20 Şubat At Yarışı Galopları

En Güncel Galoplar

At yarışı galoplarımız en güncel haliyle karşınızda. Bursa, İstanbul, Adana, Kocaeli, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa hipodromlarında koşacak olan atların son gün çalışmaları dahil bütün kısa ve uzun işleri elinizin altında.


Bursa At Yarışı Galopları
İstanbul At Yarışı Galopları


At yarışı galopları, tahminler, altılı ganyan, bülten, istatistikler, takı değiştiren atlar, gazete ve daha fazlasına erişmek için her gün sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hoş geldiniz, teşekkürler. 


Galop Nedir?


Galop; atların koşulara hazırlanırken formlarını korumak ve ilerletmek için yaptıkları çalışmalardır. At yarışında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de tayların yaptığı at yarışı galopları ve çalışmalarıdır.. Peki bu çalışmalar nasıl bizlere yansıtılıyor.. Genellikle koşulara kayıt yaptıran isimler yarıştan iki gün önce kısa-orta-uzun gibi çalışmalar sergilerler. Sabahın erken saatlerinde piste çıkıp işlerini tamamladıktan sonra ahırlarına dinlenme sürecine girerler. Koşu kaydı kesinleşen bazı isimler ise sahiplerinin yada ilgililerinin nezaretinde yarıştan bir gün önce kenter veya 200 ile 400 metre arası kısa çalışmalar yapıp hazırlıklarını tamamlayıp yarış saatini beklerler. 


Harflerin Açılımı Nedir?


Galop yapan safkanların yanlarında gördüğümüz harflerin açılımı şunlardır.. 

'R' harfi tay galopuna başladığında uzun yada kısa mesafeli galop olsun jokeyinin teşviğine gerek duyulmadan rahat şekilde tamamlamıştır..

'HR' İşaretinin anlamı ise hafif rahattır. Yani bu demek oluyor ki hafifte olsa çalıştırıcısının taya teşvik verdiği anlamına gelir.. Özellikle tayı denemek için yapılan bir çalışmadır..

'Ç' Harfi ise at yarışı galopları rahat başlayan bir safkanın üzerindeki jokeyinin tayı elleri ile itelediğini görürüz ve sürekli teşvik halinde olur. eğer bu hareketi düzenli şekilde yapıyorsa Çalışarak bitirdiğinin göstergesidir.. 

'HÇ' Yukarıda hazırlıklarını çalışarak bitiren bir safkandan bahsettik, ama farkı orada sürekli hale gelen bir çaba, burada ise hafifçe verilen teşviktir.. 

'ÇR' bu harflerin açılımı çok rahattır.. Bazı safkanlar at yarışı galopları yaparken çok dinç ve güvenli dururlar. İdman jokeyleri hiç bir teşvikte bulunmaz ve yaptıkları galop dereceleri de çok iyi çıkar.. Kenter ve Çullu Çalışma Ne Anlama Gelir?


'KENTER' bu çalışma türü safkanın at yarışı galopları duyulmadan sahaya çıktığında tırıs halinde yaptığı çalışmadır. Bu hazırlığı gnellikle yarıştan bir gün önce sahaya çıkan safkanlarda görürüz. Çünkü bir gün önce galopunu yapmış ve hazırlıklarını kısa çalışma ile tamamlamasına vesiledir..

'ÇULLU' Çullu çalışma sahalarda pek nadiren görülen ilgililerin pek fazla tercih etmediği hazırlık türüdür. Çoğunlukla üzerinde fazlalık olan tayların ter atmak amaçlı sahaya çıktıklarında üzerlerinin yağmurlukla kapalı olduğunu görürüz. Buda safkanın terlemesine ve üzerindeki ağırlığı yada fazlalığı atıp daha fit olması için yapılan bir sistemdir.. 

Tendon sorunu olan bazı safkanlar ise at yarışı galopları yapmazlar ve bir çoğu ahır bölgesinde seyislerinin yedeğinde gezinti ve kenter yaparlar.. Kısacası bu tür sorunu olan isimleri bu şekilde yarışlara hazırlarlar.. 


Altılı Çalışırken Dikkat!


Altılı ganyan çalışmalarınızı yaparken bu gibi detay ve teferruatlara dikkat etmeniz önemlidir. Bülten, site ve gazetelerde paylaşılan at yarışı galopları sıhhat bakımından tartışmalı olsa da en azından safkanı kimin çalıştırdığı, galoplarını uzun mu kısa mı yaptığı gibi detaylara erişebilirsiniz. Bu sebepten bu etken göz önünde bulunduracağınız son şey olmalıdır. Atın evvelki koşuları, bu yarışlarında sergilediği performanslar, mücadele ettiği grupların sertliği gibi daha birçok faktörü araştırıp nihayetinde bu kısma da göz atabilirsiniz. 

Şansınız bol, bahtınız açık olsun.

İyi çalışmalar. 2 yorum:

  1. Ya şu galopların görüntüsünü yapın artık yeni site yarışanat ta görünmüyor...sihirli kantarma da ne güzeldi

    YanıtlaSil
  2. Ya şu galopların görüntüsünü yapın artık yeni site yarışanat ta görünmüyor...sihirli kantarma da ne güzeldi

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.