LADY SCHMITZ: Şpildat gibi kalite bir safkanla anneden kardeş olmasına karşın özellikle uzun dönem boyunca çektiği start sıkıntısı sebebiyle bir türlü potansiyelini sahaya yansıtamamıştı. Son dönemde bu sorunu biraz da olsa aşmış görünse de zaman zaman birkaç boy kaldığı da oluyor. Katıldığı iki şartlı 19 mücadeleden de ikincilikle ayrılan kısrağın 2000 metre mesafeli koşudaki ikinciliği gerçekten de takdire şayandı. Çünkü ben daha kısa mesafelerde başarılı olmasını bekliyorum. Zaten 1400 metrelik koşuda ikincilik aldığında Portrait Of Lady gibi güçlü bir kısrağa yarım boy farkla geçilmişti. Bugün yeniden mesafesine dönen kısrak startta fazla oyalanmazsa bu rakiplerini geçecek güç ve de potansiyele sahip. 

TUMBUL HÜSEYİN//GECE GÜNEŞİ: Koşan taylara baktığımız zaman her sonuca açık duran iki adet maiden yarış var. Ben birinci maidende riski alıp diğerinde sürpriz aramayı tercih ettim. İzmir'den gelen Tumbul Hüseyin, son startında dış kulvardan çıkmış ve de uzunca bir süre dışarılardan dolanmak zorunda kalmıştı. Son viraja gelinmeden aprantisi bariyer dibine alıp düzlükte yol bulamayacağını düşünerek dışa açılmış ve de yarış içerisinde devamlı olarak mesafe kaybetmesine, rakiplerinden fazla koşmasına sebep olan hamleler yapmıştı. Buna rağmen safkan, son metrelere kadar birincilik mücadelesinin içinde kalmayı başardı. Aynı koşuda beraber olduğu Bilirkişi'den de iyi bir performans sergiledi. Gece Güneşi ise Sevdacan ve de Onurkaan gibi oldukça kaliteli atlarla anneden kardeş. Safkan üçüncü olduğu koşuda viraja çıkılırken oldukça kolay tempoda ve de rahat bir görüntü veriyordu. Buna rağmen üçüncülükte kaldı. Bu yarış öncesi idman pistinde de çok sağlıklı gördüğüm Gece Güneşi, eğer bu görüntüsünü sahaya yansıtabilirse potoyu önde geçmeye aday başlıca isimlerden biri olacaktır.  

SANCAKTAR(KOŞMAZ): Gerek potansiyeli, gerek orjini, gerekse de daha önce karşılaştığı güçlü rakiplerinin yanında sergilediği performanslarla bu grubun üstünde bir at olduğunu kanıtladı. Evvelki sene kaba kumda dört kez koşup iki defa kısa vadeli koşuda ikincilik yapan safkan, zaten orjin olarak da kum piste yatkın. Çim pistteki birinciliğinde biraz gerilerde gidince düzlükte zorlanmış olsa da Hışman Çizik'in çabasıyla kazanmasını bilmişti. Eğer şehir değişikliğinden etkilenmezse bugün de potoyu önde geçmeye aday duruyor.

OĞUZBOYLU: Bu sezon uzun mesafe yarışlarına damgasını vurduğunu söyleyebiliriz. Yarış takviminin sıkışık olmasından ötürü grup mücadeleler üstü üstüne gelmesine rağmen iki ayda katıldığı dört grup koşudan üç birincilik çıkardı. Son ikinciliğinde mesafe kısa olmasına rağmen ikinciliğe girerek birkaç ay önce yakaladığı formu aynen muhafaza ettiğini gösterdi. Bugün Cevher ve de Kadhan ön tarafta tempoyu belirleyen atlar olacaklardır. Arkalarında Akyaka ile Oğuzboylu gider diye düşünüyorum. Grup 1 YKK'da da benzer bir yarış olmuştu ve de Oğuzboylu, birkaç boy farkla kazanmıştı. Bugün de düzlüğe nefesli çıkarak alacağı avansı potoya dek korumasını bekliyor ve de banko olarak öneriyorum. 

Bu koşudaki safkanlar arasından idman pistinde çok beğendiğim AKYAKA ve de yarış çok süratli gider ve de sprinte kalırsa iddialı olacağına inandığım ÇELİKKALKAN farklı kurgularda yazılabilecek isimlerdir.

