21 Kasım Gizli Eküri İstanbul At Yarışı Tahminleri


GİZLİ EKÜRİ İSTANBUL AT YARIŞI TAHMİNLERİ

Yeni sitemiz için geri sayım devam ediyor. Artık yolun sonuna geldik sayılır. Birlikte hep daha iyiye ilerlemek dileğiyle... 

1. AYAK

Günün ilk ayağı bana oldukça karışık geldi ve sürpriz çıkma ihtimalini yüksek gördüğüm mücadelede elimden geldiğince çok safkana da şans vermeye çalıştım.  Ancak sadece bir isme yorum yazacağım. Diğer safkanları tuttuğum sırayla şablonuma ekledim.

CAMGÖZ: Dökerbey, Şafakhanım, Cemilem, Coşartay ve Esanadolu gibi isimlerle anneden kardeş olan Camgöz, anlaşılacağı üzere genellikle kum pistte daha başarılı olan safkanlarla akraba. Üç aydır pistlerden uzak olsa da özellikle bu ay içerisinde gerçekleştirdiği galoplarında 1000 metreyi 26 // 1.08 yaptığı işi çok iyi. Kariyerine başladığında birlikte olduğu binicisi Akın Sözen'in yeniden tercihi de manidar. Bence daha etkili olacağı kum piste dönen safkan güne sürprizle başlamak isteyenlerin ilk tercihi olabilir.

2. AYAK

BIG INVINCIBLE:  Kurtel Ekürisi'ni başarıdan başarıya sürükleyen Perfect Warrior ile anneden kardeş olan Big İnvincible benim daima arkasında durduğum ve Türkiye'de bugüne dek start almış en iyi İngiliz atları arasında gördüğüm İnvincible Son'ın bir tayı. İnvincible Son henüz aygırlık kariyerinde kendini tam olarak gösterememiş olsa da vermiş olduğu safkanların pist ayırt etmediğine ikna oldum. Bu tayda ilgimi çeken bir diğer husus ise bugünkü jokeyi Ahmet Çelik idaresinde gerçekleştirdiği ve 1200 m - 24 // 1.12 çalışarak şeklinde bir derece elde ettiği galobu. Özellikle İstanbul'daki maiden ve şartlı 1 mücadelelerde Ahmet Çelik kendi çalıştırdığı safkanlarla çok şanslı oluyor.

CREED BOY: İdman pistinde eşgalli bir tay olarak gözüme çarpan Creed Boy diğer şartlı 1 mücadelede koşacak olan ekürisi Go For The After'la yaptığı çalışmadaki çok rahat görüntüsüyle de ilgimi çekti. Makine provasında da rakiplerini gerisinde bırakarak birinci olan ve 400 m // 22.5 rahat yapan safkanın anne kardeşleri uzun mesafeye daha yatkındı. Dipnot geçmek gerekirse; anne kardeşi Mister Baron tayın bugünkü jokeyi Uğur Polat ile maidene veda etmişti. 

WILD OCEAN: İlk iki startını kazandıktan sonra kısa vadeli ve açık koşularda boy gösteren Seyyah ile anneden kardeş olan Wild Ocean bir Offlee Wild temsilcisi ve onun koşan ilk tayları da iyi sprinterler olarak ön plana çıktılar. Nayef'in anne hattında yer aldığı safkanlar ise ekseriyetle uzun mesafeye daha yatkın oluyorlar. Örnek verecek olursak; Voldemort ve Funny Familiar. Zaten ülkemizde koşan tay adedi henüz dört. İdman pistinde sağlıklı gördüğüm isimler arasında yer alan Wild Ocean'ın 1000 metre üzerinden gerçekleştirdiği üst üste üç galobu bulunuyor ve elde ettiği dereceler de oldukça tatminkar (1.00-1.01-1.00) 400 m - 22.7 kısa çalışmasının yanı sıra makine provası da güzel görünen taya şans vermekte fayda var. 

3. AYAK


KARAHEVES: Son startında Crimian Wind'a mağlup olan safkan o gün yarışı en geride takip etti ve tüm rakiplerinden çok daha dinç bir şekilde virajı dönmesine rağmen jokeyinin yeterli düzeyde iyi binememesi neticesinde koşudan ikincilikle ayrıldı. Düzlüğe gelinirken yarışın favorisi olan Crimian Wind'ı yakın takip eden safkan rakibinin önü açıldığında henüz iyi bir sprint yolu bulamamıştı. Ardından iki rakibinin arasına girdi ve burada da bir müddet oyalandı. Tamamen düz yola çıktığında ise tabir-i caizse atı alan Üsküdar'ı geçmişti. Sonrasında yaptığı ataklar ise yakın ara ikincilik getirmekten öte geçmedi. Bu kez daha iyi bir hazırlık döneminden geçmesinin yanı sıra mesafenin 200 metre uzamış olması da bir avantaj. Ayrıca Halis Karataş'ın da safkana olumlu katkılar yapacağından şüphem yok. Bu şartlar göz önüne alındığında rövanşı alma ihtimali çok yüksek olan Karaheves'i günün bankosu olarak öneriyorum. 


