Bugün ilk defa sizlerle düşüncelerimi paylaşma imkânı elde etmiş bulunuyorum. Başarı yakalayarak sizinle olan paylaşımlarımı devam ettireceğimden şüpheniz olmasın. Bana bu şansı veren Sihirli Kantarma Ailesi'ne teşekkür ederim. 

İLK AYAK

İzbırak- Bu atın notunu geçen sene yüksek vermiştim ama sonradan düşürdüm. Şimdi yükseltmeye hazırlanıyorum. İstanbul'daki 1.24 çalışarak galobundan sonraki yalnızca 400 metre olan 28 rahat işi gösteriyor ki bu yarış hedef yapılmış. Orjini uzunda gitmeyeceğinin, son yarışı da gitmediğinin nişanesi. Biz nereye bakacağız? Ondan önceki koşusuna elbet. Kubalı'nın arkasından ikinci olduğunda bir içeri bir dışarı, bir içeri bir dışarı derken yarış bitti. At iyice kendini buldu. Bunu da nereden anlıyoruz? Elbette o yarıştan sonra Ayhan Kurşun'la koşmasından. Şimdi de Akın Sözen binmiş. Akın varken Kurtel Ekürisi, Ayhan'a at vermiyor, vermez de. Bugün en güvendiğim at, kazanmazsa da siz ilk yarışını hedef yapıp takip listenize yazmayı unutmayın derim. 

Son iki yarışında dilbağı takmayınca iyi koştu. Bugün de takmıyor. 

Babürbey- Grupta en çok tabelaya giren at, en başarılı olanlardan da biri. Son yarışlarında kazanmayı arzular gördüm. Tolga Yıldız'la aynı mesafede ikinci olduğu yarış da iyiydi. 

1400 metre ıslak kumda 1 kere kazandı. Orjini uzuncu diyor. 

400- 27 
800- 55 Hafif çalışarak

Ulubilge- Kazandığı koşuda iyi bir sprint attı. Ama o gün ben zorlanarak kazandığını gördüm. Bugün hem Kocaeli olduğundan hem de Kocakaya bindiği için yazacağım. 

1300 sentetik pistte 1 defa kazandı. Orjini çimci diyor.

400-29 
1000-1.10 Hafif çalışarak

İKİNCİ AYAK

Maicon- İlk koşmaya başladığı zamanlarda grup iki, grup üç, grup bir... Peş peşe koşuyor, etrafına umut saçıyordu. Sonra sakatlandı, bir daha da iflah olmadı at. İlk iki koşusunda beklendiği gibi olmayınca starta kadar kulaklık takısı takılmaya başlandı. Baktılar ki at üst üste iki yarış kazandı, takıdan istediklerini aldıklarını gördüler. Sakatlığından döndüğünde aynı takılarla yine başarılı bir döneme girdi. Sonra birden starta kadar kapalı gözlüğe geçtiler, atta yine düşüş başladı. Sonra dilbağı eklendi. Demek ki yarışta dilini ısırıyor artık. At yine toparladı. İkinci olduğu koşuda ben kazanacağını düşünmüştüm ama yemedi. Torcularis teslim olmadı. Bugünkü yarış 1200 metre üzerinden yapılacak. Bu at da mesafe ayırmıyor zaten. Jokeyi de tartışmasız bir şekilde Akın Sözen, birlikte iki yarış kazandılar. Biri uzun, biri de kısa. Çalışmaları müthiş diyemem ancak bu gruba yeter. 

Sentetikte iki (1300m-2000m), çimde de iki yarış kazandı (1000m-1200m). 

400- 25
600- 38 rahat. (iç pist)

Mühendis- Sakarya Koşusu'nda beşinci olduğunda Gazi şampiyonu filan diye konuşulmaya başlamıştı. İki ay araya girdi. Sentetikte iyi başladı. Sonra arıza verdi. Uzunca zaman pistlerden uzak kaldı. Sonrası da malumunuz. Safkan takı konusunda da yanlış tercih kurbanı oluyor olabilir. Neden diye sorarsanız ilk başladığında kapalı gözlük, kulaklık takısı vardı. Bugüne kadar ise starta kadar göz koruyucu, starta kadar kapalı gözlük ve kulaklık takılarıyla koşuyordu. Sahipleri sorunu anlamış olacak ki yeniden o başarılı olduğu kapalı gözlük-kulaklık kombinasyonuna döndüler. Çünkü kazandığı bütün koşularda bu takısı vardı. Bugün yine daha iyi koşacağından bir gram şüphem yok. 

1200 metre çim, 1300 m sentetik ve 2000 m sentetik olmak üzere üç yarış kazandı. Bugün tam uygun takıyla koşuyor. 

400 m-25
800 m-52 rahat

Fearless Girl- Bu pistin başarılı atlarından biri. Dördüncü olduğu son yarış bu grupların ağa babalarının arasındaydı. Bu kez biraz daha düşük seviyeli atlar var. 

Hepsi Kocaeli'nde, ikisi 1200 m, ikisi de 1400 metrede toplamda dört birinciliği var. 

