İSTANBUL AT YARIŞI GALOPLARI

1. KOŞU


2. KOŞU


3. KOŞU


4. KOŞU


5. KOŞU


6. KOŞU


7. KOŞU


8. KOŞU


AT YARIŞI GALOPLARINDA NELERE DİKKAT ETMELİ? 

At yarışı galopları incelenirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmakta. En çok karşılaşılan hata ise en iyi dereceyi çıkaran atın o koşuyu kazanacağı düşüncesidir. Bir sonraki yanılgı ise kayıtlı galobu olmayan safkanların başarısız olacağı inancıdır. Oysa ki her ikisi de belirli noktalarda doğruyu yansıtırken çoğu zaman kişiyi yanılgıya sürükler.

KAYITLI GALOBU OLMAYAN ATLAR

Uzun zamandır kayıtlı galobu olmayan atlarla çoğu zaman karşılaşırız. Bunun başlıca sebebi safkanda bir arıza olmasıdır ki bu genellikle tendon rahatsızlığıdır. Bu tip atlar çoğunlukla kenterlerle hazırlanarak formlarını korurlar. Kayıtlı galoplarının olmamasının nedeni de budur. İkinci olarak ise çiftliklerde hazırlanan safkanların çalışmaları kayıt altına alınamamaktadır. Özellikle büyük eküriler atlarını çiftlikte hazırlayıp getirdiklerinde koşu öncesi - o da yaparlarsa- bir kısa iş yaparlar, bu kayıt altına alınır ve sanki son yarışından sonra bir kez idman yapmış gibi görünür. Üçüncü mesele de Doğu illerinde hazırlanan atların galoplarının -ne yazık ki- kaydedilememesidir. Elbette sonuncu sebep biraz vahim. O da ülkemizde "galop mafyası" olarak nitelendirilen oluşum. Bu konuya da eğilmemiz gerekiyor. 

GALOP MAFYASI NEDİR?


Bilindiği üzere hipodromlarda saatçi adıyla belirli kişi ya da kurumlar adına atların yarış galoplarını takip ederek not alan kişiler bulunmaktadır. Kimi zaman çok iyi hazırlıklar yapan ve sürpriz durumdaki atların galopları gizlenmek ya da yanlış yazılmak suretiyle yarış severler yanıltılmakta ve bu kişiler kendi adlarına kuponlar doldurarak o koşudan yüklü miktarda kazanç sağlamaktadırlar. Bu hususu ele alan bir başlığı pek yakında sitemizde yayınlayacağız. 

GALOP DERECELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI


Yarış severlerin at yarışı galoplarını incelerken yaptıkları derece karşılaştırması tamamıyla yanlış bir yaklaşım biçimidir. Çünkü bir safkanın idman programı, çıkardığı dereceden daha önemlidir. 

Mesela bir safkan düşünün 1000 metreyi 1.01 rahat ile bitirmiş. Yarış öncesinde iki galobu görünüyor. Burada ilk olarak yapılması gereken bu dereceyi kaç kilo ile yaptığı olmalıdır. O, 48 kg ile bu dereceyi çıkarırken koşu içerisindeki bir başka safkan, 65 kg ile 1000 metreyi 1.02 rahat yapmış olabilir. Bununla birlikte 1.01 rahat derece çıkartan safkanın son koştuğu yarıştan önce yaptığı çalışma da kilo ve derece bakımından incelenerek karşılaştırma yapılmalıdır. Örneğin, aynı isim daha önceki koşusuna aynı kiloyla, aynı pist ve mesafede 1.04 rahat ile hazırlandığı tespit edilirse formunda ilerleme olduğu çıkarımı kolaylıkla yapılabilir. 

Bir başka bakış açısı da idman programı olmalıdır. Arka arkaya birçok kez bir kısa ve bir uzun işle hazırlanan atların o yarışı hedef yaptığı düşünülebilir. Çıkardığı dereceler de iyiyse dikkate alınması gerekir. 

UZUN ZAMANDIR KOŞMAYAN ATLARIN GALOPLARI NASIL OLMALI?


Uzun zamandır koşmayan atların galopları incelenirken en önemli husus, o atın ne vakitten beri koşmadığı, çalışmalarına, katılacağı yarıştan kaç gün ya da ay önce başladığıdır. 

Burada da idman programı önemli bir veridir. 6 aydır start almayan bir safkan, birkaç galopla o yarışa giriyorsa başarılı olma ihtimali neredeyse yoktur. Elbette burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmakta. Öncelikle safkan ,ara vermeden önce Doğu'da mı koşuyordu, iyi bir ekürinin atı mı, daha önce düzenli galop yapıyor muydu gibi sorulara cevap aranmalıdır. Çünkü az önce de söylediğimiz gibi Doğu'da yaptığı galop tutulmamış,özel bir çiftlikte hazırlanmış veya sakatlığından dolayı kenterlerle hazırlanmış olabilir. 

Ancak bilinmesi gereken en önemli nokta, en az iki ya da iki buçuk ay önce başladığı yarış galoplarını kısa ve uzun işlerle sürdürüp hazırlanan ve iyi dereceler çıkaran atların bir yıl koşmasa da dahi başarılı olma ihtimalleri yüksektir.

Bu ve benzer içeriklerimizi günlük at yarışı galopları paylaşımlarımızın altında bulup okuyabilirsiniz.