Evcil Atların Tarihsel Gelişimi Hakkında 6 Ek BilgiHer gün hayatımızın içinde olan atlar hakkındaki bilgi yelpazemizi genişletmeye devam ediyoruz. Bugün evcil atların tarihsel gelişimi hakkında zihnimizi açacak bilgiler yer vereceğiz.

Evcil Atların Tarihsel Gelişimi Hakkında 6 Ek Bilgi

1-) Atların 55 milyon yıllık bir tarihi vardır. Günümüz evcilleştirilmiş atların atasının da Equus Caballus denilen bir hayvan cinsi olduğu söylenmektedir. Yaklaşık olarak atmış milyon yıllık bir değişim sürecinin ardından günümüz atlarına dönüşmüşlerdir.


2-) Elbette at benzeri farklı türler de yaşamıştır. Onlar da Orta Asya'nın vahşi çöllerinde türemişlerdir ve hayatta kalan tek akrabaları Przewalski olarak da adlandırılan Mongolian atlarıdır. Bu tür milattan önce 3000 yıllarında Ruslar tarafından evcilleştirilen ilk attır.


3-) Aslında bu türün de yok olduğu düşünülüyordu ancak Colonel Nikolai Przewalski adlı Rus kaşif 1881 yılında yaptığı bir keşifle Gobi Çölü'nde bu atların halen yaşadığını keşfetti.


4-) Przewalski atlarında evcil akrabalarına nazaran iki kromozom eksiktir ve ayrı bir at ırkı olarak sınıflandırılmaktadırlar. At Familyasına dahil edilen beş cins daha vardır ve bunlar Düzlük Zebrası, Dağ Zebrası, Grevy Zebrası, Afrika Eşeği ve Asya Vahşi Eşeğidir. Aşağıdaki resimde bir Grevy Zebrası görmektesiniz. Bu tür sadece Kenya ve Etiyopya'da bulunuyor.

5-) Bazı at türlerinin soyu da yakın zamanda tükenmiştir. Bu hususta insanoğlunun etkisi çok büyüktür. Örnek vermek gerekirse 1870 yıllarında Güney Afrika yerlileri Guagga türünü avlayarak yok etmiştir. Guaggalar yarı zebra olarak sınıflandırılmaktadır.


6-) Türlerin kromozom sayıları farklı olduğu için çiftleşmeleri sonucu doğan yavrular kısırdır (Erkek eşek- kısrak çiftleşmesi) ancak nasıl olduysa Mongolian atları ile evcil atların yavruları doğurgan olmaktadır.

Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.