En Son

Post Top Ad

10 Eylül 2019 Salı

11 Eylül İstanbul At Yarışı Galopları

9.KOŞUNedir?

At yarışı galop; yarış atlarının koşulara hazırlanma aşamasında belirli aralıklarla sahaya inerek yaptıkları idmanlara verilen addır. Kuponlar oluşturulurken birçok veri ile beraber bu etken de göz önüne alınır ve değerlendirmelere buradan elde edilen veriler dahil edilir.

Galop Mesafeleri

Safkanlar genellikle 400 - 600 - 800 ve 1200 metrelik at yarışı galop şeklinde koşulara hazırlanırlar. Sakatlık veya bir başka sebepten geriye alınmış bir atın galopları incelenirken ne kadar zamandır çalıştığına ve galop mesafe ve derecelerine dikkat edilir. Eğer bu at yaklaşık bir iki ay önce çalışmalarına başlamış ve önce kısa ve ardından uzun galoplar yapmışsa arızalı durumdan kurtulduğu düşünülür ve dereceleri de iyiyse grubun denkliğine göre kuponda değerlendirilir.

Çeşitleri


Bir de kenter denilen çalışma at yarışı galop şekli vardır. Bu çalışmada safkan hiç sıkılmaz ve kendi halinde adeta yürüyerek galobunu tamamlar. Genellikle sık koşan atlar bu şekilde çalıştırılarak ter attırılır. Çullu çalışan safkanlarda da amaç ter attırmaktır. Bu durumda amaçlanan sıklıkla alınan ilaçların vücuttan çabucak atılmasıdır.

Galop Mafyası

Türkiye Jokey Kulübü geçtiğimiz yıllarda İstanbul İdman Pisti Programı adı altında yeni bir hizmet sundu. Yarış severler bu vasıta ile İstanbul yarışlarında koşacak olan atların son gün galaoplarını izleyebilmekteler. Böylelikle atların fiziksel durumunu görme imkanı bulmakla beraber galop yaparken sergilediği performansı da daha iyi değerlendirebiliyorlar. Örneğin; 800 // 47 yapan bir İngiliz atının bu dereceyi gerçekleştirirken jokeyi tarafından nasıl bir teşvik yapıldığını görebilmekte atın aynayı rahat mı yoksa zorlanarak mı geçtiğini gözlemleyebilmekteler.

Umarız ilerleyen dönemde bu hizmet tüm hipodromlara yayılır ve yarış severler de at yarışı galop mafyasının elinden kurtulurlar. 8 Mart 2017 İstanbul koşularında %2 AGF oranı ve ne hikmetse 2 ganyanla kazanan Red Rose isimli arap atı hala hafızalarımızda.


At yarışı galop hakkında sizlerle daha sonra daha farklı paylaşımlarda da bulunacağız. Sitemizde yer alan diğer paylaşımlara da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Çalışmalarınızda başarı sağlayarak altılı ganyan ikramiyesine ulaşmanız için elimizden gelen desteği siz yarış sever dostlarımıza vermeye hazırız. 

Herkese bol şans diliyoruz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Sayfalar