19 Ocak Gizli Eküri İstanbul At Yarışı Tahminleri
İSTANBUL AT YARIŞI TAHMİNLERİ

Twitter'da kendisini yabancı yarış uzmanı olarak tanıtan bir hadsizle giriştiğim tartışmaya değinmenin de tam sırası. Bahsi geçen şahıs Teofilo için kısa mesafe atı vurgusu yapmıştı. Çünkü Teofilo çok kısa süren kariyerinde sadece 1400 metre mesafeli yarışlara iştirak edip kazanmıştı. Arkadaşın at bilgisi ise Google'a Teofilo yazıp koştuğu yarışlara bakmaktan öte gidemedi. Oysa ki Teofilo bir Galileo temsilcisi ve Coolmore Harası yeni bir Galileo için milyonlarca dolar harcıyor. Aşağıya Galileo'nun aygırlık kariyerinde verdiği başlıca safkanların bir listesini bırakacağım. Fotoğrafı büyüterek inceleyebilirsiniz. 

Değerli dostlar, ne yazık ki son dönemlerde kendisini yarış uzmanı olarak tanıtarak bir paralı siteden diğer paralı siteye transfer olan ancak Galileo deseniz ''Astronom mu?'' diyecek tipler yarış severi sömürmeye devam ediyor. Bunlar boşta kalınca da hepimizden daha azılı yarış sever dostu gözükmekten de imtina etmiyorlar. Ancak buldukları ilk fırsatta yeniden paralı bir düzen kuruyorlar. 
At bilgisi olmayan bu kişilere karşı uyanık olmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle yabancı yarışlarda, iki tane yurtdışı site öğrenip biraz da İngilizce bilen soyguncular piyasaya yabancı yarış uzmanı olarak çıkıyor. Benim naçizane tavsiyem; hiçbir paralı site ya da gruba paranızı kaptırmamanız. Sosyal medyada ücretsiz olarak fikir ve görüşlerini paylaşan birçok değerli insan var. Biz bize yeteriz. 
SONEMİR: Geçtiğimiz yıl İstanbul'da benzer grupları geçerken zorlanmayan ve hatta daha iyi atlar arasında da iyi yerlerde bitiren Sonemir, son startında virajı oldukça kolay bir tempoyla geldi ve dışa açıldıktan sonra yaptığı ataklar safkana üçüncülük getirdi. O gün önünde bitiren isimler ise Sinanlı ve Dalicim'di. Sinanlı o yarışının ardından Akkula, Madrabaz ve Amankaya arasında ikincilik, Dalicim ise iki boy geç başladığı koşuda Reisoğlu, Gümüşkesen ve Ulukız'ın dört boy gerisinde bitirirken Kazdağı, Sahipbey ve Abuş'u geçti. Gidişatın da lehine olacağına inandığım mücadelede aprantisi iyi sevk ve idare edebilirse, bu rakiplerini geçebileceğine inanıyor ve güne risk alarak başlamak isteyenler için tek olarak öneriyorum. 

AGERA: Agera hakkında daha önce çok uzun yorumlarım oldu. Bu tayın tam bir uzun mesafe atı olduğuna dair inancım tam. Bugün bu mesafede çok başarılı olacağını düşünüyorum. Son günlerde Gökhan Kocakaya formsuz lakin bu safkanın bu grubu, bu mesafede geçme şansı çok yüksek. Ancak bence dişli bir rakibi olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Ki onun hakkında detaylı bir yorum da hazırladım.

KAYI OVASI: Kurt Ekürisi'ne ait Wolfs Breath'i hatırlayanlarınız olacaktır. İngiltere'de başladığı kariyerine Türkiye'de devam etmiş, kısa vadeli ve grup mücadelelere iştirak etmişti. Tek birinciliğini ise kısa vadeli 8 koşu olan, 2400 metre mesafeli Kaya Erkkul Koşusu'nda almıştı. İşte bu safkanın annesi Uva ile Kayı Ovası'nın anneleri aynı; Lady Of The Sea. Buna ilaveten Star Baby, yine uzun mesafe atları olan Giray Kasırgası ve Stormborn'u veren No Comment'le de tam kardeş. 

Madem orjin konuşuyoruz sizlere Kurt Ekürisi'nin ülkemize kazandırdığı ve bu anne hattının ilk temsilcisi olan Lady Of The Sea hakkında çok enteresan bir detay daha vermek istiyorum. Bu kısrağın tıpkı Uva (The Best - Lady Of The Sea), No Comment (Thunder Bolt - Lady Of The Sea) ve Star Baby (Thunder Bolt - Lady Of The Sea) gibi bir dişisi olan ve Godolphin adına grup yarışlar kazanan Bahr (Generous - Lady Of The Sea), annelik kariyerinde iki grup 1 galibi Nahrain (Selkirk - Bahr) isimli kısrağı veriyor ve Nahrain de Dubawi'den Godolphin'in nadide safkanı Benbatl'ı (Dubawi - Nahrain) veriyor. Takip edenler bilecektir; Benbatl ülkemizde start almaktan son anda vazgeçmiş bir isim ve şu anda Avustralya, Almanya ve Dubai'de Grup 1 kazanmış bir at. 

