Değerli dostlar siteniz Sihirli Kantarma, yarışseverin sesi olmaya devam ediyor.  Bugün sizlerle son dönemde sıkça karşılaştığımız ve bizde büyük bir rahatsızlık uyandıran bir konuyu paylaşacağız.


Malumunuz olduğu üzere Türkiye Jokey Kulübü, son birkaç yıldır İdman Pisti adı altında bir program yayınlıyor. Bu programda o ilde start alacak olan atların son galoplarının görüntülerine yer veriliyor. Ancak TJK, yarışseveri bazen öyle durumlarla karşı karşıya bırakıyor ki şaşırmamak yahut o konunun içerisinde başka bir ayrıntı aramamak elde değil. 

30 Haziran Ankara yarış programına ait idman pisti programını izlerken son dönemde sıkça karşılaştığımız sıkıntılı durumla yine yüz yüze geldik. Bu mesele şu: İki safkan yan yana galop yapıyor ancak TJK görüntüsünü verdiği atın içerideki mi yoksa dışarıdaki mi olduğunu söylemiyor. Bununla birlikte hangi iki atın birlikte çalıştığı detayı da verilmiyor. Normalde iki atın görüntüsü yayınlandığında o atların hangileri olduğu ve görüntüsü yayınlananın içeride mi, dışarıda mı, önde mi yoksa arkada mı olduğu bilgisi paylaşılır. Fakat ilginçtir ki yan yana çalışan iki attan biri, diğerine göre çok kolay olduğunda bu detaylar yarışseverden gizleniyor.

Kısaca anlatmak gerekirse çok rahat bir şekilde diğer atla aynı dereceyi çıkartan atın hangisi olduğunu bilmemiz bir şekilde engelleniyor. Bunun bir örneğini de aşağıdaki videoda göreceksiniz. 4. Koşuda start alan Jessamine'e ait olan görüntülerde hiçbir detay yok. Yani iki at çalışıyor, ne içeridekinin ne de dışarıdakinin adı söyleniyor. Sadece "Jessamine, şu anda ekranlarda." deniliyor. Peki hangisi Jessamine? Çünkü bu atlardan biri tabiri caizse uçarken diğeri kamçı sopa ilerliyor. Diyelim ki ben iyi giden atın Jessamine olduğunu düşündüm ve banko yazdım. Ancak ismini dahi söylemedikleri atla karıştırmış oldum ve yattım. Bunun hesabını kim verecek?Tabii ki aklımıza şu soru da gelmedi değil:

TJK'da program sunanların birçoğu paralı tahmin veriyor. Bu atların bilgilerini saklayıp kendi sitelerinde ücretle mi sunuyorlar? 

Türkiye Jokey Kulübü'nü işini daha ciddi bir şekilde yapmaya, iç dinamiklerini bir kez daha ele almaya davet ediyoruz. Yarışsevere en doğru bilgiyi en hızlı şekilde sunmanın TJK'nın asli görevi olduğunu da bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.