AT YARIŞI GALOPLARI


At yarışı galopları artık yeni sayfamızda sizlerle. Daha kullanışlı, daha zarif ve daha etkili; üstelik birçok istatistiki bilgiyi de içerisinde barındıran eşsiz bir sunum. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak at yarışı galopları ve diğer bilgilere ulaşabilirsiniz. 


At Yarışı Galopları Nedir?

At yarışı galopları, yarış severlerin ve tahmin veren yorumcuların her gün açıklanan programlardaki koşulara çalışırken olmazsa olmaz verilerinen biridir. Safkanların yaptıkları yarış öncesi çalışmalar ışığında o günkü form durumu hakkında bir değerlendirme yapılır ve grubun uygunluğuna göre şablona ya da kupona yazılır. 

Bugün sizlere galop dereceler, iç pist, çullu çalışma, sprint ve galop arasındaki farklar gibi bilgiler sunacağız. 


Sprint ve Galop Arasındaki Fark Nedir?


Sprint ve galop arasındaki fark aslında çok büyük bir önem arz etmemektedir. Belki teknik terimlerin geçerli olduğu sahada konuşmalar esnasında anlaşılırlık yaratması açısından kullanılabilir ama ganyan bayilerinde veya çeşitli ortamlarda yarış severler için yapılan tüm çalışmalar galop olarak isimlendirilir. Ancak biz yine de küçük bir bilgilendirme yapalım.

At yarışı galoplarında çeşitli derecelendirmeler mevcuttur. Örneğin; 200 metre, 400 metre, 600 metre, 800 metre sprint olarak adlandırılırken bunun üzerindeki mesafeler için galop terimi kullanılır. 

Atların Galop Dereceleri Nasıl Olmalı?

Atların galop derecelerinin nasıl olması gerektiği konusunu net bir şey söyleyerek açıklamak zor olsa da ışık tutması maksadıyla bir dipnot düşülebilir. Genellikle Arap atlarında 100 metre için 7 saniye, İngilizlerde ise 100 metre için 6 saniye referans alınır. Daha açıklayıcı olmamız gerekirse, şöyle izah edebiliriz. 

Örneğin; bir Arap atı 600 metreyi normal kum pistte 42 saniye rahat bir biçimde koşuyorsa, galop bilgisi olarak 600 metre // 42 rahat şeklinde geçilir ve bu normal bir sonuçtur. Ancak 600 metre 39 rahat, 40 rahat, 41 rahat yapmışsa bunlar daha iyi derecelerdir ve atın formunun iyi olduğunu yansıtır. Ancak verdiğimiz örnekler normal kum pist için geçerlidir. Sentetik pistte daha iyi dereceler çıktığından bu bilgi referans alınamaz.

İç Pist Nedir? 

İç pist, yarışların koşulduğu kum piste göre daha ağır olan ve derecelerin de ona göre daha fazla çıktığı idman yollarıdır. Neredeyse bütün hipodromlarımızda iç pist vardır ve galoplarda da ''İÇ'' şeklinde gösterilir. İç pistteki derecesi 600 metre için 42 saniye olan bir Arap atının, norma pistte aynı dereceyi yapan ata göre daha iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Çullu Çalışma Nedir?

Bazen çalışmaları incelerken Çullu ibaresini görürüz. İşte bu çullu çalışmadır. Genellikle atların ter atması için yapılır. Sebep olarak da kullanılan tedavi maksatlı bir ilaç veya ara veren safkanların fazla kiloları gösterilebilir. 

Daha fazla bilgi ve paylaşım için sitemizi takip etmeye devam edin. Şansınız bol olsun, iyi çalışmalar.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.