01 Şubat Gizli Eküri İzmir At Yarışı TahminleriGİZLİ EKÜRİ İZMİR AT YARIŞI TAHMİNLERİ


KÖSEM SULTAN: Bugün Kaizbert ile bu anne hattının eşleşmesini görünce bir analiz yapma gereği hissettim. Dört yaşında kariyerine başlıyor olması bende ufak sorunları olduğu hissi uyandırdı. Ancak daha sonraki yıllarda annelik dönemi için aklımızda olması gereken bir kısrak olduğunu düşünüyorum. Bugün eğer üç yaşlı olsaydı, yanına at yazmazdım ancak dediğim gibi 4 yaşında başlayan safkanlara karşı hep bir önyargım var. 

Grup 1 İstiklal Savaşı Koşusu üçüncüsü Demirdelen'i veren annesi Nurkut ilgimi çok çeken bir kısrak fakat bir türlü zaman ayırıp üzerinde duramadım. Dediğim gibi bugün onun kızının Kaizbert'le eşleştiğini görünce analiz yazmak zaruri bir hâl aldı. Dün gece biraz da vaktimin olmasından ötürü araştırma yapabildim. Tahminlerimde yaptığım yorumlardan zaten orjine ne denli meraklı olduğumu biliyorsunuz. Bu konuda araştırma yapıp bilgi dağarcığımı artırmaktan ve öğrendiklerimi sizlerle de paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Ben ilgilenmiyorum, diyenler doğrudan aşağıya inip yazdığım diğer atlarla ilgili yorumları okuyarak şablonu inceleyebilir. ''Atları seviyorum, tanımak istiyorum'' diyenlerle zaman makinesine gireceğiz. 

Şunu da belirtmek isterim ki; bu analizleri yaparken terimsel ifadeler kullanmaktan kaçınıyor ve herkesin anlayacağı kelimler kullanmaya gayret ediyorum. O yüzden işin bilenleri tarafından ''yakın akrabalık'' farklı algılanabilir. Ancak ben sadece burada yalınlaştırma yaptığımın altını çizmek istiyorum.

Öncelikle ikinci anne Nurkut (Sam Tiki - All Most)'un orjininden başlayalım. Gözünüze hemen All Most takılmış olmalı ki Caş'tan olma tayları Hasanşah ve Aslan Parçası'nın yanı sıra Sülo'dan alınan Yamaner bilindik isimler olarak öne çıkıyor. 

Asıl değineceğim nokta kısrak babası hanesindeki Sam Tiki olacak. Ülkemizdeki tek temsilcisi Nurkut görünüyor. Ama öncesinde Caş - SANIBEL IA orjinine girmemiz gerekiyor. Bildiğiniz üzere bu ikili çok kaliteli atlar verdiler; Uçanbey ve Uçan. Hatta bir tayları Uçankral 750.000 TL gibi astronomik ve rekor bir rakama satılmıştı. İşte Sam Tiki'nin SANIBEL IA'dan alınma bir tayı var; CALAMARE. Şu anda kızlarının tayları Katar'da koşuyor. IFAHR'ın sitesi yanıt vermediğinden çok detaylı bilgi toplayamadım.


CALAMARE (SAM TIKI - SANIBEL IA)

Şimdi analizimizin ikinci kısmına geçelim. Ülkemizde tayları koşan ve Amerika'dan ayrılana dek lider aygır konumunda olan Monarch Ah'ı herkes bilir. Bu safkan Arap atçılığımıza büyük katkıları olan bir isim. Ülkemizde koşan önemli temsilcilerini sıralayacak olursak; Elmasbike, Sarraf, Baturşah, Cabire, Ersanağa, Bodrum Kalesi, Kamuran, Ozanşah ilk önce söylenmesi gereken isimler. Daha fazlası için buraya tıklayabilirsiniz.

MONARCH AH ( WIKING - SASANKA)


İşte Monarch Ah ve Nurkut arasında kan bağı bakımından bir yakınlık var. Her iki safkanda da Wiking ve Sabellina'yı görebiliyoruz. Aynı zamanda Monarch Ah ve Sanibel IA arasında da kan hattı bakımından bir yakınlık bulunuyor. Monarch Ah, annesi Sabellina gibi bir Triple Crown sahibi olan Sasanka'nın oğlu iken, SANIBEL IA, Sasanka'nın torunu ve her ikisinde de Sabellina'yı görebiliyoruz. 
Arap atlarına mahsus Triple Crown galibi Sabellina, Arap atçılığında, özellikle Polonya ve Amerika'da çok önemli bir dişi olarak görülüyor. Gen aktarımı muhteşem ve en az dört jenerasyon boyunca etkilerini gösterdiği söyleniyor. En önemli tayı olan Sambor'un da aynı derecede önem arz eden iki tayı var; Samtyr ve Sam Tiki. Yani Nurkut'un babası  olan Sam Tiki. Gerçekten de Sabellina hakkında yazacak çok şey olduğunu gördüm ancak saat 04:30 ve uykum geldi. Ayrıca sizleri de teferruatlarla yormak istemiyorum. 

SABELLINA (ABU AFAS - SABDA)

Son olarak sizlere Sabellina'nın en önemli tayı olarak lanse edilen ve Kösem Sultan'ın da üçüncü babası olan Sambor'un bir fotoğrafını iletmek istiyorum.


SAMBOR (CZORT - SABELLINA)

Yine bu koşuda Demirsoy'un anne kardeşi Muammerağa da iyi orjinli bir diğer at olarak ön plana çıkıyor. 


MONSTER MAN: Yaklaşık bir yıldır koşmasa da son üç haftada iki defa 1200 - 1.15 rahat dereceli galop, iki adet 1000 metre ve bunlardan en sonuncusu 1.03, bir adet de sprinti bulunuyor. Kurtel Harası adına start alacak olan safkan kusursuz bir hazırlık döneminden geçmiş. Grup 3 galibi The Last Legend ile anneden kardeş olan Monster Man'in bugün ağır kilosuna rağmen bu gruba hakimiyet kurarak kazanmasını bekliyor ve günün bankosu olarak öneriyorum. 

Sitemizi desteklemeyi ihmal etmeyen tüm yarış sever dostlarıma teşekkür ediyorum. Şansınız bol, bahtınız açık olsun. 

GİZLİ EKÜRİ KOCAELİ AT YARIŞI TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZGizli Eküri İzmir At Yarışı Tahminleri 

11.6.1.3 // 10.12.7
2.4.1.5.3
1.8.5.7
6.5.1
3.1.8 // 6.9
3 MONSTER MAN BANKO

50.4 TL // 147 TL 

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.