Bugünkü Ankara yarışları festival havasında geçecek. Böylesi önemli bir günde altılı kuponu doldurmak, isabetli tahminler yapmak da büyük keyif veriyor. Uzun zamandır şablonlarımı paylaşmıyordum ancak bundan sonraki süreçte düzenli bir biçimde paylaşımlarıma başlayacağım. Takipte kalın.

MISTER KING//DURABEY: Kısa ve uzun mesafe kum pist koşularında başarılı olan Scamp ile anadan kardeş olan Mister King, sürekli gelişen formu ve de bu defa Akın Sözen deklaresi ile rakiplerinden bir adım önde. Bugüne değin yaptığı yarışlar kısa mesafede olan ve de üç ay ara verdikten sonra katıldığı son koşusunda viraja geldikten sonra jokeyini biraz uğraştıran Durabey, aradan etkilenmişe benziyordu. Aynı zamanda orjin bakımından mesafe de kısaydı. Bugün ise çok daha ideal bir mesafe olan 2000 metre kum pistte çok daha farklı bir performans göstermesini bekliyorum. 

MISS MATRA // PASTOR // ROTASIZ SEYYAH: Atçı bir aileden gelen Nuri Sunkar'ın kariyerine adım atacağı bu yarışta bomboş kilo ile Miss Matra gibi şanslı bir safkana binmiş olması dikkat çekici. Kısrak son koşusunda Karma Felsefesi ve de Puro gibi atları geçmişti. Adana'da katıldığı yarışta Kadir Tokaçoğlu ile kazanan Pastor ve de grubun dişli atlarında Rotasız Seyyah da koşunun olmazsa olmaz atları olarak görünüyorlar. İdman pistindeki akıcı görüntüsüyle Bayramhan'dan sürpriz gelebilir. 

CAGNER//NITROX: Hem çimde hem de kumda başarılı bir safkan olan Cooger'ın ana baba bir kardeşi Cagner, ilk yarışında beklentinin altında kalmış olsa da bu yarış için uzun galoplarla hazırlanmış olması ve de son çalışmasındaki 600'ü 37 çok rahat şeklindeki derecesiyle ön planda değerlendirilebilir. Grup 1 Karayel koşusunu kazanan Miss Planet ile anadan kardeş olan Nitrox, son iki koşusunu da hiç zorlanmadan kazandı. Hazırlıklarını İstanbul'da sürdüren safkan, sentetikteki son koşusunu tekrarlarsa burada çok iddialı olacaktır.

EXPECTANCY//ULAN BATOR: Yarış hayatının başlarında size banko önerirken kalitesinden bahsettiğim Expectancy, sonraki koşularında da etkili olarak beni yanıltmadı. Bugünkü mücadeleye baktığımızda süratli safkanların bolluğu dikkatimizi çekiyor. Bu da yarışın büyük ihtimalle sprinte kalacağını gösteriyor. Yarış içerisindeki sprinter atlar arasında ise benim en inandığım safkan, Expectancy. Eğer tempo biraz daha düşük olursa geçen senenin üçüncüsü olan Ulan Bator devreye girer. Bilinen süratiyle Alihan, üstü üstüne kazandığı yarışlardaki görüntüsüyle Nestor, mesafedeki başarısıyla Hawking ve de geçen senenin galibi Beklenen bu koşuyu geçmek için yeterli görünüyor.

ÜÇGÜZEL: İdman pistinde Gülhatmi ve de Övünç ile beraber çalışan safkan, kaliteli ekürilerinin yanında hiç de sırıtmıyordu. Hem Onurkaan'ın kardeşi olan hem de birçok grup koşuda başarılı sonuçlar elde eden Sevdacan gibi bir kısraktan olma Üçgüzel'in iyi ellerde hazırlanıyor olmasının yanı sıra bu defa son katıldığı koşuya nazaran formunda da belirgin bir yükseliş olması ve de jokeyi Ahmet Çelik ile piste çıkmasından sebep kazanacağına inanıyorum.

