Serini ilk bölümünde G1 TBMM Koşusu'nda Turbo'nun domine ettiği koşuyu işlemiştik. Serinin ikinci bölümünde ise şampiyon Kafkaslı'nın muhteşem sprinti sonucunda iki safkanı foto finiş resminin ayırdığı G1 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koşusu'nu ele alacağız.

Turbonun zaferiyle sonuçlanan ilk randevu sonrasında Kafkaslı fanatikleri bir köşeye çekilerek 2400m çim pistte koşulacak olan G1 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koşusu'nu beklemeye başlamışlardı. Kafkaslı fanları ilk randevuda mesafenin kısalığından yakınırken Turbo taraftarları ''Uzun kısa fark etmez Turbo affetmez'' diyerek kızdırıyorlardı.

Gerçekten de kısa mesafede Turbo'nun sürati karşısında adeta ezilen rakipleri bu defa sonucu merakla bekliyordu. İçlerinde az da olsa bir umut kırıntısı olmakla beraber Turbo'nun her koşusunda aynayı geçerkenki kendine olan güveni ve diriliği rakiplerini adeta yıkıma uğratıyordu. Kim varsa geçmişti. Yenilmezlik ünvanına bir son vermek için tek umut ilk kez çıkacağı uzun mesafeden etkilenmesi ve Kafkaslı'nın bitirici sprintiydi.

Nihayet beklenen gün gelip çatmıştı. Takvim yaprakları 13 Haziran 2009'u gösteriyordu. Ankara'da hava açık, çim pist normaldi. Safkanlar padok gezintilerini yaptıktan sonra start gerisinde toplandılar ve teker teker yerlerini aldılar. Spikerin şu sözleriyle heyecan doruğa yükseldi: Start verildi ve 61.Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koşusu başladı. Dış kulvardan on numaralı Turbo geldi ve koşunun liderliğini aldı...

Sonra ne mi oldu?