ELAZIĞ AT YARIŞI GALOPLARI


1. KOŞU


2. KOŞU


3. KOŞU


4. KOŞU


5. KOŞU


6. KOŞU


7. KOŞU


8. KOŞU


GALOPLAR HAKKINDA KISA BİLGİLER

Yarış atları koşulara hazırlanma aşamasında belirli aralıklarla sahaya inerek idman yaparlar. Kuponlar oluşturulurken birçok veri ile beraber bu etken de göz önüne alınır ve değerlendirmelere buradan elde edilen veriler dahil edilir. 
Safkanlar genellikle 400 - 600 - 800 ve 1200 metrelik galoplarla koşulara hazırlanırlar. Sakatlık veya bir başka sebepten geriye alınmış bir atın galopları incelenirken ne kadar zamandır çalıştığına ve galop mesafe ve derecelerine dikkat edilir. Eğer bu at yaklaşık bir iki ay önce çalışmalarına başlamış ve önce kısa ve ardından uzun galoplar yapmışsa arızalı durumdan kurtulduğu düşünülür ve dereceleri de iyiyse grubun denkliğine göre kuponda değerlendirilir. 

Bir de kenter denilen çalışma şekli vardır. Bu çalışmada safkan hiç sıkılmaz ve kendi halinde adeta yürüyerek galobunu tamamlar. Genellikle sık koşan atlar bu şekilde çalıştırılarak ter attırılır. Çullu çalışan safkanlarda da amaç ter attırmaktır. Bu durumda amaçlanan sıklıkla alınan ilaçların vücuttan çabucak atılmasıdır. 

Türkiye Jokey Kulübü geçtiğimiz yıllarda İstanbul İdman Pisti Programı adı altında yeni bir hizmet sundu. Yarış severler bu vasıta ile İstanbul yarışlarında koşacak olan atların son gün galaoplarını izleyebilmekteler. Böylelikle atların fiziksel durumunu görme imkanı bulmakla beraber galop yaparken sergilediği performansı da daha iyi değerlendirebiliyorlar. Örneğin; 800 // 47 yapan bir İngiliz atının bu dereceyi gerçekleştirirken jokeyi tarafından nasıl bir teşvik yapıldığını görebilmekte atın aynayı rahat mı yoksa zorlanarak mı geçtiğini gözlemleyebilmekteler. 

Umarız ilerleyen dönemde bu hizmet tüm hipodromlara yayılır ve yarış severler de galop mafyasının elinden kurtulurlar. 8 Mart 2017 İstanbul koşularında %2 AGF oranı ve ne hikmetse 2 ganyanla kazanan Red Rose isimli arap atı hala hafızalarımızda.