Klasikleşen ve merakla beklenen tay analizlerimize İstanbul'da devam ediyoruz. Her zaman yinelemekte fayda gördüğümüz için bir kez daha hatırlatıyoruz: Yapılan yorum ve analizler günübirlik değil tayın yarış yaşamına ilişkindir. Bir safkan yarış hayatına kötü başlayıp ardından şampiyon da olabilir. Bu gerçeği unutmayalım.

İstanbul 3. Koşu Tay Analizleri

ALTINAKAR: Yarış yaşamının ilk yedi koşusunun beşini kazanan ve birçok üst düzey koşuda tabela içerisinde yer alıp bir kez G3 ve yedi defa Kısa Vade yarış kazanan  Led Zeplin ile anneden kardeştir. Tam kardeşi Meridya'nın koşu hayatı kısa sürmüştür. Özellikle kısa ve orta mesafede iyi koşmasını bekliyoruz.

BİRİNDAR: Çim kum ayırt etmeden kazanan Hamza Bin Davut ile anneden kardeş olan tayın aynı eşleşmeden doğan kardeşi Ride High kısa mesafe kum yarışlarında başarılı olmaktadır. Mesafe ve pist ayırt etmeyecektir.

ERPRES: Anne kardeşlerinden Prenses Pera 1800 metre çim pistte maidene veda ederken Prenses Dehere 1300 metre sentetik pistte kazanmıştır. Pressing'in Unaccounted For'dan olma tayı Bekirim süratli bir isim olmakla beraber bugüne kadar kısa mesafe yarışlarında iyi koşmuştur.

EXRANGER: Tam kardeşi Exchanger yarış hayatının ilk startında 1200 metre sentetik pistte maidene veda ederken sonrasında uzun mesafe yarışlarını tercihlemiş ve başarı sağlamıştır.

GREY CLOUD: 1. koşuda start alan Green Gullet için yaptığımız analizin aynısı bu safkan için de geçerli.

KALKANDERE: Anne kardeşi Hokkabaz kısa mesafe koşularını tercih etmektedir ve yalnızca bir kez kazanmıştır. Luxor - Fantastic Fellow eşleşmesinin ilk tayı.

KILIÇKAYA: Anne kardeşleri Ocean Eye, Call Of Duty ve Asilbey toplamda 82 kez koşmuş ve üç kez kazanabilmişlerdir. Trapper'ın Strike The Gold'dan ilk tayı.

KÖSEOĞLU: Annesi Zümrütgöz yarış hayatı boyunca kısa ve orta mesafeyi tercihlediği koşularında iki kez kazanabilmiş ve bu iki yarışta da üzerinde tayın bugünkü jokeyi Gökhan Kocakaya yer almıştır. Luxor -Eagle Eyed eşleşmelerine baktığımızda dört kez koşup uzun mesafe çim pistte iki kez kazanan Erentay ve G3 II. İnönü koşusu galibi Finesse'yi görüyoruz.

DIAMOND DASH: Pimienta'nın koşan iki tayından Samper Fi neredeyse hiç varlık gösteremezken Vishnu üç kez koşup bir kez kazanmıştır. Country Reel'in Manila'dan olma ilk tayı. Safkanın büyük annesi Cessy'nin bir Castle Rising temsilcisi olduğunu ve Atmanların at hazırlamada fazla aceleci davranmadığını göz önünde bulundurmak lazım.

EYLEMCAN: Anne kardeşi Clemenza yarış hayatının ilk koşusuna çim pistte favori çıktı fakat üç koşuluk yarış hayatı boyunca kazanamadı. Annesi tam bir kapalı kutu.

KARAMELEK: Babası Student Council ABD'de grup koşu kazanmış bir safkan annesi Frigidette ise Stakes koşu galibi. Student Council'in ülkemizde koşan tek tay Ege Kartal da yarış hayatı boyunca tabela yapamamıştı.

MOON QUEEN: Tam kardeşi Hattuşaş yarış hayatının ilk koşusunu 1300 metre ağır çimde kazanmıştı. Daha sonraki dönemlerde ise uzun mesafeyi tercihleyip üç kez kazandı.

VELVET: Tam kardeşi Fresia 1200 ve 1400 metre kumda toplam üç kez kazanmıştır. Annesi Silky yarış hayatının ilk üç startını kazanmıştır.