5 Maddede Kovboyların ve Kızılderililerin Benekli Atlarının Hikayesi


Vahşi batı filmlerinde sürülerin başında duran Kovboyların altında hep bir benekli at vardır. Peki nedir bu benekli atların hikayesi, neden beneklere sahipler, nereden geldiler? Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı bu içeriğimizde mevcut.

1-) İspanyol kaşif Hernando Cortes şöhret ve servet elde etmek için Yeni Dünya'ya yelken açar ve tarihçi Diaz Del Castillo'nun aktarımıyla yanında götürdüğü atların içinde benekli yağız bir at vardır.


2-) Amerikan yerlileri bu beneklerin kutsal işaretler olduğuna inanmaktaydı. Özellikle Comanche Kızılderili kabilesinde benekli atın özel bir yeri vardı. Reis'in sol arkasındaki abimiz çekmiş altına bir benekli.


3-) Bu atların en özel yanı ise beneklere sebep olan genetik sırrın halen çözülememiş olması ve her beneğin bir diğerinden farklı görüntüye sahip oluşu.


4-) Geniş göğüsleri ve güçlü sağrıları vardır. Cigado yükseklikleri 162-172 cm arasında olup yaklaşık ağırlıkları 500-550 kg aralığındadır.


5-) Çalışma kabiliyetleri ve dayanıklılıkları onları kovboyların vazgeçilmezi haline getirdi. Yeşilçam, benekli olmasa da akıtmalı bulmuş bir tane :D


Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.