Sene 1546 yeğen. Dedemin en büyük dedesi Yeniçeri Osman, o zamanlar Osmanlı'da meşhur bir komutanmış. Padişah Kanuni Sultan Süleyman'ın gözdesiymiş. Viyana'yı kuşatmaya gittiklerinde bir gün Kanuni Sultan Süleyman onu huzuruna çağırmış. "Bana bak Osman, seni çok seviyor olmam mümkün. İsminin Osman olması bana, bu devleti kuran dedem Osman Bey'i hatırlatıyor. Bugüne kadarki savaşlarda müthiş askerliğinle bana çok zafer kazandırmış olman söz konusu. Artık seni mükafatlandırmamın vakti geldi de geçiyor bile. Ama ondan önce son bir görevin var, haberin ola. Yanına Piri Reis'i de alıp İskoçya ülkesini fethet, fethedemezsen de yak. Öyle bir yak ki kokusunu Amerikan Kızılderilisi dostum Kuş Tüyü bile alsın." demiş. 

Yanına Piri Reis'i alan dedem, okyanuslardaki azgın dalgalarla boğuşa boğuşa ilerlerken bir gün Piri Reis onun yanına gelmiş. "Yeniçeri Osman, gemide erzak kalmadı, haberin ola. Hemen erzak bulmazsak isyan çıkması an meselesi." demiş. Bunu duyan dedem Osman, hiçbir şey söylemeden okyanusa atlamış, Piri Reis ne olduğunu anlamamış. Yarım saat boyunca sulara bakmış ama dedem bir türlü suyun altından çıkmamış. Onun intihar edip boğulduğunu düşünmüş. Tam gemiyi çalıştırıyormuş ki birden dedem sudan çıkmış. Güverteye geldiğinde elindeki misinayı gören Piri Reis şaşırmış. Dedem ona dönüp "Bana bak Piri, şu misinayı al dolamaya başla. Bütün gemiye bir ay yetecek erzak ucunda duruyor." demiş. Piri Reis gülmeye başlamış. "İlahi Osman, bu misinanın ucundan ne çıkacak da gemiye bir ay yetecek. Hamsi mi tuttun uşağum?" diye dalga geçmiş. Dedem Yeniçeri Osman istifini hiç bozmadan misinayı geri almış, yavaş yavaş dolamaya başlamış. O kadar zor dolanıyormuş ki Piri Reis, hayretler içinde kalmış. Dedem birden durup "Öyle şaşkın şakın bakacağına şu misinanın bir ucundan da sen tut Piri, eğer bu balığı kaçırırsam geminde isyan çıkması, tayfaların gemiyi yakması söz konusu olabilir" demiş. Çekmişler çekmişler yeğenim, sonunda misinanın ucundaki balina görünmüş. Meğer dedem Yeniçeri Osman suyun altında yarım saat balina kovalayıp sonunda misinayla yakalamış. Bunu gören Piri Reis, süt dökmüş kediye dönmüş. Dedeme olan saygısı artmış. Ona dönüp "Sultanımızın seni niye seçtiğini şimdi anlamış olmam mümkün." demiş. 

İskoçya ülkesine vardıklarında dedem Yeniçeri Osman, kıyıdan 10 km açıkta gemiden atlayıp yüzmeye başlamış. Bunu gören Piri Reis hemen bir kova su kapıp arkasından dökmüş, "Su gibi git, su gibi gel yiğidim." deyip dümenin başına geçmiş, kuytu bir yere çekip demir atmış. Aradan üç ay geçtikten sonra bir tekne gemiye yanaşmış, içindekiler Piri Reis'e seslenip "Lordumuz seni görmek istiyor." demişler. Piri Reis işkillenmiş, "Deyin bakalım lordunuz kimdir, adı nedir" diye sormuş. Teknedeki yardakçılar "Lord Yeniçeri Osman" dediklerinde küçük dilini yutmuş. 

Piri Reis, dedemin bunu nasıl başardığını çok merak edip yanına gitmiş. Duyduklarına inanamamış yeğen. Meğerse dedem okyanustan çıktığında sahilde güneşlenen bir İskoç dilber onu görmüş. Güçlü pazuları, yakışıklılığı onu çok etkilemiş, hemen oracıkta aşkından deli divane olup alev topuna dönmüş. Yangınımı söndür, beni yavuklun yap diye boynuna sarılmış. O dilberin babası da İskoçya lorduymuş. Hasta yatağında son günlerini yaşayan İskoçya lordunun oğlu olmayınca o öldüğünde tahtı dedem Yeniçeri Osman'a kalmış. 

Görüyorsun yeğen paşa dedelerim de tıpkı benim gibi vatanı için kendini feda etmekten korkmuyorlarmış. Sen sen ol, benim gibi müthiş bir insanın peşinden ayrılma. Gözlerinden öperim, şansın bol ola. 

->FOTO FİNİŞ ANKARA TAHMİNLERİ<-

Nalkapon Ankara At Yarışı Tahminleri

1. ALTILI

5.2.1.4.6.3
2.4.1.3.5
5 LORD // 6.4
7.4.2.3.1.5
4 UĞURTAY BANKO
2.4.1.7

50.4 TL // 151.2 TL

2. ALTILI

7.4.2.3.1.5
4 UĞURTAY BANKO
2.4.1.7
6.4.1.2
4.5.2.1
6.4.3 // 2.1.8

80.64 TL // 161.28 TL