4. AYAK


RAMPAGE: Birlikte gerçekleştirdiği 1000 metrelik galobunda 1.00 rahat gibi bir derece çıkaran ve ekürisi Crimean Wind'a göre  çok rahat olan Rampage tıpkı anne kardeşi Miss Planet gibi kaliteli bir safkan. Grup 1 Çaldıran'da pek bir varlık gösteremese de öncesinde katıldığı kısa vadeli 7 Şerafettin Gedik koşusundaki Kenobi arkası ikinciliği bu tür gruplar için yeterli görünüyor. 

KIZIL TÜY: Şeker Hanım, Beyaz Bulut ve Şeker Ağa ile anneden kardeş olan Kızıl Tüy maiden mücadelede 1300 1.17 hiç zorlanmadan yaparken en yakın rakibine de 7 boy fark yapmıştı. Bu koşusunun ardından üç kez piste çıkan ve bir kısa işin ardından iki uzun galoba imza atan kısrak 400 m - 24.6 rahat, 1000 m - 24.3 // 1.01.6 rahat ve son olarak yine 1000 m - 23.2 // 58.5 rahat şeklinde dereceler elde ederken formunu bir adım öteye taşıdığını da gösteriyor. 

5. AYAK


SILVER ARROW: Kurtel Ekürisi bu sezon İngilizler'de gerçekten iyi atlar çıkardı ve rekabete yeniden dahil oldu. Silver Arrow bir Matercraftsman temsilcisi olarak ön plana çıkıyor. Yine Eküri'nin aynı aygırdan olma Road Warrior isimli tayı da bu sezon iki kez koştu ve bir kez çim pistte kazanırken yaklaşık üç ay sonra mücadele ettiği sentetik pistte üçüncülükte kaldı. Ancak benim dikkatimi çeken şey Mastercraftsman taylarının ülkemizde sağlıklı bir yarış kariyerine sahip olmaması. New Epoch ve Great Master'a bakacak olursak onların da taylık döneminin sancılı ve aralarla dolu olduğunu görebiliriz. Kısacası; henüz sağlıklı bir Mastercratfsman temsilcisinin nasıl koşabileceği hakkında bir fikir sahibi değiliz. Umarım bu tayın kariyeri sağlıklı geçer çünkü ben bu orjinin neler yapabileceğini gerçekten çok merak ediyorum. 11 Kasım'da gerçekleştirdiği 25 // 1.00 // 1.12lik 1200 metre galobunu oldukça etkileyici buldum ve şampiyon jokeyiyle ilk sıradan şans vermek gerektiğine inanıyorum.


KAYI BEYİ: Kısrak babası Mujahid ülkemize Kurtiniadis gibi bir şampiyonu kazandırdı. Ayrıca ülkemizde koşan bir diğer tayı da Godolphin Ekürisi'ne ait olan Bailus; o da 2009 yılında Grup 2 Anadolu Koşusu'ndan galibiyetle ayrılmıştı. Çelikoğlu Ekürisi daha önce yine kısrak babası Mujahid olan bir safkanı pistlerimizle tanıştırsa da bu tay ancak 4 yaşında yarış koşabilmiş ve 4-5 koşuluk kariyerinde de başarılı olamamıştı. Kayı Beyi'nin tam kardeşi Kaçar Fevzi ise yine Çelikoğlu yetiştirmesi olmakla beraber start aldığı 18 koşuda 11 kez tabelaya girmiş, üç de birinciliği olan bir safkan. Muhtemelen bu tay yaşadığı ufak tefek sorunlar nedeniyle elden çıkarıldı ancak orada sergilediği performans yabana atılacak gibi değil. Kayı Beyi'ne dönecek olursak; iyi bir pedigriye sahip ve eküri de tayı elinde tutmuş. Demek ki sağlıklı bir yarış kariyerine sahip olması ihtimali epey yüksek. Yeterli kısa ve uzun işlerle buraya iştirak edecek olmasının yanı sıra ekürileri de iyi orjine sahip ve burada bu üçlüden iyi bir performans beklemek yerinde olur. 

