Atların Kökeni Hakkında Daha Önce Duymadığınız Ufkunuzu Açacak 8 BilgiAtların Kökeni Hakkında Daha Önce Duymadığınız Ufkunuzu Açıcı 8 Bilgi

1-)  Bir mamut türü olan Candylartha'nın atların ilk atası olduğu düşünülmektedir. Bu ilkel canlılara ait bulunan kalıntılar yetmiş beş milyon öncesine işaret etmekle birlikte toynaklı hayvanların öncüleridir.2-)  Bu tür neredeyse bir tilkiyle aynı boydaydı ve ilk zamanlarda beş parmağı vardı. Ancak zaman içerisinde Kuzey Yarım Kürede meydana gelen iklim değişikliği ile beraber bataklıklarda avantaj olan bu parmaklar otlaklarda zorluk yaşatmaya başladı.

3-) Milyonlarca yılla ifade edilebilecek bir süreçte Pleohippus olarak isimlendirilen ve tek parmaklı atların atası olarak bahsi geçen türe kadar parmak sayısında kademeli olarak azalma oldu.


4-) İlk at türlerinin dişleri bataklığa uyumluydu ve yumuşak bitkilerin öğütülmesine göre gelişmişti. Savanalara geçildikten sonra oradaki sindirimi zor olan sert bitkilerde yetersiz kaldı. Bu sebepten dolayı dişlerde ve ona orantılı olarak kafatasında büyüme ve gelişim meydana geldi.


5-) Yabani tavşan büyüklüğünde olan dört parmağa sahip Eohippus ise at türünün ilk atalarından bir diğeridir.

6-) Asya kıtasında gelişen Bozkır atları bugünkü birçok cinse atalık yapmaktadır. Batı Avrupa ve Ukrayna civarında gelişen Yayla atları ise bugün Tarpan dediğimiz sıcakkanlı atların atasıdır.


7-) Kuzey Avrupa bölgesinde gelişen Orman atı bugünkü soğukkanlı atlara atalık yaparken Vahşi Tundra atları ise günümüzde Pony olarak bilinen atların öncüsü oldu.


8-) Amerika kıtasında ise tüm atgiller yaklaşık 8000 yıl önce tahminen büyük bir salgın sonucunda yok oldu.Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.