12 Eylül Gizli Eküri İstanbul At Yarışı Tahminleri

GİZLİ EKÜRİ İSTANBUL AT YARIŞI TAHMİNLERİ

ILDIR ESİNTİSİ: Annesi bir Caş temsilcisi olan Kaizbert tayı Mart ayında dünyaya gelmiş olmasına rağmen ilgilileri tarafından bekletilmiş ve çok uzun süredir idmanda. Hazırlıklarını Ankara'da sürdüren Ildır Esintisi kum pistte gerçekleştirdiği galoplarında tatminkar dereceler de elde etmiş. Annesi Simaycan hiç koşmamış bir kısrak ve özellikle çim pistte her mesafede iyi koşmakla beraber Grup mücadelelerde tabelaları bulunan Yavuzbey ile tam kardeş. Orjin bakımından umut vaat eden tayın ilk startında favori hanesinde değerlendirilmesinde fayda görüyorum. 

Annesi Tatlım şampiyon safkanlardan Bakibey ile tam kardeş olan ve iyi bir hazırlık döneminden geçtiğini gözlemlediğim Tatlıhaber, seri safkan Bordalı ile anneden kardeş olan ve hazırlıklarını İzmir'de birlikte sürdürdüğü jokeyi ile İstanbul'a gelen Mogan Güzeli, annesi Sarısultan kalite isim Bayçora ile anneden kardeş olan Cebelkız ile Kıbrıs, Demircenk ve Mastardağlı ile anneden kardeş olan Meftun benim bu ayak için tercihlerim olacak. 

ÇALTEPE: Henüz altı kez piste çıkmasına rağmen 885 bin TL kazanca sahip olan ve Grup 1 Çanakkale Zaferi Koşusu ve Grup 2 Karacabey Tarım İşletmeleri Koşusu'nda bitiriş çizgisini rakiplerinden önde geçmeyi başaran Çaltepe bir süre geri alınıp dinlendirildi. Eküri bu süreçte en az Çaltepe kadar başarılı bir tay olan Taykut ile yoluna devam etti. Annesi Ferayi bir Seyyare.55 temsilcisi ve bu özelliği ile Dedesabri, Yılmabaşar, Enderefe gibi isimlerle anneden kardeş bir kısrak olarak ön plana çıkıyor. Bugün ilk kez sentetik piste çıkacak olan safkanın anne hattından ötürü biraz eksik koşacağı düşünülebilir ancak grubun uygunluğu bir yana Ayabakan'dan ötürü ben kusursuz bir performans bekliyorum. Bursa'daki eksiksiz işleriyle bugün de koşudan birincilikle ayrılacağını düşündüğüm Çaltepe günün bankosudur. 


JACK SPARROW: İlk startında düzlükte etkili bir sprint atarak ikinciliği kurtaran Jack Sparrow o gün tecrübesizliğinin de azizliğine uğradı. Bugün yine önde sert tempoda geçecek bir yarış var. Derya Sultan ve Rubuco ikilisi önde süratli giderken yüksek ihtimalle Aldis de onları kaçırmamak adına öne yakın koşacaktır. Bugün bu taya Uğur Polat'ın binmiş olması da ilgimi çekti çünkü annesi Marshmallow'u daha 4 yıl öncesine dek izleme imkanımız vardı ve aynı eküriye ait olan bu kısrak bu jokeyi ile 4 kez sahadan galibiyetle ayrıldı. Zaten Marshmallow'u hatırlayanlar Jack Sparrow'un koşu stili olarak annesine ne kadar benzediğini de fark edecektir. Ben bu koşudan sürpriz çıkma ihtimali olduğuna inanıyorum ve potansiyelli bir tay olduğuna inandığım Jack Sparrow'u favori olarak öneriyorum. 

Burada ikinci tercihim ise Lead Soldier olacak. Ben bu tayın sürat bakımından Rubuco'ya nazaran daha iyi olduğunu düşünüyorum ve iki taydan biri önde yalnız kalacaksa bence bu Lead Soldier olacaktır. Yani kaçak isimlerden bitirme ihtimali daha yüksek olan tay. İzmir'de 59 kg ile 1.03 şeklindeki çalışması da formunu aynen muhafaza ettiğini gösteriyor. Zaten annesi Derya Sultan da Son Of A Legend ve Flick The Switch gibi ayağına çabuk isimlerle tam kardeş. 

ÇELİKKALKAN: Grup 2 Sultansuyu Tarım İşletmesi Koşusu'nda yavaş giden mücadelede virajı en geride dönen safkan jokeyinin biraz da dışa açmasıyla avantaj yitirdi ancak yine de oradan gelip öndeki rakiplerini atlaması zor görünüyordu. Genel performansına baktığımızda ise o gün için iyi hazırlandığını ve koşu biraz sürate binse etkili sprintiyle kazanabilecek durumda olduğunu söylemek mümkün. Bugün eküri jokey değişikliğine giderek Selim Kaya'yı tercih etmiş ki sprinter safkanlardaki başarısının yanı sıra Ahmet Çelik'ten bir gömlek üstün bir binici olduğunu da söylemek mümkün. Bu kez en azından önde Romeo ve Ulukız ikilisinin tempoyu artıracağını söyleyebiliriz. İkisi de diğerinin önde rahat bir tempo kurmasına müsaade etmeyecektir diye düşünüyorum. Bu da Çelikkalkan'ın çok işine gelecektir. Ankara'da üzerine fazla gidilmeden hazırlanan safkanın bu grupta Selim Kaya ile ilk buluşmasından birincilik çıkarabilecek güç ve potansiyelde olduğunu düşünüyorum. 

Bu klas 4 yaşlı Arap tayları arasında beğendiğim isimler arasında olan ve bugün öne yakın giderek son metrelere doğru yapacağı ataklarla koşuyu lehine çevirmesini beklediğim Karayama, yeniden daha etkili olduğu uzun mesafeye dönen Akkula ve uzun mesafede de başarılı olabileceğini gösteren, önde rahat kaldığı yarışlarda çok etkili olan fakat bugün stili rakibi bulunan Romeo zaman zaman bekleme de yapabiliyor olmasının yanı sıra son iki haftadır İzmir'deki çalışmalarında ortaya koyduğu derecelerle bu ayak için benim tercih ettiğim safkanlar arasında yer alacak. 

İstanbul yağışlı ancak pist değişikliğinde de aynı kurgum geçerli olacak. Zaten ikinci ayakta koşulacak olan satış koşusunu kapattım. Son ayakta da tercihlerim arasında pistin kuma dönmesi halinde çok şanslı olacak isimler mevcut. 

Değerli dostlar, sitemizin sizlerin reklam tıklamaları ile yayın hayatına devam ettiğini lütfen unutmayın. Bu kapsamda engelleyici uygulamalar kullanmayarak zevkinize ve tercihlerinize uygun reklamlar gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Duyarlı davrananlara teşekkür ediyorum.

Şansınız bol, bahtınız açık olsun.

REKLAM


Gizli Eküri İstanbul At Yarışı Tahminleri 

2.8.5.1.4
7.5.8.6.4.2.3.1
2 ÇALTEPE BANKO 
1.3
2.4.3.1
4.10.7.15.3.6

134.4 TL 

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.