ALLEGRO FIDDLE: Anne kardeşleri Cyrstal Fiddle ve Quaviy kariyerlerinin ilk koşusunu kazanarak maidenden çıkmıştı. Zaten daha önce Aracı Ekürisi'nin sistemi ile ilgili kısa bir bilgi vererek taylarını ilk yarışlarına nasıl hazırladıkları hususunda detaya inmiştim. Bu tip yarışlardaki başarılarının temelinde de bu yatıyor. Buna ilaveten iyi annelere sahip olduklarını ve orjin eşleştirmelerinde Avrupa standartlarında atçılık yaptıklarını söylemek de mümkün. Bir safkanın doğumundan kariyerine dek işlerini pek şansa bıraktıkları söylenemez. Eğer bir taydan birkaç yarış içerisinde bekledikleri verimi alamazlarsa da hemen elden çıkarıyorlar. Allegro Fiddle'a tekrar dönmemiz gerekirse; bir uzun bir kısa çalışma şeklinde gayet düzenli ve eksiksiz hazırlandığı koşuda gerek eküri gerek orjin olarak ön plandaki atlar arasında olduğu söylenebilir. 

LOBO NEGRO: Kurtiniadis - Sri Pekan eşleşmeleri daima ilgimi çekiyor. Hatta hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Didactic isimli safkan için de bir analiz gerçekleştirmiştim ve start aldığı 14 yarışın 5inde elde ettiği birincilikle beni doğrulamıştı. Didactic'in sağlıklı bir şekilde koşması halinde dört yaşlılığında daha da farklılaşacağını düşünüyorum. Bu eşleşmeye sahip atlara baktığımızda Sharpa, Queen Of Proti ve Kobra isimlerini görüyoruz. Bir de Woods Runner var ki o benim için tam bir hayal kırıklığı. Lobo Negro'nun anne hattının tüm bu saydığım isimlerden daha güçlü olduğunun da altını çizmem gerekiyor. Annesi Providence Grup 1 Ankara Kalesi Koşusu başta olmak üzere birçok grup mücadelede birincilik ipini göğüsleyen Amerikalı ile anneden kardeş ve kendisi de kısa vade birinciliğine sahip olmakla beraber taylık döneminde açık koşularda tabelalara sahip  bir kısrak. Son çalışması 1000 m - 24 // 1.01 rahat şeklinde olan ve bu koşuya hazırım, diyen Lobo Negro'nun kaba kumda daha başarılı olmasını beklediğimin altını çizerek bugün kuponlarda yer verilmesi gerektiğine inanıyorum. 

6. AYAK


LORD OF DARKNESS: Önde gitmeyi seven safkan son uzun mesafeli çim pist koşusunda Lions Rose öne düşünce ikincilikte beklemiş ve son metrelerde yaptığı ataklarla rakibini atlamayı denese de bunda muvaffak olamamıştı. Bugün yine rakibinin önde yapacağı hamleye göre bir yarış startejisi belirleyecektir ve binicisinin de o günkü kadar müsamaha göstereceğine inanmıyorum. Bu defa hem daha yakından takip edecek hem de virajda avans vermeyecektir. Eğer numara için bir çekişme yaşanırsa, sprinter safkanlara gün doğar. HIGH CAT: Başkan Nexia ve Seddifi ile anneden kardeş olan High Cat hatırlayacağınız üzere 7 safkanın start aldığı koşuda %9 AGF oranı ile 6. at durumundaki iken favori olarak önermiştim ve beni o gün yanıltmamıştı. Geçtiği atlar ise Makambo, Akon, Semih Bey, Blue Victory, Junior Dancer ve Cankılıç gibi isimlerdi. Sonrasında ise bir ay ara verdi ve bir öncekine göre ilk 1000 metresi 1 saniye daha kötü koşulan yarışta 6.lıkta kaldı. Daha önce bu mesafede buradaki rakiplerinden Lions Rose'u geçmeyi başaran safkan bugün hafif kilosunun da avantajı ile birinciliğin güçlü adaylarından biri olarak ön plana çıkıyor. 

KAYNARCA: Üst üste üç kez foto finiş çizgisini önde geçerek çok iyi bir form yakalayan safkan, son startında sert rakibi Eskayra'yı atlamayı başarmıştı. Açık 3 galibi Kechiche ile anneden kardeş olan Kaynarca tıpkı onun gibi mesafe ayırt etmese de kariyerine bakıldığında uzun mesafelerde daha başarılı olacakmış gibi duruyor. Bugün de bir kez daha birincilik ipini göğüslemeye çalışacak olan safkan temponun istediği gibi düşük olması halinde çok şanslı duruma gelecektir. Değerli dostlar, siteniz Sihirli Kantarma'nın sizlerin reklam tıklamalarından elde edilen gelir üzerine kurulu sistemini unutmadan, emeğe saygı çerçevesinde duyarlı davranarak engelleyici uygulamalar kullanmadığınız için teşekkür ediyorum. Şansınız bol, bahtınız açık olsun. 

GÜNÜN BURSA TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZGizli Eküri İstanbul At Yarışı Tahminleri  

8.6.7.5.2.1.9.10
2.3.7 // 1.10
5 KARA HEVES BANKO
4.5
3.4.7.11.1
5.6.1 // 2.7

50.4 TL // 140 TL Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.