TJK TV Canlı Yayın
Canlı
wb_sunny

Son Dakika

At Yarışlarında 2020 Yılının En Başarılıları

At Yarışlarında 2020 Yılının En Başarılıları

Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Covid 19 salgını nedeniyle her açıdan unutulmaz bir yıl olan 2020 yılının en başarılılarını sizler için derledik. Bu paylaşımımızda en başarılı jokeye, aprantiye, İngiliz atına ve Arap atına yer vermeyi tercih ettik. Önümüzdeki günlerde başlık başlık, konu konu çok daha kapsamlı istatistik paylaşımlarımız olacak. Keyifli okumalar diliyoruz. 

EN BAŞARILI APRANTİ: BEKİR MERT MIRIK


Kariyerine 31 Ocak 2018 tarihinde bindiği Entartainment isimli safkanla başlayan Bekir Mert Mırık, o yıl yalnızca 13 kez koşulara katılıp hiç kazanamadı. 2019 yılında daha çok şans bularak 238 yarışta 22 birincilik çıkardı. Bu yıl ise belirgin bir yükseliş gösterip özellikle Bursa ve İzmir'de aranan aprantiler arasında olan Mırık, 630 koşuda 78 birincilik elde ederek %12 birincilik, %47 tabela başarısı elde etti. Şimdiye kadar katıldığı koşularda bindiği atların toplam kazancı ise 7.597.618 TL'ye ulaştı. Bu yılki yükselen performansı ile 102 birinciliğe ulaşan başarılı aprantinin 48 kez daha potoyu önde geçerek 2021 yılında jokeyliğe terfi etmesini bekliyor, kendisine kariyerinde başarılar diliyoruz. 

Not: Muhammed Mir Bilgin, 79 yarış kazanmış olaa da totalde Bekir Mert Mırık daha başarılı.

EN BAŞARILI JOKEY: GÖKHAN KOCAKAYAGeçtiğimiz yıl elde ettiği 255 birincilikle hem kendine ait rekoru egale etmiş hem de başjokey olmuştu. Bu sene de formunu aynen koruyan ve başarılarını sürdüren Gökhan Kocakaya, bindiği 476 safkanla 972 kez koşulara iştirak edip elde ettiği 209 birinciliğin yanı sıra %21 kazanma ve %69 tabela yüzdesine sahip oldu. Böylelikle 2020 yılının da başjokeyi olan Kocakaya'nın bindiği atların toplam kazancı ise 37.129.630 TL olarak gerçekleşti. 

Aynı zamanda başarılı jokey 8 kez Grup 3, 6 defa Grup 2, 9 kere Grup 1, 9 adet Açık 3, ve 3 de Açık 2 yarış kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

EN BAŞARILI İNGİLİZ ATI: LONG RUNNERKurtel Ekürisi'nin bir diğer tayı Call To Victory, bu sezon gönüllerde taht kursa da Long Runner, hem adını tarihe yazdırarak hem de elde ettiği kazançla yılın en başarılı İngiliz atı olmayı fazlasıyla hak etti. 

Henüz beş yaşında olan ve bugüne dek 21 kere koşup 14 birincilik elde eden Long Runner, en son kazandığı Grup 1 Akdeniz Derbisi ile onuncu Grup 1 galibiyetine ulaşıp efsane İngiliz atlarından Devir'e ait olan dokuz birincilik rekorunu da kırmış oldu. Bu sezon sadece bir kez Açık 3 koşup dokuz defa iştirak ettiği Grup 1 koşularda ikiliden hiç düşmemiş olması da kalitesini, gücünü ve potansiyelini ortaya koyan bir başka ayrıntıydı. 

Önünde daha uzun yıllar olan Long Runner'ın şu anki toplam kazancı ise 7.622.440 TL. Bu kazancının 5.056.100 TL'lik kısmı 2020 yılına ait. Gelecek yıl kazanacağı grup 1 koşu ya da koşularla rekorunu daha da geliştireceğine inandığımız safkanın ayaklarının düz basmasını, Türk atçılığına da daha nice Long Runnerlar nasip olmasını temenni ediyoruz. 

EN BAŞARILI ARAP ATI: DEMİRPERDE


2020 yılında Arap atları arasında ayrım yapmak biraz zor ancak bu sezona biraz geç başlayan (Haziran) Demirperde'nin hem Arap atçılığının en önemli klasiklerinden olan Cumhuriyet Koşusu'nu kazanması hem de rakiplerinden daha az koşup daha çok kazanç elde etmiş olması onu Balalayka, Sürgüntay, Oğuzboylu, Hızlı Ahmet, Bosna Hersek gibi safkanların önüne çıkarıyor. 

Katıldığı 10 koşuda 4 birincilik elde eden Demirperde, iki kez KV-8, bir defa Grup 2 ve bir kere de Grup 1 koşu kazanarak toplamda 3.192,950 TL'ye ulaştı. 

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: TARİHİN GEÇİLMEYEN ŞAMPİYON ATLARI

Etiketler

Yorum Gönder