At Yarışı Koşu Şartı Nedir? • Neden Bilinmesi Gerekir?Bugün siz yarış sever arkadaşlarıma at yarışı koşu şartının ne olduğunu, bizler için ne anlam ifade ettiğini anlatacağım. Bu yıl yenilenen TJK Genel Hükümleri uyarınca at yarışı koşu şartlarında da birçok farklılık meydana geldi.Ancak bu yazı dizimin devamında seçtiğimiz safkanları detaylı inceleyerek; hangi koşuda kaçıncı olmuşlar, sonraki koşularında neler yapmışlar, diyerek en dip noktaya kadar inecek ve sizleri aydınlatacağım. Bu konuda uzman olmanızın önünü açacağım.

Beni dikkatle takip eder ve yazılarımı özenle okursanız, sadece at yarışı koşu şartında değil, at yarışlarında kazanmaya götüren yolun birçok püf noktasıyla ilgili bilgi edineceğinizin teminatını verebilirim. Site yönetiminin benden paylaşmamı istediği bilgileri bilgim dahilinde sizlere detaylı bir şekilde sunacağım. 

At Yarışı Koşu Şartı Nedir?


At yarışı koşu şartı, çerçevesi Türkiye Jokey Kulübü at yarışları yönetmeliği genel hükümlerinde belirlenen bir uygulamadır. Hangi atın kaç handikap puanı ile ne tip koşulara iştirak edebileceği ve o yıl içerisinde elde ettiği toplam kazançla hangi koşu şartlarında mücadeleye katılabileceği bu şekilde belirlenir.

Nasıl Dolar?

Her yılın ilk günü olan 1 Ocak tarihinde atların tüm kazanç miktarları sıfırlanırken handikap puanlarında da güncellemeye gidilir. Bu içeriğimizde sizlere genel bilgiler vereceğiz ancak ilerleyen günlerde yayınlayacağımız at yarışı koşu şartı serisi ile her koşu şartını tek tek inceleyecek ve sizlere bu konuda ışık olacağız. Bu sebepten de bugün için yüzeysel bir bakışla çok derine inmeden sizlerin de bu hususta az çok fikir sahibi olmasını hedefliyoruz.

Bir safkan koşu kazandıkça kazancında o yarışın ikramiyesi ve at sahibi primi oranında, handikap puanında ise birincilik elde ettiği mücadelenin zorluk derecesine göre  bir artış meydana gelir. Bütün atların kariyerlerine başladıklarındaki handikap puanları sıfırdır. Bazen iki yarış kazanan bir atın 80 handikaba sahip olduğunu görürken kimi zaman birçok birinciliği olan bir safkanda bu rakamın kıyasla daha düşük olduğu görülebilir. 

Diyelim ki; ilk şartlı 1 koşusunu kazanan bir at ardından grup yarışı ilk sırada bitirmiş olsun. İşte bu tayın handikap hanesindeki sayı katıldığı on yarışta beş birincilik yapmış bir başka attan fazla olabilir. 

Bilinmesi Neden Gerekli?

Bilindiği üzere belirli bir klasın altında kalan atların sahipleri ve antrenörleri bizim tabirimizle yarış seçerek koşulara iştirak etmektedir. Bu seçim ise tamamen atın handikabına ve elde ettiği kazancına bağlıdır. İşte at yarışı koşu şartının önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Çünkü dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de orta düzey atların sahipleri at yarışı koşu şartını doldurmak konusunda cömert davranmamakta ve bazen kazanabileceği bir yarıştan farklı bir neticeyle ayrılıp hemen akabinde benzer şartlarda benzer atlara uzak fark yapabilmektedir.

Şimdi çatlak sesler yükselip ''Her at kazanmaya koşar, bir at sahaya gelene kadar çok emek harcanıyor. Bunlar şehir efsaneleri'' diyecektir. Ancak biz belirli bir temele dayandıramadığımız ve örneklerini çoğaltamadığımız hiçbir konuda cümle kurma taraftarı değiliz. Sahada herkesçe bilinen ama ne hikmetse sürekli inkar edilen bu konu her gün birçok yarış severi mağdur ederken sesimizi kısmanın doğru olmadığına ve bilginin paylaştıkça çoğaldığına inananlardanız. 


Paylaştığım bu bilgiler bittiğinde siz de elinize bülteni alıp ya da bilgisayar başına geçip bir yarışta koşan atları tek tek inceleyebilecek ve koşu şartı dolanları elinizle koymuş gibi bulabileceksiniz. Bu şekilde o ayaktaki tercihlerinizde de daha iyi isabet sağlayacaksınız. 

Eğer sizler bir atın o koşuya katılmadan önceki kazancıyla hangi tip şartlarda koşabileceğini bilirseniz, o günkü performansı hakkında da üç aşağı beş yukarı bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Bunlarla ilgili özel örnekleri daha sonraki paylaşımlarda sizlerle buluşturup çok daha aydınlatıcı bilgiler ışığında yolumuza devam edeceğiz. Gerçekten de at yarışı koşu şartına hakim olmak bir yarış sever için ne kadar büyük bir önem arz ediyor, bunu bu yazı dizimi takip ederek daha iyi anlayacaksınız.


Bir sonraki yazımızda il il tüm at yarışı koşu şartını tek tek açarak hangi kazancın hangi koşuya tekabül ettiğini, handikap yarışların puan aralığını inceleyeceğiz. Takipte kalın. Sağlıcakla kalın.


Etiketler

Yorum Gönder

2 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.
  1. cevap alamadık dün yazdım

    YanıtlaSil
  2. Selam ben ordu ünyeden recep 4 kasım ankara tahminleri verebilirmisiniz saybilar

    YanıtlaSil