyen safkanlara dair içeriğimiz ise pek yakında sizlerle olacak.

TARİHTE GEÇİLMEYEN ŞAMPİYON ATLAR

Spor müsabakalarında kimi zaman namağlup şampiyonlar boy gösterir. Bir sporcunun katıldığı müsabakalarda bileğinin  hiç bükülmemesi ve daima zirvede kalması ise gerçekten de inanılmaz bir başarı. Ancak söz konusu yarış atları olduğunda bu başarı daha takdire şayan bir hâl alıyor. Çünkü bir safkanın başarısı -insanlardan farklı olarak- jokey, sakatlık, karşılaştığı rakibin durumu, gücü, kondüsyonu vb. gibi birçok değişkene bağlı. 

İşte o bileği bükülmeyen efsane atlardan bazıları: 

  • KINCSEM 

Doğum: 1874
Orjin: Cambuscan (GB) x Water Nymph by Cotswold
Macaristan atçılığının yetiştirdiği gelmiş geçmiş en iyi at olan Kincsem, 1800'lü yılların sonlarında dört sezon boyunca Avrupa kıtasında katıldığı elli dört yarışın tamamında potoyu önde geçerek kırılması güç bir rekora imza attı. Son iki yüz yıldır bırakın bu rakamı geçmeyi, yaklaşan bile olmadı. 

İki yaşlılığında Macaristan ve Avustralya'da onda on, üç yaşlılığında Almanya'da on yedide on yedi yapan safkan, 1877 yılında Macaristan'daki bütün klasik koşuları kazandı. Kincsem, ardından İngiltere'de Goodwood Cup başta olmak üzere Fransa ve Almanya'da da açık yarışlar kazandı. 

Kincsem'in aygırlık kariyerinde verdiği beş tayın ikisi grup koşularda başarı sağlamıştır.

  • BLACK CAVIAR 

Doğum: 2006
Orjin: Bel Esprit x Helsinge by Desert Sun (GB)
Avustralya menşeili kısrak, tarihin gelmiş geçmiş en iyi sprinteri olarak kabul ediliyor. Rekabet düzeyi yüksek yirmi beş sprint yarışına katılan Black Caviar bu mücadelelerin hepsinden birincilikle ayrılmayı başardı. Kariyeri boyunca on beş Grup 1 mücadelede adını birincilik hanesine yazdırmayı başaran kısrağın başarıları Avustralya ile de sınırlı kalmadı. 2012 yılında İngiltere'nin Royal Ascot hipodromunda iştirak ettiği Grup 1 Diamond Jubilee Stakes'te dünya çapında ekürilerin safkanlarını geçmeyi başararak uluslar arası arenada da kendini ispatlamış oldu. 

Avustralya'da üç kez yılın yarış atı seçilen Black Caviar, aynı zamanda dört defa da dünyanın en iyi sprinteri seçilmiştir. 

  • RİBOT 

Doğum: 1952
Orjin: Tenerani (ITY) x Romanella (ITY) by El Grecoİngiltere doğumlu Ribot, kariyeri boyunca İtalya'da mücadele etmiştir. Üç farklı kıtada ve bütün pistlerde 1000 metre ile 3000 metre arası katıldığı on altı mücadelede de rakiplerine boyun eğmeyen safkan, 1954 yılında yılın en iyi iki yaşlısı seçilmiştir. İlk dört koşusunu İtalya'da koşan Ribot, daha sonra Fransa'ya geçerek dünyanın en önemli yarışçılık organizasyonlarından biri olan Prix de l'Arc de Triomphe'u kazandı.

İlerleyen yıllarda çok daha iyi performans sergileyen Ribot; the King George VI ve Queen Elizabeth Stakes ve Prix de l'Arc de Triomphe gibi önemli koşularda galibiyetten galibiyete koştu.

  • COLIN

Doğum: 1905
Orjin: Commando x Pastorella (GB) by Springfield1907-1908 yılları arasında Amerika'da koşan ve katıldığı on beş yarışı da kazanan Colin, iki yaşlılığında on ikide on iki yaparak iki yaşındayken yılın atı seçilen ilk safkan oldu. Üç yaşına geldiğinde Withers, Belmont ve Tidal Stakes gibi üç önemli yarışı da kazandıktan sonra İngiltere'ye götürüldü ve burada hiç koşmadan sakatlanıp emekliye ayrıldı. Üç yaşlılığında da yılın atı seçilme onuruna erişen Colin'in aygırlık kariyeri boyunca pistlere kazandırdığı 81 tayın on biri açık yarış kazandı.

  • ECLIPSE

Doğum: 1764
Orjin:  Marske x Spilletta by RegulusEclipse, gerçek bir süperstar. 1764 yılında Güneş tutulması esnasında doğan tayın isminin kaynağı da bu. Katıldığı on sekiz yarışı da çok rahat kazanan  ve bu koşularda toplam 100 km koşan safkan, bu koşulara katılmak için de 2.240 km yolu araçsız bir şekilde kat etti. Eclipse, o döneme göre erken emekliye ayrıldı çünkü hiçbir at sahibi atını ona karşı koşmak istemiyordu. Evet, yanlış okumadınız, her koşusunu en az on boy farkla kazanan Eclipse'e karşı koşmak isteyen rakip bulunamadığı için erkenden emekli oldu. İki kez dört, iki kez üç, bir kez iki, beş kez de bir rakibe karşı mücadele eden safkanın sekiz koşusunda karşısına rakip çıkmadı. 

Aygırlığa ayrılmasının üzerinden iki yüz elli yıl geçmiş olmasına rağmen birçok şampiyon atın pedigrisinde Eclipse'e rastlamak mümkün. Hatta Royal Veterinary College'in yayınladığı bir araştırmaya göre yarış pistlerinde boy gösteren safkanların %80'inin pedigrisinde Eclipse var. 

Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.