Durumun atçılığımız açısından vehametini kısaca özetlemek gerekirse;

Avrupa'da Lady Of The Sea  -> Bahr -> Nahrain -> Benbatl
Türkiye'de Lady Of The Sea -> Uva -> Wolfs Breath
                         -> No Comment - > Giray Kasırgası ve Stormborn
                         -> Star Baby -> Satisfaction, Kayı Ovası ve My Real Star

Gördüğünüz üzere elimize Lady Of The Sea gibi çok iyi bir anne geçmiş ve bence The Best, Thunderbolt ve Dilum gibi uygun olmayan eşleşmelerde harcanmış. Avrupa'da ise şampiyon anneden şampiyon dişi alınmak suretiyle yola devam edilmiş ve nihayetinde Benbatl gibi bir safkana kadar gelinmiş. Bu anne hattı acaba ileride ne gibi şampiyonlar verecek çok merak ediyorum. Yerli atçılarımızın da biraz araştırmayla uygun babayı tespit edip şampiyon bir tay elde etme şansı hâlâ mevcut.

BURAKŞAH: Bu safkanın İstanbul'daki tek sentetik mücadelesi Grup 3 Anafartalar Koşusu. O günkü mücadeleyi dün gibi hatırlıyorum çünkü bence pek şansı olmayan Burakşah kendisinden beklediğimin çok üstünde bir mücadele örneği sergileyerek iç kulvardan etkili bir yarışa imza atmıştı. Sonrasında anlam veremediğim bir şekilde ilgilileri tarafından ilki beş gün sonra olmak üzere on beş günde üç kere piste çıkarıldı, ki bu durum taydan çok şey götürdü. Bence kariyerinin başından bu yana daha idareli koşulsa, şu anda bambaşka bir şey konuşuyor olabilirdik. İlk on yarışında iki açık ve iki de kısa vadeli yarış seçimi çok yanlıştı. Bugüne dönecek olursak; rakipleri bu safkandan çok da kaliteli değiller ve zaten bu gruplara diş geçirebileceğini daha önceki performanslarında bizlere göstermişti. Bugün de programı cazip duruma getirebilecek atlar listesinde bende ilk sırada yer alıyor. 

Bugün orjine girdik Burakşah hakkında neden böyle methiyeler düzdüğümü de anlatayım. Bu kapsamda Burakşah'ın (Powerscourt - Kansas) annesi Kansas hakkında da birkaç kelam etmemiz gerekiyor. Burakşah'ın Danimarka ve Dubai'de koşan Without Fear (Refuse To Bend - Kansas)  isimli kardeşi Grup 3 galibi bir isim. Burakşah ve Without Fear arasındaki ortak nokta ise Power Scourt ve Refuse To Bend'in birer Sadler's Wells temsilcileri olmaları. Yani Burakşah ve Without Fear'ın akrabalık derecesi çok yüksek. 

Bir diğer anne kardeşi Autor (Authorized - Kansas) İtalya'da grup yarış kazanmış bir safkan. Tesadüf'e bakın ki Autor'un babası Authorized da bir Sadler's Wells temsilcisi. 

Son olarak, anne Kansas (Kahyasi - Khalafiya)'ın anne kardeşi Predappio  (Polish Precedent - Khalafiya)İngiltere'nin Ascot Hipodromu'nda Grup 2 yarış kazanmış bir isim. Elbette bu hattın temelinde de geçtiğimiz günlerde üzerinde durduğum Annaniashvili de olduğu gibi Aga Khan Ekürisine ait olan Khalafiya (Darhaan - Khalafiyn) isimli kısrak var. Bu anne hattı diyorum çünkü Khalafiya'nın -burada değinmeyeceğim- grup koşu galibi safkanlar vermiş başka dişilerde imzası var. Mesela Maktoum Ekürisi adına annelik yapan Khamseh'in (Thatching - Khalafiya)Bonus (Cadeaux Genereux - Khamseh) İrlanda'da Grup 3 kazanmış ve Listed koşularda başarı sağlamış bir isim. Third Set (Royal Applause - Khamseh) handikap koşu kazanmış, grup koşularda tabela yapmış bir başka safkan.

Kansas, Lady Of The Sea ayarında bir anne değil ancak ülkemiz şartlarına göre kalite diyebiliriz. Burakşah için de doğru tercih yapılarak Powerscourt'a gidilmiş. Son noktayı koyacak olursak; Burakşah uzun mesafeye çok yatkın bir at ve ilgilileri tarafından tadında ve yerinde koşulursa, başarılı olması işten bile değil. Geçtiğimiz yılın yoğun temposunun ufak tefek sorunlara yol açtığı da bariz fakat henüz geç değil. Umarım hak ettiği yeri alır. Bazı safkanlar sahibini seçemiyor;,ne yazık ki.

URASHAN: İki yarış önce Eskayra'ya geçildi ancak o gün üç ay aranın etkilerini sonuna dek yaşadı. Kazandığı mücadelede de geçtiği gruba nazaran çok iyi bir performans sergilediğini söyleyemeyeceğim ancak bugün en büyük avantajının temponun çok yükselmeyecek olması. Çünkü önde ne Guduric ne Plovdiv ne de Magic Ramper yarışı aşırı süratlenecektir. Bence az atlı bu koşuda her üçü de tempoyu tatlı tutup tabela şansını düzlüğe taşımayı deneyecektir. İlk 1000 metrenin 1.03 - 1.05 arası geçileceğini düşünüyorum ki bu da Urashan için büyük fırsat demek. 

Şansınız bol, bahtınız açık olsun. 

Gizli Eküri İstanbul At Yarışı Tahminleri 

NORMAL KUPON

1 SONEMİR 
5.1
4.1.2.6.8.7
5.6.2.7.1
1 URASHAN BANKO
8.4.2.10.9

21 TL

GENİŞ KUPON

1.11.10.6.4.7
5.1
4.1.2.6.8.7
5.6.2.7.1
1 URASHAN BANKO
8.4.2.10.9

126 TL 


1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.