400 m-25
600 m-39 rahat. 

ÜÇÜNCÜ AYAK

Ecrin Sultan- Kocaeli'de esip gürleyen Gönülkırmaz'ın kardeşi. 1200 metre 1.15 yaptığı yarışlar gücünü gösteriyor. İstanbul'daki ilk iki başarısız koşusundan sonra takılan kulaklık takısı çok işe yaradı. Bugün de onunla koşacak. Son geçildiği Lord Admiral, daha kaliteliydi, daha formdaydı. Bu grup ağzına layık. Aklımda tek soru var: Hışman niye bu ata binmiyor.

Tam kısacı. 

400 m-23
600 m-37 rahat (iç pist)

Innocent Ghost- İlk defa koştu, kazandı. O gün yarışa iyi başlayamadı, yer tutamadı, en dışarılardan dolandı. Sonunda da düzlüğe gelindi. Orada ne kadar iyi hazırlandığını da, gücünü de gösterip kazandı. Güzel anlattım ama öyle şampiyon olacak bir kumaşı da yok. Kurtel Ekürisi'nin orta sınıf atlarından biri. 

Uzunda daha iyi koşar. 

400 m-25
1000 m-1.04
1200 m-1.18 rahat.

Uçanat- Hışman Çizik'in tercih ettiği at. Bana sorsalar Ecrin Sultan'a binerdim. En son da beraberdiler ama o gün Uçanat, nal toplamıştı. Zaten son iki yarışında starta kadar kapalı gözlük, starta kadar kulaklık takılıyordu ve başarısızlıklar geldi. Ondan önce ise tıpkı bugünkü gibi kulaklık takılıyordu. Bakalım takı değişikliği ne kadar etkisini gösterecek. 

400 m-24
1000 m-1.05 rahat

Celaliye- Satış koşusunu burunla kaybettikten sonra satıldı. İlk defa yeni sahiplerinin ismiyle koşacak. İlginç olan da takısının tamamen değiştirilmesi. Bugün starta kadar kulaklıkla koşuyor. Daha önce ise dilbağı takılıyordu. Aslında ikinci koşusunu kazanırken kapalı gözlük ve starta kadar kulaklık vardı. Sonra da bu takıyı takarak iyi koştu. Birden takısı değişti. Ben çok da başarılı olduğunu söyleyemem. Bugünkü yarışını merak ediyorum.

400 m- 26
1000 m-1.04 hafif çalışarak

DÖRDÜNCÜ AYAK

Bu ayakla ilgili yorumum olmayacak. Ben de çözmekte zorlandım. Numara sırasına göre şablonuma yazacağım. Kimsenin kafasını karıştırmak istemem. 

BEŞİNCİ AYAK

Black Wasp- İlginçtir ki bu ata Gökhan Kocakaya ilk defa binecek. Hışman Çizik, bu atı daha iyi tanıyor. Yaşı ilerlemesine rağmen iyi yarışlar yapmaya devam ediyor. İstanbul'daki üçüncülüğü de bunu gösteriyor. 

400 m-23
800 m-48 rahat

Behramkale- Çıktığı gibi bitirmeyi deneyecek. Tam da öyle bir grup buldu. Hışman Çizik, nefesini iyi kullanırsa şansı var. Benden demesi.

400 m-24
600 m-37 rahat

Hosli- Yarış istediği gibi yavaş ilerleyecek. Mahsun atına hâkim. Üç ay sonra yarış koşup nefeslendi. İddialı olur. 

400 m-24
800 m-52 rahat

Black Adler- Bu gruptan sürpriz de çıkar. Çıkarsa o da Black Adler olur. Tolga böyle yarışta boşuna binmez. En azından adını tabelada görürüz. 

400 m-26
600 m-40 rahat

Suvla Point- Grubun kalitelilerinden. Daha önce de birkaç ay koşmamasına rağmen iyi geri dönüşü olmuştu. Gruptaki en genç at. Kilosu da çok hafif. Dişi olmasa daha ön sırada değerlendirirdim.

400 m-26
600 m-36 rahat

SON AYAK

Ündeğer- İşte benim takip ettiğim atlardan biri daha. Bu at ne zaman patlayacak diye uzun zamandır bekliyorum ama hiç yani, bir adım ilerleme yok. Sen Derhadır gibi bir atın öz kardeşi ol fakat daha maidenden çıkama. Bugünün farkı da şu: İlk kez uzunda koşacak. Biliyorsunuz Derhadır uzunda çok iyi koşardı. Aynı orjin olunca ben daha çok güvenir oldum. Gelin bugün işimizi son ayakta bu ata bırakalım. Gökhan Kocakaya'nın ustalığına güvenelim. Hakkımızda da hayırlısı olsun. Hepinize bol şans olsun. 

Hasan Kurtuluş Kocaeli At Yarışı Tahminleri

3-1-8-2-4
3-4-7
3-6-5-2
2-3-4-5-1
5-4-6-1-7
8 ÜNDEĞER BANKO

105 TL