At Yarışı Koşu İstatistikleri


Koşu İstatistikleri Nedir?

Koşu istatistikleri her yıl güncelenen veridir. Özellikle bu yıl bir çok koşu şartı at yarışları koşularına eklenmiştir. Handikap koşularda özellikle yeni eklemeler oldu. Handikap puanı sınırlamasıyla bir çok kendi gücünde performanslar ortaya koyan isimlerinde kazanç sağlamaları biraz zorlaştı. Bu yıl özellikle geçtiğimiz senelere göre daha sürpriz sonuçların çıktığı görülüyor.Irklara Göre İstatistikler

Koşu İstatistikleri çim ve kum pist olarak ikiye ayrılır. İngiliz safkanların katıldığı Şartlı koşuların bir çoğunda zaman zaman sürpriz isimlerin kazandığı daha çok görülür. Kum pist koşularında ise özellikle ŞARTLI-3 koşularda favorilerin şansı bir hayli azdır.Handikap-16 ve Handikap-17 koşularda keza sürpriz ve bomba isimlerin kazandığı koşu istatistikleridir. Kısa Vade koşularda bir ve ikinci atlar, Açık grup koşulardaysa favori ve plase isimlerin kazanma oranı çok yüksektir. Handikap-14 koşularda genellikle ağır kilolu handikap puanı yüksek isimler kazanırlar. Handikap-21 ise güç dengesinin eşit olduğu koşu şartıdır. Ağır kilolu sürpriz isimlerin bir çok kez kazandığı görülür.

Arap isimlerde ise Handikap koşular değişkenlik gösterirler. Handikap-21 koşularda İngiliz atlarına göre tam tersi daha çok hafif kilolu atların şans bir hayli fazladır. Handikap-14 koşulardaysa yine ağır kilolu favori isimleri kazandığı ve iyi sonuç aldığı koşu istatistikleridir. Handikap-15 ve Handika-16 koşular orta dengede geçerler. Favori, plase ve sürpriz isimler eşit şanstadır. Gurup yarışlarda ise yine favori isimler güç dengesi farkıyla daha çok kazanan olmuşlardır.

Maiden Koşu İstatistikleri

Maiden koşularda genellikle ilk üç isim foto finişe çok yakındır. Maiden koşular bölündüğünde ise birisinden sürpriz çıkma olasılığı çok yüksektir. İngiliz atlarında ŞARTLI-1 yarışlar daha çok Orjin ve idman performansına göre belirlenir. Bunlarda kendi tercihimiz çok önemlidir. Son olarak 3 yaşlılığında hiç koşu kazanmamış Arap atları için düzenlenen ŞARTLI-19 koşularda ise favori isimler daha çok kazananlardır. Koşu İstatistikleri sağladığı bilgiler açısından çok önem arz etmektedir.


Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. Sevgili sihirli kantarma sizi beğenerek takip ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum iyiki varsiniz

    YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)