at yarışı galopları

ELAZIĞ AT YARIŞI GALOPLARI

1. KOŞU


2. KOŞU


3. KOŞU


4. KOŞU


5. KOŞU


6. KOŞUDOĞU İLLERİNDE KOŞAN ATLARIN YARIŞ GALOPLARI HAKKINDA

Zor değil aslında. Doğu illerinde koşan atların yarış galoplarının sağlıklı bir şekilde tutulup yarışsevere ulaştırılması hiç zor değil. Kim bu işi zorlaştırıyor? TJK neden sessiz?

Adana, Kocaeli, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir... Bu illerde işler tıkırında. Galoplar zaman zaman eksik de olsa tutulup kayıt altına alınıyor. Ama Diyarbakır, Elazığ, Urfa dediğiniz zaman olay tam tersine dönüyor. Ortada galop filan yok. Olan da her koşuda bir ya da iki atın bazen bir, bazen de iki galobu. Sahi ne oluyor oralarda? Bu atlar hiç mi çalışmıyor? Çalışıyorlarsa yarış galopları nerede? 

TJK, galobunu dahi bilmediğimiz atlara bahis yapmamızı istiyor. Sanki o illerde sözü geçmiyor gibi de bir izlenim uyandırıyor. Dünyanın hiçbir yerinde bu denli karanlık bir kurum yok. Amerika'da, Avrupa'da, bırakın bunları Arjantin'de, Brezilya'da bile her şey şeffaf. Zaten adamlar şeffaf oldukları için yarışçılığı sürekli geliştiriyorlar. 

Bizde öyle mi? 

Sistem tıkır tıkır işliyor. TJK, yarışseverin sesi yükselmeyince kendi sesini de kısıyor. Onlar için mühim olan Türk yarışçılığının gelişmesi değil, kasaya giren para. Eğer öyle olmasaydı, şu anda dünyada aranan aygırlardan biri olan Daredevil'i ABD'ye yollarlar mıydı? Doğu'da biri ya da birilerinin kafasına göre at oynatmasına izin verirler miydi? Asla! 

Doğu illerinde koşan atların yarış galoplarının olmaması tam bir garabet, hatta rezalettir. Bu ayıp da TJK'nındır. Tabii utanmalarının olmaması konusu çok başka. Üç beş kişi kurumu eline almış, akrabalarını, arkadaşlarını işe yerleştiriyor. Birilerinin cebini şişirmek için ısmarlama programlar yapılıyor. Saati 1.500 liradan ödemeler yapılıyor. İş yarışseverin sorununu çözmeye gelince de kasa bir anda boşalıyor. 

Çözüm basit.

Kurarsın ülke çapında bir ekip, hipodromlarda maaşla çalıştırırsın. Hem yarış galoplarını kayıt altına alırsın hem de her öalışmayı tek tek not edip kamuya açık bir şekilde resmî sitende yayınlarsın. Böylelikle yarışseveri keriz yerine koymayı da bırakmış olursun.