02 Aralık Bursa 1. Koşu Tay AnalizleriTay anazlilerimize 2 Aralık Bursa 1. Koşu ile devam ediyoruz. Getirdiğimiz yenilikle tayların yakın akrabalarının kazandıkları koşuları da ekledik. Böylece yarış karakterleri hakkında bir fikir sahibi olmanızı planlıyoruz.

BURSA 1. KOŞU TAY ANALİZLERİ

BABA FERHAT: Kısa ve orta mesafede etkili olan WHITE SOX ile anne kardeşi olup şu ana kadarki 12 yarışlık kariyeri boyunca 1400 metre kum pistte bir kez kazanıp katıldığı son 2000 metre mesafeli kum koşusunda ikinci olan BATAJA ile tam kardeştir. Bataja ise önde gitmeyi seven süratli bir tay.

BATAJA'nın maidene veda ettiği koşuKING OF SONALP: Annesi Asikır G2 galibi ALWAYS PRESİDENT ile anneden kardeş olmakla beraber başarısız olsa da G1 Ayasofya Koşusuna iştirak etmiş ve iki Kısa Vade 7 bir Kısa Vade 6 koşu galibi bir kısraktır. Her ne kadar çim pistte kuma nazaran daha iyi yarışlar yapmış olsa da Kaneko'nun Sea Hero'dan I SAW THE SUN ve WHITE IRON gibi isimleri vermiş olduğu unutulmamalı.

ASİKIR'ın 10 boy geç çıkmasına rağmen kazandığı Kısa Vade 7 BEHZAT ILGAZ KOŞUSUMY FIRST SON: Annesi SECURE ROCK mesafe ayırt etmeden çim pistte etkili yarışlar yapmış dört koşu galibi bir kısraktır. Safkanın koşan yakın akrabası yok ve vefat eden annesinin start alacak olan ilk tayı. Ayrıca annesi SECURE ROCK, yarış hayatını 2014 yılında noktalayan ve oldukça başarılı bir kariyeri olan EXCELLENT ROCK isimli kısrakla anneden kardeştir.

Secure Rock isimli kısrağın Bursa çiminde kazandığı H17 koşu
THOJEY: Yarış hayatına Adana'da başlayan fakat daha sonra doğu illerindeki hipodromlara transfer olan KARTALBEY isimli safkanla anneden kardeştir. Kartalbey biri 1200 ve kalanları 1700 -2000 metre arası mesafelerde altı koşu kazanmıştır.  PRESSING'in EAGLE EYED'dan olma tayı JAYLEE ise 1500 metre kum pistte bir koşu galibidir.

KARTAL BEY isimli safkanın 1800 metre kum pistte kazandığı Kısa Vade 6 SGK Elazığ İl Müdürlüğü Koşusu


BARBAYANNI: Yarış hayatının ilk startını tayın bugünkü jokeyi Deniz Yıldız idaresinde beyaz bayrak ayna yaparak kazanan, kısa mesafe çim ve kum pist koşularında dört yarış galibi Bursa Güzeli isimli safkanla anneden kardeştir.

Bursa Güzeli isimli safkanın Deniz Yıldız idaresinde maidenden çıktığı koşu


CENA MUNZUR: Annesi Dut Beyaz yarış hayatının ikinci koşusunu kazanmış ve daha çok uzun mesafe yarışlarında boy göstermiş; biri Kısa Vade 6 olmak üzere toplam dört koşu galibi bir kısraktır. Ayrıca G1 Ayasofya Koşusu'na iştirak edip dokuzuncu olmasının yanı sıra ekseriyetle Kısa Vade düzeyindeki koşularda mücadele etmiştir. Cena Munzur annesinin ölmesi sebebiyle koşan ve bundan sonra koşacak olan tek tayı.

Dut Beyaz isimli kısrağın 1400 metre kum pistte kazandığı H17 koşu.

HOSLI GOLD: Orta ve uzun mesafe koşularında başarı sağlayan HOSLI, LIKAPA ve METİN BABA isimli safkanlarla anneden kardeştir. Annesi BELGİNİM 1600 ve 1900 metre ıslak kum pistte iki yarış kazanmış bir kısraktır. Fairson'ın Strike The Gold'dan ilk tayı TİBO da 1500 ve 1900 metre kum pist olmak üzere iki yarış galibi bir isimdir.

Hosli isimli safkanın İstanbul Hipodromu'nda Halis Karataş idaresinde kazandığı Kısa Vade 8 Basri Çifkurt Koşusu


IRON STAR: Annesi LUCKY ONE hiç koşmamış bir kısraktır ve koşan ilk tayı da Iron Star. Daha önceki OUT OF CONTROL -STRIKE THE GOLD eşleşmesi olan Birbeyhan isimli tay da iki kez start almış ve varlık gösterememiş. Nasıl koşacağı bizim için de merak konusu olan bir tay.

LA REYNA: Tay satışlarında 115.000 dolara alınan annesi POMEROL hiç koşmamış bir kısraktır ve ardından annelik yapması için Ömer Halim Aydın tarafından 7.000 dolar bedelle alınmıştır. Babası Proud Citizen ise G1 koşu galibi tayları olan bir aygırdır. Annesinin babası Honour And Glory aynı zamanda G1 koşu galibi GOOD CURRY'nin annesi LAUD'un da babasıdır. Ülkemiz pistlerine yatkın olan bu orjinden iyi bir performans bekliyoruz.

2008 yılında G1 Kentucky OAKS'ı kazanan Proud Citizen tayı Proud Spell'in performansı
PRENSES İLSU: Annesi Çay Güzeli'nin koşan ilk tayı. Çay Güzeli ise G3 koşuda tabelası bulunan Kısa Vade 7 galibi bir kısraktır. Ayrıca G1 Çaldıran Koşusu'na iştirak edip başarı sağlayamamıştır. Annesinin tam kardeşi olan FATOŞIM'ın koşan tek tayı ise birkaç gün önce Urfa'da koşan UÇANASLAN'dır. Anne hattından diğer yakın akrabalarına baktığımızda üçlülüğüne döndüğünde uzun mesafede daha etkili olacağını düşünüyoruz.
Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.