ADANA AT YARIŞI GALOPLARI


1. KOŞU


2. KOŞU


3. KOŞU


4. KOŞU


5. KOŞU


6. KOŞU


7. KOŞU


8. KOŞU


9. KOŞU


10. KOŞUAT YARIŞI GALOPLARINI NEDEN HER İLDE İZLEYEMİYORUZ?


İnsan bazen soruyor. Neden, diyor kendi kendisine. TJK'nın imkanı mı yok? Galop işi neden at yarışları alanında Türkiye'nin tek gücü Türkiye Jokey Kulübü'nün elinde değil? Niçin yarışsever, galop bilgisine güvenemiyor? Galop mafyası söylentilerinin bitmeme sebebi nedir?

İmkan var, güç var ama hizmet yok, istek yok. Yarışsever bir tane atın galobunu dahi görmediği Urfa programlarında dahi 2 milyon TL tevziye ulaştırıyor. Niye zahmet etsinler ki? Paraları akrabalara dağıtmak dışında yaptıkları hiçbir şey yok. TV programındakiler akraba, spikerler akraba, kurumda çalışanlar akraba. Bu güzide kurum bir kesim tarafından ele geçirilmiş ve istediklerini yapıyorlar. 

Bu sorunu daha önce defalarca ele almıştık. Asıl meselemiz idman pisti programının yetersizliği konusu ve diğer illerde neden hazırlanmadığı. Kamereman gırla, para tonla, ekipman çuvalla fakat yarışsever keriz. Adamlar böyle görüyor. Yoksa koşan ve galop yapan her atın görüntüsü, çalışmanın başından sonuna dek aktarılırdı. Bakınız Amerika'da böyle yapıyorlar. Çünkü adamlar şeffaf. At yarışlarını bu şekilde endüstri hâline getirmişler. İnsanlar gişeye güvenerek gidiyor. Paralarının üç beş tezgahçı tarafından hiç edilmeyeceğini biliyorlar. 

Artık zamanı geldi. TJK kapılarını da, kesenin ağzını da sonuna kadar açmalı. Hem idman pistinin kapsamını genişletmeli hem de galopları daha şeffaf bir şekilde yarışsevere sunmalı. Eğer biz kendimizi güvende hissedersek daha çok bahis oynar, atçılığın gelişmesine daha çok katkıda bulunuruz.