Geçtiğimiz hafta sonu Türk yarışçılığı adına önemli yarışlara sahne oldu. 

GRUP 2 MEHMET AKİF ERSOY KOŞUSUCumartesi günün Ankara 75. Yıl Hipodromu'nda koşulan ve Gazi'nin en önemli provalarından olan G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusu'nda zafere uzanan isim Powerman (Powerscourt - Kızım Melike / Kaneko) oldu. Hasan Hüseyin Temel adına koşuya iştirak eden ve henüz beşinci kez piste çıkan Powerman, bu önemli koşuda bitiriş çizgisini jokeyi Halis Karataş'la önde geçti. Gazi favorilerinden biri olarak gösterilen Kingsman, koşuda etkisiz kalırken kendisine güvenenleri bir kez daha yanılttı ve Gazi Koşusu için duyulan güveni de büyük ölçüde kaybetti. Sonlardaki mücadeleci görüntüsüyle King Cha Cha ve son metrelerde içeriden iyi yol bularak doldurup ikinciliği kurtaran Lord Of Game ikilisi de Gazi Koşusu'nda tabelanın üst sıralarını zorlayabileceklerini gösterdiler. Burada dikkat çeken bir diğer husus ise Powerman, King Cha Cha ve Coach üçlüsünün koşu tecrübesi bakımından eksikleri olmasına rağmen ilk beşteki yerlerini almaları oldu. Aynı zamanda Powerman'in kazanırken pek de zorlanmadığı da gözden kaçmadı.

GRUP 2 SAİT AKSON KOŞUSU


Yarış severlerin merakla beklediği bir diğer önemli mücadele ise G2 Sait Akson Koşusu'ydu. Çaldıran'dan sonra Erkek Tay Deneme'yi de çok rahat kazanarak üst üste 9. kez potoyu önde geçen Call To Victory'nin uzun mesafede nasıl bir performans sergileyeceği, Erkek Tay Deneme ikincisi olmakla birlikte pedigri bakımından uzayan mesafelerde söz sahibi olabileceği düşünülen Vernazza ikilisinin kapışması heyecanla beklenmekteydi. Startın verilmesiyle nefesler tutuldu ve yarışın son anına dek de gözler ekrandan ayrılmadı. Atlar bitiriş çizgisini geçtiğinde ise Erkek Tay Deneme Koşusu'nda oluşan ilk üç değişmedi. Ayşegül Kurtel'in sahibi olduğu  Call To Victory (Victory Gallop - Serap Gelin / Mountain Cat) jokeyi Ahmet Çelik idaresinde piste çıktığı dokuzuncu koşusundan da birincilikle ayrılmayı başarırken tıpkı Erkek Tay Deneme'de olduğu gibi oldukça kolaydı. Bu koşuda alınan notlar ise Call To Victory'nin ağabeyi, tam kardeşi Kuloğlu'nun yarım bıraktığı işi bırakmaya gönüllü olduğu ve Gazi'nin net favorisi olduğu şeklindeydi.

GRUP 1 KISRAK KOŞUSUGeçtiğimiz yıl Gazi Koşusu'nda birinciliğe uzanan The Last Romance'dan sonra bu yıl da gözler Gazi'de iddialı olabilecek bir kısrak aramaya başladı. Dişi Tay Deneme'de rakiplerini sürklase ederek birinciliğe uzanan Luna Lovegood'un bu koşudaki performansı merakla beklense de ilgililerinin kayıt sildirmesi üzerine yarışın net bir favorisi kalmadı. Bu önemli koşuda, G1 Dişi Tay Deneme Koşusu'nda beklentileri karşılayamayıp yedinci olunca yarış severlerin yoğun ilgi göstermediği Prior (Victory Gallop - Loves Time / Mountain Cat) jokeyi Ahmet Çelik idaresinde zorlanmadan kazanırken Gazi Koşusu'nda adından söz ettirebileceğini de gösterdi.