BOSNA HERSEK//HIZLI AHMET: Bu yılki üç yaşlılar arasından sıyrılan ve de grup yarışlara ambargo koyan iki safkan yeniden bir araya geliyor. Elbette bu süreçte diğer taylar da yarış koştukça tecrübe kazanarak form bakımından kendilerini ilerlettiler. Bu sebepten mücadelenin epey zorlu geçeceğine inanıyorum. Bosna Hersek en son olarak Grup 2 koşuda Hızlı Ahmet'i içine alıp rakibine üstünlük sağlamıştı. Selim Kaya, yine aynı taktikle koşarak rakibini geçmeye çalışacaktır. Ancak bence bu rekabete Övünç ve de Gülhatmi ikilisiyle beraber kaliteli bir tay olan Keskinşah ile son yarışında Bosna Hersek ile Hızlı Ahmet'in dibinde bitiren Taşantay da katılacaktır.

LONG RUNNER: Son bir yıldır üç ve de yukarı İngiliz atlarının katıldığı yarışlara damga vuran Long Runner, en son koşusunda daha önceki kazandığı koşuların aksine tutuk bir görüntü sergiledi. Eski kolaylığı yoktu. Elbette o kadar güvenilen bir safkanın o şekilde kaybetmesi de üzücü oldu. Fakat o günden bu yana yaptığı çalışmalara baktığımızda yeniden eski formuna dönmüş olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 1400'ü 1.28, 1000'i 1.01 çok rahat şeklinde bitirdiği çalışması muazzam duruyor. Muhtemelen bilinen güç ve de kalitesiyle bu rakiplerine yine üstünlük kuracaktır. Geçilmesi halinde ise ben bunu başaracak olan safkanın üç yaşlı isimlerden Lord Of Game olacağını düşünüyorum. Çünkü seri ve de tempo atlarının bolluğu ile yükselecek tempo onun çok işine gelecektir.

BALALAYKA//SÜRGÜNTAY: Balalayka uzun mesafede rakiplerine üstün gelme konusunda zorluk çekmiyor izlenimi vermişti fakat 2800 metrede Oğzuboylu rahat kazandı. Ben bu safkanın 1600 ve de üstü mesafelerde iyi koştuğuna inanıyorum. Hatta üst sınırı 2400 metre de olabilir. Yani 1600-2400 metre arasında özellikle de hızlı gideceğine inandığım yarışlarda her daim benim favorim olacak. Sürgüntay ise kazandığı yarışta eski formuna ulaştığını gösterdi. Geçen sene kazandığı bu mücadeleyi bu yıl da kazanmak için piste çıkacak. Tempo, istediğinden biraz daha hızlı olabilir. Bu durum, safkan için biraz sıkıntı doğurur ama düşük kalırsa sonlarda yarışı çalabilir. Demirperde de inatçı stili ile bu koşunun şanslılarından bir diğeri. İlgilileri çok sıkmadan buraya hazırladılar. Son dönemde de formu epey yükseldi. Her mesafede başarı sağlayan ve de çok iyi bir form yakalayan Oğuzboylu, süratli giden yarışlarda sonlarda güçlü gelebilen Ulubaş ve de toparlanan Karamustafa, iyi durumuyla Düşlem, bu ayakta yazacağım diğer atlar olacak.

Serkan Yaşar Ankara At Yarışı Tahminleri

1. ALTILI

9.6.7.2 // 1.3
8.4.3
6.2.1 // 5
2.5.7.10.3
8.6.7.4.2.9
9 ÜÇGÜZEL BANKO

75.6 TL // 151.2 TL

ALTILI GANYAN 134.11 TL İKRAMİYE VERMİŞTİR.

2. ALTILI

2.5.7.10.3
8.6.7.4.2.9
9 ÜÇGÜZEL BANKO
2.4.5.8.11
4 LONG RUNNER // 8
12.14.13.6.18.5.16

73.5 TL // 147 TL

ALTILI GANYAN 313.58 TL İKRAMİYE VERMİŞTİR.

->YARIŞ BÜLTENLERİNİN ANKARA TAHMİNLERİ<-

->AQUEDUCT AT YARIŞI TAHMİNLERİ<-

->ANKARA KOŞU İSTATİSTİKLERİ<-

->YARIŞ HAYATI RİSKLİ ATLAR<-