En Son!

6/recent/ticker-posts

30 Eylül ELAZIĞ At Yarışı GaloplarıELAZIĞ AT YARIŞI GALOPLARI

At yarışı galopları sayfamız güncelliğini sürekli korumaktadır ve kupon oluşturanların ilk tercihidir. 

Galop Nedir?

Galop; yarış atlarının koşulara katılmadan önce idman pistinde gerçekleştirdikleri kısa ve uzun çalışmalardır. Koşu yaşamına başlayacak olan taylar ilk önce kenter hazırlıklar yapıp daha sonra kısa ve uzun işlere adım atarlar. 

Galop Türleri Nelerdir?

Galop türleri; çullu, kenter, kısa, uzun gibi isimler alır. Çullu hazırlıklarda atların eyerlerinin altına bir çul ya da battaniye konularak daha fazla ter atması hedeflenir. Kenterler ise safkanların fazla sıkılmadığı binicilerin safkanları kendi halinde bıraktığı bir çalışma şeklidir. Kısa sprintler 200 - 800 metre arası iken, 800 metrede daha uzunları uzun iş olarak sayılır. 

Derecelendirme Nasıl Yapılır? 

Galop derecelendirmesi atların çıkardığı dereceye çalıştırıcının etkisinin ne kadar olduğu göz önünde bulundurularak yapılır. Eğer jokey safkana hiçbir teşvikte bulunmadıysa bu çok rahat olarak isimlendirilir. Biraz itmiş ya da bir iki defa kamçısına başvurduysa, buna da rahat denilir. Ancak itmiş ve kırbacına birçok kez el götürmüşse, bunun ismi çalışarak olarak verilir. 

Görüntülere Nereden Ulaşabilirim?

At yarışı galoplarının görüntüsü idman pisti programı adı altında Türkiye Jokey Kulübü tarafından paylaşılmaktadır. Youtube üzerinden bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu hizmet şu anda (26.02.2019) Sadece Adana Yeşiloba, Ankara 75. Yıl ve İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda hazırlıklarını yapan atlar için paylaşılmaktadır. Diğer hipodromlara bu hizmetin getirilmesi için de yarış severler tarafından yoğun bir talep iletilmektedir. 

Güvenilirliği Nedir?

Türkiye'de at yarışı galoplarına olan güven oranı biraz düşüktür ama yine de Hürkont ve Hipodromx isimli siteler bu kapsamda yakından takip edilmektedir. Zaman zaman aralarında çatışma yaşansa da ikisi de belirli illerde başarı kaydetmektedir. Bir de galop mafyası olarak tabir edilen ve sürpriz atların çalışma kayıtlarını yanlış bildiren bir ekip vardır ki, onlar tam emek hırsızlarıdır ve sabıkaları boylarını aşmıştır. 

Fakat son dönemde kulislerde artık Türkiye Jokey Kulübü'nün bu işe el atacağı ve at yarışı galoplarnı tek elden dağıtacağı konuşulmaktadır. Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde bu alandaki gelişmelere ayak uydurmak açısından olumlu bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Bir başka içerikte görüşmek üzere, kendinize iyi bakın. 


Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. istanbul galopları hatalı istanbul için giriyoruz elazıgı veriyor

    YanıtlayınSil
  2. Beleş ekmek var yermisiniz bune galoplar hatalı yapamıyorsanız kapatin

    YanıtlayınSil
  3. Galoplar karışmış. Bu iki üç günde bir oluyor. Dikkat lütfen.

    YanıtlayınSil