Günün At Yarışı Galobu Nedir?


Günün at yarışı galobu her gün her ilde yapılan ve koşacak olan atların performansları hakkında bilgi veren içeriklerdir. Türkiye'de toplamda dokuz hipodrom bulunmaktadır. Şuan yapım aşamasında olan Antalya hipodromu ile birlikte onuncusu da yolda sayılır. Bu hipodromların hiçbirinde at yarışı galobu yapılması için özel bir pist bulunmamaktadır.

İstanbul Veliefendi Hipodromu

En önemli koşuların olduğu yer Veliefendi'dir. Dişi Tay deneme, Erkek Tay Deneme, Kısrak Koşusu, Nenehatun ve en önemlisi Gazi koşusu gibi en önemli provolar  Veliefendi'de gerçekleştirmektedir. Yaz sezonun önemli koşularının olduğu bir diğer Hipodrom ise Ankara 75. Yıl hipodromudur. Gazi şampiyonlarının bir çoğu buradan çıkmıştır. Veliefendi'de idmanlar sentetik pist ya da eski kum pist olan iç pistte gerçekleştirilmektedir. Ayrıca İstanbul İdman Pisti programı ile safkanların yaptıkları günün at yarışı galobunun görüntüleri yarış severlerle paylaşılmaktadır.

Adana Yeşiloba Hipodromu

Adana Yeşiloba hipordomu ise daha çok kış sezonlarında haftada üç programın olduğu yerdir. Zaman zaman çevre iller Vali koşusu, Belediye başkanlığı koşusu, Akdeniz Derbisi gibi önemli koşulara ev sahipliği yapar.  Çim sezonu diğer hipordomlara göre en erken açılan pisttir. Burada da gününat yarışı galobu için özel bir pist yoktur. Safkanlar çalışmalarını yarışların yapıldığı kum pistte ya da iç pistte gerçekleştirmektedir.

İzmir Şirinyer Hipodromu


İzmir Şirinyer hipodromu ise yine Yeşiloba gibi kış sezonu sadece kum pist sezonu ile bir kış devam eden hipodromdur. Çim sezonu, Adana hipodromu ile birlikte açılır. Tek farkı Tay koşularının çoğunluğu kum pistte olur. Adana Yeşil Oba'da ise tay koşularında çim ve kum yarışlarına tanık oluruz. Galoplar kum pistte gerçekleşir.

Kocaeli Kartepe Hipodromu

Kocaeli Kartepe hipodromu ise sadece kum pist yarışlarına şahitlik eder. Genelde daha düşük ikramiyeli bir kaç önemli koşuya ev sahipliği yapan ildir. Koşuların toplamına baktığımız daha çok orta ve yüksek ikramiyelerin çıktığı daha çok görülür. Kocaeli'de de idmanlar için özel bir alan yoktur ve günün at yarışı galobu şeklindeki çalışmalar kum pistte yapılır.

Bursa Osman Gazi Hipodromu

Bursa Osman Gazi hipodromu hem çim, hemde kum yarışlarına ev sahipliği yapar. Tıpkı Kartepe hipodromu gibi sürpriz sonuçların çıktığı koşu yeridir. Daha önce keskin virajı olduğu için düzenleme ile 50 metre gidi kısa ve düz viraj ile yeniden hizmete sunulmuştur. İlk başlarda bir çok sakatlık meydana gelse de çim pist oturduktan sonra, bir sorun ile karışılaşılmamıştır. Ayrıca Bursa günün at yarışı galobu da kum pistte yapılır.

Doğu İlleri Galopları

Doğu illerinde ise Elazığ, Diyarbakır, ve Şanlıurfa koşular vardır. Burada start alan atların çoğu sıkıntılı süreçten geçen isimlerdir. Kaba kuma sahip ve yarış programlarının bir çoğunda yüksek ikramiyeler karşımıza çıkar. Genel anlamda Devir yani altılıyı kimsenin bulamadığı yada bir tek kişinin ikramiyeyi aldığı yerlerin çoğu Şanlıurfa, Elazığ ve Diyarbakır hipodromlarından çıkar. Buralardaki galoplar kumda yapılırken sağlıklı bilgiler ne bültenlerde ne de gazetelerde yer alır.