REGARDLESS: İlk startında yarış başlar başlamaz öne düşüp tempoyu belirleyerek düzlüğe nefesli çıkmış ve de 1.14 gibi çok iyi bir dereceyle bitirmişti. Sonraki koşusunu kazanırken biraz zorlanmış izlenimi bıraksa da ben o gün öne çıkamamasının performansını olumsuz etkilediğine inanıyorum. Bugün önde gitmeye istekli bir rakibi bulunmuyor. Bu da Regardless'ın önde istediği tempoda koşuyu sürüklemesinin önünü açacak. Stili dışında koşan bir rakibi olmazsa ben bu safkanın öne düşüp bitirebileceğine inanıyorum. Öyle bir durumda da iki giderek son koşusundaki performasını tekrarlamaya çalışacaktır. 

VICTOR WOLLES: Halis Karataş zaman zaman böyle önemli koşularda şansı çok yüksek görünmeyen safkanlara biner, kazanır. Evvelki yıllarda bunun birçok örneği mevcut. Safkan iki yarıştır üstün bir performans sergiliyor. İlk önce kısa vade 9 yarışta El Nino'nun birkaç boy gerisinde üçüncü oldu. Arkasından Bursa'da açık 2 yarışta üçüncü olurken Gray Ocean'a az farkla ikinciliği bıraktı. O gün dört at mücadele ediyordu ve de çok dikkat çekmedi. Ama peşinden Ankara'da Grup 1 koşuda üçüncü olunca gözler üzerine çevrildi. O gün viraja doğru liderliği alıp yarışı çalmak için dışarıya açılmış, ancak bunu başaramamıştı. Elbette bu önemli ölçüde enerji kaybına yol açtı. Düzlüğe çıktığında gerilere düşmesi beklenirken sonlarda yeniden arttırıp ikincilik mücadelesine girişti. Bugünkü koşuda ise tempo oldukça düşük kalacağa benziyor. Hatta Halis Karataş'ın Victor Wolles ile beyaz bayrak ayna deneyebileceğini bile düşünüyorum. El Nino'nun önde çekişeceğini sanmıyorum. Bu sebepten böyle bir taktikle koşturulabilir. Son yarışlarındaki performasları dikkate alındığında bugün kazanamaması için de bir sebep yok. 

UNZEN//TUĞALP: Evvelki senelerde çok kalite atları geçmeyi başaran Unzen, üstü üstüne başarısız yarışlarının ardından bir anda ani bir form sıçrayışı göstererek geçen haftalarda Doruyiğit gibi formda bir safkana potoda kaybetti. Formunu istikrarlı bir şekilde buraya da taşıyıp benzer bir yarış yapması durumunda bu grubu kolaylıkla geçecektir. Üstü üstüne yaptığı iyi yarışlarla dikkat çeken Tuğalp da iyi bir form yakaladığını gösterenlerden. Bugün Ahmet Çelik idaresinde koşacak olan safkanın bu yarış, Ankara'daki ikinci sınavı olacak. Daha evvelki yarışında tabelaya girememişti ama o dönemde formu da çok kötüydü. Bu defa farklı bir performans sergilemesini beklediğim safkan koşunun en şanslı isimlerinden biridir.

EDİTÖR: Sancaktar, Yellow Stone ve Bitcoin'in çıkması üzerine şablonda güncelleme yapılmıştır. 

Lady Schmitz alternatif tek olarak değiştirilmiştir.

Üçüncü koşuya 1.3, dokuzuncu koşuya 7,9,10 eklenmiştir. 

HASAN KURTULUŞ'UN ANKARA TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Serkan Yaşar Ankara At Yarışı Tahminleri

1. ALTILI

2 LADY SCHMITZ // 4.3
5.9.2
4.2.6.3.1
2.1.5.6.3.4
2.1.4.3.5.7.10.8
5 OĞUZBOYLU BANKO

50.4 TL // 151.2 TL

2. ALTILI

2.1.5.6.3.4
2.1.4.3.5.7.10.8
5 OĞUZBOYLU BANKO
3.2.1
4 VICTOR WOLLES // 1
2.6.1.5.4.7.9.10

80.64 TL // 161.28 TLANKARA AT YARIŞI GALOPLARI

ANKARA KOŞU İSTATİSTİKLERİ

YARIŞ HAYATI RİSKLİ ATLAR